04.12.2020 Ostatnia aktualizacja 18:18, 03.12.2020

(u)Życzenie?

Autor:
wikary
Opublikowano: 29 Paź 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Wyrażenie  zgody na oddanie w użyczenie na okres 10 lat nieruchomości po dawnej przychodni  przy ul.Warszawskiej na rzecz Bractwa Matki Bożej Miłosierdzia - Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Hospicjum Domowe w Skarżysku-Kamiennej - a dokładniej dykusja i głosowanie nad uchwałą w tej sprawie -  to jeden z najciekawszych punktów porządku jutrzejszej Sesji Rady Miasta.
      
Siła napędową pomysłodawców przekazania nieruchomości była chęć działania zgodnie z górnolotnymi hasłami - tworzenia prawa miejscowego sprzyjającego rozwojowi organizacji obywatelskich oraz stosowanie przyjaznej praktyki współpracy. Według nich od  aktywności organizacji  zależy miejsce jakie zajmą w procesie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Uważają jednoczesnie, że sektor pozarządowy  będzie się rozwijał i wzmacniał, stając się kreatorem nowych rozwiązań społecznych - zwłaszcza w zakresie gospodarki społecznej.   

Tyle życzenia - a teraz do praktyki...

Ustawa  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  art. 24 pkt 2 daje możliwość nabywania na potrzeby prowadzenia działalności pożytku publicznego, na szczególnych warunkach, prawa użytkowania nieruchomości będącej własnością jednostki samorządu terytorialnego.

Uzasadnieniem przekazania nieruchomości w użytkowanie ma być  prowadzenie przez Stowarzyszenie Bractwo Matki Bożej  Miłosierdzia Hospicjum Domowego, a wiec właśnie działalności w sferze pożytku publicznego (samo Stowarzyszenie posiada, jako jedno  z nielicznych w naszym mieście, status organizacji pożytku publicznego).

Na terenie naszego powiatu  Hospicjum Domowe Bractwa MBM w Skarżysku-Kamiennej jest  też jedyną organizacją sprawującą opiekę nad chorymi w stanie terminalnym. Przekazanie przedmiotowej nieruchomości w użyczenie na okres 10 lat według pomysłodawców przyczyni się do poprawy jakości życia poprzez pełniejsze zaspokojenie potrzeb społecznych.

Ma być też  potwierdzeniem woli współpracy i działań na rzecz społeczności lokalnej. Samorząd jest zobowiązany cytowaną ustawą do tego aby dostrzegać i doceniać społeczną użyteczność działań organizacji pozarządowych oraz umożliwiać i wspierać prowadzenie przez nie działalności pożytku publicznego.

Bez wątpienia działalność prowadzona przez HDB MBM jest niezywkle pożyteczna, zasługuje słowa uznania u mieszkańców i na wsparcie instytucji samorządowych. Narzuca się jednak pytanie, czy nieruchomość powinna być przekazywana w takim trybie?

Jeśli zdecydowano się przeznaczyć nieruchomość na cele społeczne (było wcześniejsze zobowiązanie do przeznaczenia budynku na cele związane z  podstawową opieką zdrowotną), dlaczego nawet nie próbowano zorganizować konkursu na koncepcję prowadzenia takiej działalności dla wszystkich organizacji społecznych - na równych prawach?  Dlaczego przyjęto założenie, by użyczyć budynek konkretnej organizacji? Dlaczego w końcu przyjęto formułę użyczenia nieruchomości  i to na 10 lat ?

Taki tryb nijak ma się do życzenia "tworzenia prawa miejscowego sprzyjającego rozwojowi organizacji obywatelskich".  Stwarza wrażenie preferowania jednej organizacji, co w sposób oczywisty kłóci się praktyką przyjaznej współpracy. Współpracy z wszystkimi organizacjami.

KW
pierwsin.png


Komentarze

0wikary2008-10-30 12:22#4
Byłbym ostrożny w jednoznacznych ocenach - przed określeniami w stylu 'szambo' chciałbym usłyszeć agrumentację drugiej strony. A będzie taka możliwość. Pytania postawione przeze mnie wczoraj jak widać są aktualne.

