24.03.2023 Ostatnia aktualizacja 16:53, 23.03.2023

"Młodość w Skarżysku" w czasach PRL. Po spotkaniu autorskim w bibliotece

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 28 Sty 2023
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
27 stycznia w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Towarowej w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Tomtasem, autorem książki „Młodość w Skarżysku”.

Piątkowe spotkanie autorskie było przeprowadzone w formie online. Dzięki połączeniu internetowemu mogliśmy wysłuchać wspomnień pana Ryszarda Tomtasa, który urodził się w Skarżysku-Kamiennej w 1957 roku. Autor obecnie na stałe mieszka w Colorado (USA).

Teraz postanowił podzielić się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa i etapu dorastania w mieście, w którym żył przez prawie 31 lat w książce autobiograficznej „Młodość w Skarżysku”.

Niekiedy trudne tematy, na przykład drobne kradzieże związane z biedą i głodem młodego człowieka dorastającego w czasach Polski Ludowej, stały się inspiracją autora. Jest to książka, która uchwyciła ramy czasowe pierwszej połowy lat siedemdziesiątych.

Podczas spotkania autor podzielił się wspomnieniami z tamtego okresu. Te posłużyły również jako inspiracja do napisania książki. Rodzina Ryszarda Tomtasa, za sprawą ojca, związana była z koleją. Autor, mimo początkowo trudnej relacji z ojcem, postanowił iść w jego ślady i ukończył Technikum właśnie w tym kierunku. Stan wojenny nie był łatwym czasem dla Ryszarda Tomtasa. Ten okres związany jest z wielokrotnymi pobytami w więzieniu za działalność w Solidarności (organizował podziemne struktury Związku Zawodowego). Autor na tyle uprzykrzył życie ówczesnym służbom, że „zyskał” osobistego opiekuna z ramienia SB, który na bieżąco śledził jego działania.

Ostatecznie autor został skazany przez sąd wojskowy „za osłabianie gotowości obronnej PRL”. W 1988 r. wraz z rodziną, opuścił Polskę. Osiadł w Colorado (USA), gdzie aktualnie mieszka.

Treści, z którymi teraz mogą zapoznać się czytelnicy najpierw służyły jako historie opowiadane dzieciom na dobranoc przez autora (szczególności o biedzie, której zaznał). Ostatecznie Ryszard Tomtas postanowił zaczął spisywać swoje wspomnienia, a pomagał mu w tym dziennik, który prowadził w latach młodości. Efektem tych prac jest książka o tytule „Młodość w Skarżysku”.

Czytelnicy znajdą w niej wiele znajomych zakątków. Akcja toczy się głównie na Osiedlu Przydworcowe (aleja Niepodległości), gdzie autor dorastał. W książce znajdziemy historie podzielone na poszczególne pory roku. To obraz tego jak kiedyś wyglądało Skarżysko-Kamienna, rzecz jasna oczami Ryszarda Tomtasa.

Wydawcą książki jest Literacka PKP Jazda. Redakcją książki zajął się Piotr Goszczycki obecny na piątkowym spotkaniu, który był jedną z osób, które nakłoniły autora do wydania swoich wspomnień w formie literackiej.

Wszystkich, których zainteresowała historia opowiedziana przez Ryszarda Tomtasa zachęcamy do kupna książki. Redakcja portalu skarzysko24.pl (patrona medialnego książki) ma dla czytelników niespodziankę. Spośród wszystkich chętnych, którzy napiszą maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. o tytule „Młodość w Skarżysku” wybierzemy dwie, do których trafią książki.
 
 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +