24.03.2023 Ostatnia aktualizacja 16:53, 23.03.2023

Na skwerze im. Grzegorza Łapaja odsłonięto tablicę poświęconą pamięci zmarłego społecznika i samorządowca

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 28 Sty 2023
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W sobotę na skwerze im. Grzegorza Łapaja miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Patronowi, ufundowanej przez mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. W uroczystości udział wzięli najbliżsi śp. Grzegorza Łapaja, przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej.

Grzegorz Łapaj - skarżyski działacz społeczny, animator rozwoju lokalnego i samorządowiec - zmarł nagle po krótkiej chorobie w sierpniu 2022 roku.

By upamiętnić Grzegorza i jego działalność pod koniec sierpnia ub. roku grupa mieszkańców Skarżyska-Kamiennej utworzyła Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej w sprawie nadania nazwy “Skwer im. Grzegorza Łapaja” skwerowi u zbiegu ulic: Wojska Polskiego i Sosnowej, którego głównym celem było przygotowanie stosownego projektu uchwały i przeprowadzenie całej procedury dot. inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, szczegółowo opisanej w przepisach prawa.

Cały proces rozpoczął się od zawiązania Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej i przygotowania stosownego projektu uchwały wraz uzasadnieniem. Komitet zawiadomił Przewodniczącego Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej o swoim powstaniu i przedłożył wszystkie wymagane prawem dokumenty. Po weryfikacji złożonych dokumentów przewodniczący dał “zielone światło” do dalszych prac Komitetu - zbierania przynajmniej 300 podpisów osób popierających projekt, by obywatelskim projektem uchwały mogła zająć się Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej (Komitet na zebranie wymaganej liczby podpisów miał 3 miesiące).

Jak się okazało - w niecałe dwa tygodnie Komitet zebrał ponad 4 razy więcej podpisów od wymaganego prawem minimum. Listy poparcia dla obywatelskiego projektu uchwały zostały przekazane do Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej w celu weryfikacji ich poprawności. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, po zapoznaniu się wynikami weryfikacji list, dała “zielone światło” do dalszego procedowania projektu uchwały. Oznaczało to, że rozpatrzeniem obywatelskiego projektu uchwały zajęli się radni Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Uchwałę 1 grudnia ub. r. przyjęto jednogłośnie (weszła ona w życie 24 grudnia ub. r.).

Osoby zaangażowane w prace Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej postanowiły zadbać o oznaczenie skweru i przybliżenie sylwetki Patrona osobom odwiedzającym skwer.

W dwa dni po 40. rocznicy urodzin śp. Grzegorza Łapaja, Komitet wraz z Radą Osiedla Bór zaprosili mieszkańców miasta na uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Patronowi skweru, ufundowanej przez mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. W uroczystości udział wzięli najbliżsi Grzegorza, przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy miasta.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza św. w intencji Grzegorza Łapaja w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skarżysku-Kamiennej. Po Mszy uczestnicy przeszli na skwer u zbiegu ulic u zbiegu ulic: Wojska Polskiego i Sosnowej w Skarżysku-Kamiennej, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Na skwerze powitała wszystkich Małgorzata Kamińska, przewodnicząca Komitetu, która podsumowała inicjatywę uchwałodawczą i podziękowała dla mieszkańców, którzy wsparli inicajtywę: - Nasza inicjatywa spotkała się z bezprecedensowym odzewem i wsparciem od mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. Po raz pierwszy w historii naszego miasta to mieszkańcy zainicjowali procedurę uchwałodawczą - procedurę, która zakończyła się sukcesem. Cieszymy się, że Grzegorz i i Jego działalność jest obecna w pamięci mieszkańców - a dzięki Jego patronatowi nad tym skwerem i dzięki tablicy informującej o patronie skweru zostanie w tej pamięci również w przyszłości - mówiła podczas uroczystości Małgorzata Kamińska.

- Dzisiaj - odsłonięciem tablicy pamiątkowej, kończymy prace naszego Komitetu. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim osobom, które włączyły się w prace Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej i wszystkim mieszkańcom miasta, którzy wsparli nasz pomysł swoim podpisem. Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do powstania widocznej obok formy upamiętnienia patrona skweru - m.in. projektantce, wykonawcom i fundatorom - dodała Kamińska.

Po krótkim przybliżeniu sylwetki Patrona i podziękowaniach od Komitetu odsłonięto tablicę poświęconą Patronowi. Dokonali tego najbliżsi  śp. Grzegorza Łapaja - żona Monika wraz z synami: Maciejem i Filipem. - Dziękuję wszystkim zaangażowanym w upamiętnienie Grzegorza i Jego działalności, dziękuję również wszystkim Państwu za przybycie na dzisiejszą uroczystość -  powiedziała Monika Łapaj.Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +