04.12.2020 Ostatnia aktualizacja 18:18, 03.12.2020

Przeniosą pomniki?

Autor:
wikary
Opublikowano: 27 Paź 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Pomniki -  Leopolda Staffa i ufundowany przez kolejarzy, a upamiętniający odzyskanie przez Polskę dostępu do morza - wkrótce najprawdopodobniej zmienią lokalizacje. Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, radni zajmą się projektem uchwały dotyczącym  przeniesienia i modernizacji ww. pomników.

Pomnik „W XV Rocznicę Niepodległości – na Pamiątkę Odzyskania Dostępu do Morza – Kolejarze – 1933”

Pomnik upamiętniający „XV Rocznicę Niepodległości – na Pamiątkę Odzyskania Dostępu do Morza – Kolejarze – 1933” wzniesiony został przez Kolejarzy w 1933 roku. Z biegiem lat obszar wokół pomnika został zdewastowany i obecnie jest nieuporządkowany, a sam pomnik wymaga renowacji. Od wielu lat mieszkańcy i różne ugrupowania naszego miasta występowały do Prezydentów o podjęcie działań w celu ratowania pomnika poprzez jego przeniesienie na tereny bardziej dostępne.

Gdzie stanie?

Według pomysłodawców najbardziej optymalnym miejscem pod nową lokalizację wydaje się teren vis a vis kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego przy Al. Niepodległości. Takie usytuowanie spowoduje jedynie przesunięcie pomnika w stronę ulicy ok.100 m z zachowaniem istniejącej osi  kościół – pomnik.

Pomnik Leopolda Staffa (odsł. 1977)

Pomnik Leopolda Staffa wzniesiony przy Miejskim Centrum Kultury przy Al. Tysiąclecia upamiętnia pobyt i ostatnie dni życia poety w Skarżysku. Istniejące zagospodarowanie terenu i obecny stan pomnika wymaga remontu i przebudowy. W tym celu Prezydent Miasta w 2007 roku zorganizował konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu przed Miejskim Centrum Kultury (wokół pomnika). Laureat I nagrody w swojej pracy wskazał konieczność przesunięcia pomnika w inne miejsce z uwagi na kolizję z projektowanym zagospodarowaniem terenu.

Gdzie stanie?

Według pomysłodawców za najbardziej odpowiednią lokalizację pomnika uznano działki u zbiegu ulic Legionów i Al. Niepodległości. Jest to miejsce, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie kościoła p.w. Św. Józefa, gdzie przebywał i zmarł Leopold Staff oraz doliny rzeki Kamiennej do której nawiązywał się w swoich utworach.

KW

pierwsin.png

Komentarze

0andy12008-10-28 21:24#14
hołota nie wzięła się znikąd ...ktos TE HOŁOTE wychował...nie znaczy to jednakowoż ze mamy HOŁOCIE ulegać...z przeciwnosciami się walczy a nie ich unika.
Cytuj
0Fernando2008-10-28 21:17#13
A ja bym wystosował pismo do damsko/męskiej hołoty która zażywa narkotyków i winka na betonowych płytach obok pomnika a odpis do policji, straży miejskiej i um.
Cytuj
0andy12008-10-28 21:13#12
a i jeszcze odnośnie...tematu...chyba wystosuję odpowiednie pismo w tej sprawie do UM z podpisami osób które chcą aby ZADBAĆ o teren a nie bezmyslnie przenosić COS tylko dla wygodnictwa.:-)
Cytuj
0andy12008-10-28 18:18#11
A ja się nie zgadzam na przenoszenie pomnika 'Daru Kolejarzy'-o pomniki trzeba dbać a nie je przenosić!! Zgadzam się z tym że miejsce wokół tegoż pomnika jest dewastowane,tak samo jak i rzeczony pomnik..ale nie wynika to raczej z lokalizacji ile z traktowania po macoszemu miejsca w którym pomnik się znajduje.Przypomnę fakt iż pomnik Leopolda stoi w miejscu ogólnie dostepnym co jednak nie przeszkodziło 'zainteresowanym' w sukcesywnym pozbawianiu go, nazwijmy to, świetności wizualnej. Kolejnym przykładem jest pomnik 'uświetniajacy' SKWER SOLIDARNOSCI ...stoi w miejscu odsłonietym- ruchliwym ...a jednak tablica znikneła itd.itp.!Więc nie jest żadnym rozwiązaniem przenoszenie pomników...chyba że postawimy je wszystkie obok Komendy...ale to chyba nie o to chodzi.
PS
Co do orła na cokole...po cóż robić go notorycznie z jakiegoś metalu, gdzie wiadomym jest że zaraz zniknie,..mozna pokusic się o orła z kamienia i moze jeszcze o jakiś monitoring który bodaj był atrapą,niemniej skutecznie odstraszająca niszczycieli miejsca.Pozdrawiam.
Cytuj
0Bogusław2008-10-28 16:06#10
Na sesjach w tej kadencji bardzo często występowali przedstawiciele organizacji kombatantów w sprawie renowacji pomnika kolejarzy. Stoperem był radny Stopa bo z kolejarzami nie chciał przeniesienia pomnika.
Cytuj
0HAQ2008-10-28 15:53#9
protokół z sesji RM na której omawiano kwestię przeniesienia Pomnika w 2004 r.
[www.umskarzysko.bip.doc.pl]
Oczywiście nalezy podkreślić, że poprzednie władze prędzej by ów Pomnik zburzyły (jak inne zabytki) niz cokolwiek zrobili więc dobrze, że Ktoś (czyt. Kryniu) wreszcie sie 'przebił' przez skorupę niemocy....
Cytuj
0Kryniu2008-10-28 12:26#8
HQ, zgadzam się, że pomnik planowano przenieść od dawna. Sporo się o tym mówiło, ale działań niestety brakowało. Ja jako pierwszy w tej kadencji zabrałem głos na ten temat, jest to udokumentowane w protokole z Sesji, jest dostępny w necie, możesz więc o tym przeczytać.

Wszyscy mówili żeby pomnik przenieść, Ja jednak wolę działać niż mówić i dlatego w trakcie posiedzenia Komisji Oświaty RM na której dokonywaliśmy oględzin pomników w mieście, zaproponowałem by pojechać zobaczyć ów pomnik a następnie zabrałem głos na Sesji z prośbą do Prezydenta by ów pomnik przenieść.
Cytuj
0HAQ2008-10-28 09:35#7
Pierwszy projekt przeniesienia Pomnika ze Skweru Kwiatkowskiego pojawił się w 1998 roku i jego inicjatorem był o ile pamiętam ówczesny v-ce Prezydent p. Oracz (i cos mi się kołacze że równiez Towarzystwo Miłośników Skarżyska), ale nie uzyskało to poparcia głównie wskutek sprzeciwu środowisk związanych z koleją. Wtedy jako lokalizację Pomnika wskazywano teren przy skrzyzowaniu ulic Krasińskiego i Piłsudskiego przy ogrodzeniu SP nr 1. Może jeszcze gdzieś mam nagrany materiał o tym z tv Dami...
Ja osobiście wiolałbym 'rewitalizację' Skweru kwiatkowskiego w postaci otwartej alei od Kościoła NSJ do Pomnika, z oświetleniem zagospodarowaniem w ławeczki, bruk, iluminacja, monitoring etc. ale wiem że niestety jest to nierealne głównie ze względów finansowych. Jesli w tej chwili nic się nie dzieje z tym żeby pomnik odzyskał swój blask to lepiej żeby został przeniesionyi odzyskał Orła na kolumnie....
Cytuj
0Kryniu2008-10-28 00:35#6
Inicjatorem przeniesienia Pomnika W XV Rocznicę Niepodległości  na Pamiątkę Odzyskania Dostępu do Morza  Kolejarze  1933 byłem Ja. Było to przedmiotem jednej z moich interpelacji. Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż na najbliższej Sesji Rady Miasta będę mógł podnieść rękę aby ostatecznie przyczynić się do rozwiązania problemu lokalizacji tego pomnika.
Cytuj
0duo_sie2008-10-27 19:03#5
Z niepodważlną satysfakcją odnotowujemy, że rozsądek zwycieżył emocje i historyczny pomnik Staffa nie zostanie przekuty na płyty chodnikowe lub 'inne formy plastyczne'.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Skatepark będzie oddany dopiero w marcu 2021…

Opublikowano: 03.12.2020 19:05

Komentarzy: 2

Zabrał, wyszedł, nie zapłacił

Opublikowano: 03.12.2020 15:24

Komentarzy: 0

Jak wybrać kuchenkę gazową?

Opublikowano: 03.12.2020 13:41