27.10.2020 Ostatnia aktualizacja 15:23, 27.10.2020

Poza prawem 07.2008

Autor:
Radar
Opublikowano: 09 Cze 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

SKARŻYSKO (KPP Skarżysko)

Przestępcy w policyjnych "kleszczach" 2008-07-31

Policjanci z wydziału kryminalnego i dochodzeniowego – śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie ze skarżyskimi kryminalnymi zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 25 i 33 lat mieszkańców Skarżyska i okolic. Obaj zatrzymani podejrzewani są o handel narkotykami, posiadanie długiej broni pneumatycznej z profesjonalną lunetą celowniczą. Jeden z nich od dłuższego czasu uchylał się od odpowiedzialności karnej, gdzie występuje jako oskarżony o posiadanie zapalników do detonacji materiałów wybuchowych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Przestępcy wpadli wczoraj z samego rana na jednej z suchedniowskich posesji. Nie mieli żadnych szans by wydostać się z policyjnych „kleszczy”. Przy jednym z nich policjanci znaleźli torebkę foliową z ponad 20 gramami marihuany oraz ponad siedmioma tysiącami złotych, które prawdopodobnie pochodzą z wprowadzania tych środków do obrotu. W jego mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli także dwie sztuki długiej broni pneumatycznej, która będzie poddana szczegółowej analizie balistycznej.

Drugi z zatrzymanych podejrzewany jest o handel narkotykami i osiąganie z tego procederu stałego źródła dochodu. Ponadto od dłuższego czasu mężczyzna ten ukrywa się od przed organami ścigania za przestępstwa, w których jest już objęty aktem oskarżenia. Występuje on w sprawie mającej związek z napadami na kantory w południowej Polsce. Wówczas znaleziono przy nim zapalniki służące do detonacji materiałów wybuchowych. Mężczyzna jest również podejrzany o dwukrotną jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości oraz nie stosowanie się do wyroków i orzeczeń sądowych. Obaj zatrzymani będą doprowadzani do prokuratury. Może im grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy. Przewidywane są kolejne zatrzymania.

Policja świętokrzyska ostrzega!!! 2008-07-10

Od początku roku świętokrzyscy policjanci zanotowali już kilkadziesiąt przypadków wykorzystywania łatwowierności starszych osób przez oszustów, którzy korzystając z różnych sposobów, wzbogacają się kosztem starszych osób. Oszuści ci często próbują coś sprzedać po okazyjnej cenie, podają się za pracowników instytucji państwowych lub też proszą o wsparcie. Dopiero później okazuje się, że starsi ludzie zostali okradzieni za swoich oszczędności. Najczęściej, aby uniknąć takiego zagrożenia, wystarczy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności.

Niestety, o podstawowych środkach ostrożności w kontaktach z obcymi, prawdopodobnie zapomniała 80-letnia mieszkanka jednego z bloków w Ostrowcu Świętokrzyskim. Samotnie mieszkająca kobieta wpuściła do swojego mieszkania panią, która handlowała pościelą. Kiedy po zapoznaniu się z oferowanym towarem seniorka odmówiła jego zakupu, oszustka poprosiła o przyniesienie jej kawałka kartki i długopisu. Gdy 80-latka udała się do kuchni po te rzeczy, złodziejka przetrząsnęła szafki i półki w pokoju obok. W jednej z szuflad znalazła 1550 złotych, które ukradła. Kiedy kilka godzin później 80-letnia kobieta zorientowała się, że padła ofiarą złodziejki, natychmiast o wszystkim powiadomiła policję. Ostrowieccy policjanci ustalili rysopis oszustki: jest to około 40-letnia kobieta, o średniej budowie ciała, z ciemnymi, średniej długości włosami oraz ciemnej karnacji. Jak wynika z ustaleń policjantów kobieta ta mówi z wyraźnym obcym akcentem.

Niestety, nie jest to odosobniony przypadek, kiedy przestępcy wykorzystują łatwowierność osób starszych. Policja świętokrzyska zwraca się więc z apelem do wszystkich osób samotnych, starszych o zachowanie szczególnej ostrożności przy wpuszczaniu do mieszkania ludzi nieznanych, którzy próbują sprzedawać coś po niskich atrakcyjnych cenach czy też podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji bądź proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Oto kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:

Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby. Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.

Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.

Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.
W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub z telefonu zaufania 0-800-559-975.


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Drugie srebro mistrzostw Polski dla Kingi Wiś…

Opublikowano: 27.10.2020 16:18

Komentarzy: 0

II Turniej Miejskiej Ligi Piłki Siatkowej Dzi…

Opublikowano: 27.10.2020 15:28

Komentarzy: 0

Robert Dąbrowski na podium Mistrzostw Polski …

Opublikowano: 26.10.2020 21:18

Komentarzy: 0

Małżeństwo Czarneckich zwyciężyło w XVIII Mar…

Opublikowano: 26.10.2020 20:58

Komentarzy: 0

69 nowych zachorowań na COVID-19 w powiecie s…

Opublikowano: 26.10.2020 14:03

Komentarzy: 2

Coraz bliżej otwarcia michniowskiego Mauzoleu…

Opublikowano: 26.10.2020 13:16

Komentarzy: 3

W Skarżysku odbył się protest kobiet

Opublikowano: 25.10.2020 18:02

Komentarzy: 21

14 medali Skarżyskiego Klubu Sportów Walki na…

Opublikowano: 25.10.2020 11:36

Komentarzy: 0

Błażej Miller zapewnił zwycięstwo Granatowi w…

Opublikowano: 24.10.2020 16:16

Komentarzy: 0

Ulice Dzielna i Hubala do przebudowy

Opublikowano: 22.10.2020 14:48

Komentarzy: 8

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne