04.12.2020 Ostatnia aktualizacja 18:18, 03.12.2020

Przekształcą 'Przychodnie Miejskie'

Autor:
wikary
Opublikowano: 29 Paź 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Likwidacja dwóch przychodni rejonowych wchodzących w skład Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Miejskie” od 31.03.2009 r. i powstanie w ich miejsce niepublicznych ZOZ-ów od 01.04.2009 r.- tak wygląda  pierwszy etap planu przekształceń SPZOZ w Skarżysku-Kamiennej.

Mienie likwidowanych -  Przychodni Rejonowej nr 1 i Przychodni Rejonowej nr 4 - pozostanie majątkiem SPZOZ „Przychodnie Miejskie” w Skarżysku-Kamiennej. Nowe NZOZ-y będą mogły od SPZOZ kupić, wynająć lub wydzierżawić aparaturę i sprzęt medyczny i inne składniki majątku trwałego. Pracownicy likwidowanych przychodni zostaną  przejęci zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, a nowymi pracodawcami.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Miejskie” w Skarżysku-Kamiennej jest zakładem opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej. W  skład jego struktury wchodzą  cztery jednostki organizacyjne -  Przychodnie Rejonowe - Nr 1 przy ul.1 Maja 65, Nr 2 przy ul. Legionów 104, Nr 3 przy ul. Aptecznej 7, Nr 4 przy ul. Zielnej 12.

Od chwili przejęcia SPZOZ przez miasto - czyli od 1999 r. - zakład borykał się z dużymi problemami finansowymi. Dzięki wejściu w życie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej  oraz dużemu  zaangażowaniu finansowemu ze strony  miasta,  w roku 2007 udało się pozytywnie  zakończyć proces restrukturyzacji  finansowej  zakładu, w wyniku czego placówka nie posiada już żadnych zobowiązań finansowych do spłaty.

 Obecna sytuacja finansowa  jest  dobra  i według pomysłodawców  jest to najlepszy moment  na dokonanie jego przekształcenia umożliwiającego prywatyzację świadczeń medycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Praktyka wielu samorządów pokazała bowiem, że pozostawienie zakładu w niezmienionej formie organizacyjnej - pomimo oddłużenia  - może spowodować ponowne jego zadłużanie.

Chcąc uniknąć problemów przy jednorazowym przekształceniem całego SPZOZ, postanowiono zastosować przekształcenie w dwóch etapach - uwzględniając obecne realia  i możliwości prawne, a przede wszystkim trudne do pogodzenia interesy:
-   mieszkańców miasta , którzy oczekują nieodpłatnego dostępu do należnych im z tytułu ubezpieczenia świadczeń medycznych oraz ciągłej poprawy ich jakości,
-    dotychczasowych pracowników przychodni - którzy chcą zachować swoje miejsca pracy i wyrazili chęć udziału w procesie prywatyzacji samorządowej służby zdrowia,
-    nowych podmiotów - którre przejmą odpowiedzialność  za jakość i dostępność świadczonych usług, a jednocześnie oczekują ze strony miasta jasnych reguł współpracy  i korzystania  z mienia gminnego.

W pierwszym etapie procesu na bazie istniejących Przychodni Rejonowych Nr 1 i Nr 4, które ulegną likwidacji, zostaną utworzone niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które z dniem  1 kwietnia 2009r. przejmą świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej dla mieszkańców miasta, bez ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania oraz jakości. Kontynuacja udzielanych świadczeń nastąpi  w oparciu o składniki majątkowe i pracowników, których nowy pracodawca zatrudni na podstawie zawartego porozumienia z  SPZOZ Przychodnie Miejskie, bez uszczerbku w zakresie prawnej ochrony zatrudnianych pracowników.

Zgodnie z opracowanym harmonogramem  działań miasta związanym z przekształceniem i likwidacją SPZOZ Przychodnie Miejskie  z  grudniem 2009r. zakończy się kolejny etap procesu, zostaną zlikwidowane dwie następne Przychodnie Rejonowe Nr 2 i Nr 3, na bazie których zostanie utworzona jedna spółka pracownicza skupiająca pozostałych pracowników.

Proponowane w uchwale rozwiązania, które satysfakcjonują wszystkie strony zostały wypracowane  podczas  spotkań, rozmów i konsultacji z pracownikami Przychodni Miejskich, które odbywały się  począwszy od  ubiegłego roku, aż do momentu przygotowania projektu uchwały w tej sprawie. Jutro uchwałą dot. pierwszego etapu przekształceń w SPZOZ zajmie się Rada Miasta.

KW
pierwsin.png

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Skatepark będzie oddany dopiero w marcu 2021…

Opublikowano: 03.12.2020 19:05

Komentarzy: 2

Zabrał, wyszedł, nie zapłacił

Opublikowano: 03.12.2020 15:24

Komentarzy: 0

Jak wybrać kuchenkę gazową?

Opublikowano: 03.12.2020 13:41

Komentarzy: 0

Parkometr przy Lidlu na Moniuszki już działa…

Opublikowano: 02.12.2020 21:09

Komentarzy: 5

"Świąteczna Paka dla Dzieciaka". Mo…

Opublikowano: 02.12.2020 20:28

Komentarzy: 0

Rusza XIII edycja HALPN, w niedzielę inaugura…

Opublikowano: 02.12.2020 19:50

Komentarzy: 0

Chciał się przewietrzyć, odjechał mu pociąg…

Opublikowano: 02.12.2020 13:35

Komentarzy: 2

Jechał cieżarówką niedopuszczoną do ruchu i n…

Opublikowano: 02.12.2020 13:30

Komentarzy: 0

Współpraca przemysłu i nauki

Opublikowano: 02.12.2020 13:25

Komentarzy: 2

5 błędów, których nie unikniesz przy Home Off…

Opublikowano: 02.12.2020 10:02

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne