26.06.2019 Ostatnia aktualizacja 10:53, 26.06.2019

Dzień Otwarty "Kolejówki"

Autor:
Szpileczka
Opublikowano: 23 Kwi 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w Skarżysku-Kamiennej, dotyczące planów likwidacji m.in. Technicznych Zakładów Naukowych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz batalii kadry nauczycielskiej, młodzieży i rodziców, stoczonej o zachowanie szkół, pokazują jak bardzo potrzebna jest reforma szkolnictwa w naszym mieście. Jeśli mówimy o reformie, to mamy tu na myśli przede wszystkim tworzenie nowych, innowacyjnych kierunków na miarę pracownika i pod kątem pracodawcy XXI w.

Problem likwidacji ZSP4 i TZN wskazuje na brak rozwiązań dotyczących prowadzenia racjonalnej polityki edukacyjnej w naszym powiecie. Chłonny rynek szkolnictwa wyższego oraz rosnące wymagania pracodawców stawiają zatem przed skarżyską oświatą wysoką poprzeczkę.

Poniżej przedstawiamy ofertę jednej ze „szkół z tradycją”. Mowa jest tutaj o byłym Technikum Kolejowym, a obecnie Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Plany przywrócenia dawnej świetności Technikum Kolejowego, a przynajmniej utworzenia kilku dodatkowych ciekawych kierunków wyglądają na racjonalne i ambitne.

Oprócz dotychczasowych tj.: Technik Transportu Kolejowego, Technik Elektroenergetyk Transportu Szynowego, Technik Geodeta, Technik Drogownictwa, Mechanik maszyn i urządzeń drogowych – ZSZ, szkoła zaprezentuje 25 kwietnia br., podczas dni otwartych, 4 całkiem nowe kierunki.

Oto jak „Kolejówka” je prezentuje:

Technik Logistyk Wojskowy (innowacja pedagogiczna)

    Absolwent będzie posiadał umiejętności w zakresie: planowania zaopatrzenia w niezbędne w wojsku środki (umundurowanie, żywność, amunicja), obsługi procesów szkoleniowych żołnierzy, planowania i uzgadniania przewozów materiałów niebezpiecznych.Dodatkowe atrakcje- wyjazdy do Centrum Szkolenia Na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach. Odbywają się tam specjalistyczne szkolenia zakończone uzyskaniem certyfikatu., „Dzień mundurowy” – zajęcia prowadzone są według regulaminu wojskowego, uczniowie noszą mundury.

Technik Spedytor

    Kształcąc się na tym kierunku uczniowie nabywają umiejętności z zakresu: zarządzania procesami przepływu towarów, organizowania przewozu osób, planowania i organizacji prac magazynowych, gromadzenia i analizowania ofert.Technik spedytor może podjąć pracę we wszystkich przedsiębiorstwach instytucjach na stanowiskach ds. transportu i spedycji, zaopatrzenia i zakupów, handlu elektronicznego i obsługi klienta.


Technik Poligraf

    Uczniowie kształcący się w zawodzie technik poligraf nabywają umiejętności w zakresie: przygotowania materiałów wydawniczych do składu, przygotowania materiałów ilustracyjnych do procesu drukowania, organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem poligraficznym, prowadzenie działalności poligraficznej. Technicy poligrafii mogą podejmować pracę we wszystkich zakładach poligraficznych lub samemu prowadzić działalność poligraficzną.

    Czy nowa oferta przypadnie do gustu skarżyskiej młodzieży, pokaże nabór. Tymczasem czekamy na kolejne dobre przykłady przemyślanej reformy, a nie pomysły likwidacji szkół, które to w dobie problemu kształcenia nowych kadr wydają się nieracjonalne.

 Wychodząc naprzeciw dobrym praktykom, portal nasz będzie wspierał i śledził działania ZSP4, podobnie jak i innych szkół w mieście. Dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkich na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się 25 kwietnia 2008 r. w godzinach od 8:00 do 14:00 pod patronatem Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka i Prezesa PKP S.A. Andrzeja Wacha.

 

 


Szpileczka
Foto: Monter

 


Komentarze

0zetka2008-04-25 17:58#8
Tam gdzie decydują się losy oświaty skarżyskiej, a więc przyszłość młodych ludzi (ich możliwości zatrudnienia po szkole, studiach) nie może mnie zabraknąć.
Jeszcze nigdy nie widziałem w jednym miejscu tylu wysokiej rangą prezesów spółek kolejowych w generalskich mundurach i jestem pod wrażeniem zorganizowanych poprzez chyba wszystkie spółki PKP i jej otoczenia wystaw z najnowocześniejszymi w kraju i Europie rozwiązaniami technicznymi z dziedziny telekomunikacji, technologii dróg kolejowych, energetyki, eksploatacji, itd. Warto aby młodzi ludzie i ich rodzice zastanowili się czy czasem nie jest dobrym rozwiązaniem wysłać córkę, syna do szkoły technicznej dającej zawód niż do ogólnokształcącej po której jak i po podobnych studiach może być trudno o pracę, a więc i ułożenie sobie samodzielnego życia. No chyba, że posiada się potencjał Joanny Durlik (tegorocznej absolwentki Mickiewicza) laureatki krajowych konkursów-olimpiad. Jeszcze raz gratuluję Joannie i Jej Rodzicom. Warto odpowiedzieć sobie na trywialnie proste pytanie: czy chodzi o luksus uczęszczania do szkoły, na uczelnię, czy chodzi o zdobycie umiejętności pozwalających znaleźć dobrze płatną pracę, a więc i życiową stabilizację? I odpowiedzieć sobie trzeba koniecznie, chyba, że mama czy tata prowadzi kancelarię prawniczą, jest właścicielem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa lub podobnego biznesu to póki co można zmartwienia odsunąć na ich głowy, ale też nie na za długo.
Cytuj
0Szpileczka2008-04-25 17:12#7
Zakończył się Dzień Otwarty Szkoły Kolejowej (ZSP 4). Tak jak pogoda dopisała, tak i młodzież dopisała. Podkreślić należy, iż była to pierwsza w Polsce taka impreza, na taką skalę. Patronat objęli: Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk i Prezes Zarządu PKP S.A. Andrzej Wach. Na spotkaniu nie dało się nie zauważyć przedstawicieli UM w osobie Pana Zdzisława Kobierskiego - I-go Zastępcy Prezydenta Miasta, władz spółek Grupy PKP,grono pedagogiczne, przedstawiciela MI. Przedstawiciel Starostwa Powiatowego był, ale nikt nie wie gdzie ;-) Nagana należy się również lokalnym mediom, które nie pojawiły się wcale. No może oprócz MB z Echa Dnia (pozdrowienia).Gdzie była lokalna telewizja tego też nikt nie wie. Pewnie chłopaki na ryby się wybrały, albo na grzyby.... Co sobie będą zawracać głowę jakimś niebanalnym wydarzeniem w skali kraju...
U nas szersza relacja z Dnia Otwartego już wkrótce.
http://img514.imageshack.us/img514/6752/img183aw8.jpg

Maszyna do wykolejenia pociągów :>
Cytuj
0Monter2008-04-24 23:28#6
:
TZN wcale nie jest cichy...cały czas pokazuje, że istnieje i ma się dobrze:-)

Ano cieszę się :-)
:
...miedzy innymi operator obrabiarek numerycznych CNC. Brzmi tajemniczo, jednak jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w naszym mieście

A można zapytać o szczegóły? Gdzie będą zdobywać praktykę..? Czy będzie to powiązana nauka z poznawaniem środowiska CAD/CAM/CAE?
Nie zapomnijcie tez o solidnych postawach rysunku technicznego, TZN kiedyś miał to na wysokim poziomie, nie wiem jak teraz :-)
:
GWARANTUJE ZATRUDNIENIE dla Absolwentów tego właśnie kierunku.

Hmmm, które firmy i czy w Skarżysku przyjmują takich absolwentów? Pytam z ciekawości.
Cytuj
0agnieszka802008-04-24 18:48#5
TZN wcale nie jest cichy...cały czas pokazuje, że istnieje i ma się dobrze:-) W tym roku również wprowadził nowe kierunki, miedzy innymi operator obrabiarek numerycznych CNC. Brzmi tajemniczo, jednak jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w naszym mieście. TZN nie zamierza kształcić bezrobotnych, dlatego oferuje stypendia dla najlepszych uczniów oraz uwaga- GWARANTUJE ZATRUDNIENIE dla Absolwentów tego właśnie kierunku. Do tego mnóstwo DARMOWYCH atrakcji dla uczniów...czego chcieć więcej?
Cytuj
0Szpileczka2008-04-24 11:18#4
:
Nie zdziwiłabym się, gdyby wymienione spółki 'wyłapywały' w Kolejówce najzdolniejszych uczniów i podpisywały z nimi umowy o pracę jeszcze przed ukończeniem szkoły.

Masz rację. Specjaliści w zakresie kolejnictwa to przede wszystkim ludzie, którzy za 5-6 lat będą odchodzić na emeryturę. Młodych ludzi brak z takim wykształceniem kierunkowym, bo polikwidowano Technika Kolejowe. Spółki takie jak PKP Cargo czy PKP PLK będą potrzebowały 'świeżej krwi'.
:
dziwnie 'cicho' jest o TZNie?

Powiat traktuje TZN jak dziecko, któremu trzeba dać klapsa za bunt. Duma w końcu została urażona, bo to TZN wygrał tę rundę. Myślę,że to jeszcze nie koniec rozgrywek.
Cytuj
0Monter2008-04-24 00:56#3
Kolejówka nie 'poległa' bo Powiat dostał szklanką po łapkach, natomiast nie sądzicie, że 'dziwnie cicho' jest o TZNie?
Cytuj
0Olistka2008-04-24 00:47#2
Brawo !!! Polskie szkoły muszą wreszcie zaprzestać produkcji rzeszy bezrobotnych po resocjalizacji, zarządzaniu i marketingu, ekonomii i innych tego typu kierunkach. Młodzież musi przestać bać się szkół zawodowych, które zapewniają konkretny fach i perspektywy zatrudnienia. Nie zdziwiłabym się, gdyby wymienione spółki 'wyłapywały' w Kolejówce najzdolniejszych uczniów i podpisywały z nimi umowy o pracę jeszcze przed ukończeniem szkoły.
Cytuj
0neil2008-04-24 00:39#1
:
Tymczasem czekamy na kolejne dobre przykłady przemyślanej reformy, a nie pomysły likwidacji szkół, które to w dobie problemu kształcenia nowych kadr wydają się nieracjonalne.


nic dodać, nic ująć.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Planujesz wypoczynek nad wodą? Sprawdź, gdzie…

Opublikowano: 26.06.2019 12:15

Komentarzy: 0

30. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarn…

Opublikowano: 25.06.2019 20:56

Komentarzy: 0

Trwają zapisy do Turnieju Piłki Siatkowej Pla…

Opublikowano: 25.06.2019 13:05

Komentarzy: 0

Na ratunek desperatowi z Gdańska

Opublikowano: 25.06.2019 11:26

Komentarzy: 1

Egzamin na stopnie KYU w Skarżyskim Klubie Sp…

Opublikowano: 24.06.2019 17:18

Komentarzy: 0

Budżet Obywatelski: 30 czerwca kończy się cza…

Opublikowano: 24.06.2019 11:21

Komentarzy: 0

Spowodował kolizję, tłumaczył, że jest zmęczo…

Opublikowano: 24.06.2019 11:04

Komentarzy: 0

Piknik Czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 9

Opublikowano: 24.06.2019 09:33

Komentarzy: 0

79. Rocznica Rozstrzelania Polskich Patriotó…

Opublikowano: 22.06.2019 13:08

Komentarzy: 1

Skarżysko po ulewie. Zalane ulice, posesje, w…

Opublikowano: 21.06.2019 19:36

Komentarzy: 16

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.