Natomiast członkostwo kogokolwiek gdziekolwiek dla nikogo z założenia nie może być zarzutem. Inaczej dojdziemy do ściany, gdzie np. katolik reprezentujący jakiś urząd z jego ramienia nie będzie mógł dofinansować np. wakacji z Caritasu, bo ktoś to uzna za machloje.

Poczekajmy na rozwój wydarzeń.
Cytuj
0Mariola2008-10-30 12:02#3
Całkowitym zbiegiem okoliczności jest członkostwo Grzegorza Małkusa w Bractwie. Przykład na to jak ze szczytnego celu można zrobić szambo.
Cytuj
0ubot2008-10-30 11:48#2
I mamy już skandal. Pezydent Małkus otrzymał ofertę na podobną działalność. Odmówił i forsował Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia.
Cytuj
0Cien2008-10-29 20:48#1
:
(...)dlaczego nawet nie próbowano zorganizować konkursu na koncepcję prowadzenia takiej działalności dla wszystkich organizacji społecznych - na równych prawach? Dlaczego przyjęto założenie, by użyczyć budynek konkretnej organizacji? Dlaczego w końcu przyjęto formułę użyczenia nieruchomości i to na 10 lat ?


Dobre pytanie. No właśnie, DLACZEGO???
Ciekawe kto był inauguratorem tegoż pomysłu???
Niestety, ale pachnie mi to jakimś podziękowaniem dla Pana Karbownika za wsparcie 'duchowe'...
I pewnie nie tylko mnie.
Po pierwsze to uważam że kościół w tym kraju ma i tak 'za dużo' i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, za dużo gruntów, za dużo budowli, za dużo pieniędzy i w końcu za dużo wpływów.

A po drugie to nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Czy jak już powstanie to nasze upragnione 'Nowe Centrum' miasta z czymś a'la rynek, to czy będzie można organizować tam imprezy plenerowe???
Czy nie będzie można, gdyż opodal jest dom spokojnej starości. jeśli powstanie rynek, a z imprez nici to pytam gdzie tu sens i logika???

A przytaczam to celowo, bo ten budynek z powodzeniem można by wykorzystać na właśnie taki dom spokojnej starości. Jest tam wystarczający spokój.

Ale nie, lepiej dać na tacę, a po 10 latach przedłużyć o kolejne 20 i budynek samoistnie przejdzie w wieczyste użytkowanie.


P.S. Sorki, za tak długie wypociny, ale przerost formy nad treścią jaki panuję w kościele, a przy okazji przyzwyczajenie do zagarniania w stosunkowo łatwy sposób dóbr społecznych powoduję u mnie czkawkę.

Kościół to najbardziej dochodowa instytucja w Polsce typu Non-Profit. Basta złodziejstwu.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Skatepark będzie oddany dopiero w marcu 2021…

Opublikowano: 03.12.2020 19:05

Komentarzy: 2

Zabrał, wyszedł, nie zapłacił

Opublikowano: 03.12.2020 15:24

Komentarzy: 0

Jak wybrać kuchenkę gazową?

Opublikowano: 03.12.2020 13:41

Komentarzy: 0

Parkometr przy Lidlu na Moniuszki już działa…

Opublikowano: 02.12.2020 21:09

Komentarzy: 5

"Świąteczna Paka dla Dzieciaka". Mo…

Opublikowano: 02.12.2020 20:28

Komentarzy: 0

Rusza XIII edycja HALPN, w niedzielę inaugura…

Opublikowano: 02.12.2020 19:50

Komentarzy: 0

Chciał się przewietrzyć, odjechał mu pociąg…

Opublikowano: 02.12.2020 13:35

Komentarzy: 2

Jechał cieżarówką niedopuszczoną do ruchu i n…

Opublikowano: 02.12.2020 13:30

Komentarzy: 0

Współpraca przemysłu i nauki

Opublikowano: 02.12.2020 13:25

Komentarzy: 2

5 błędów, których nie unikniesz przy Home Off…

Opublikowano: 02.12.2020 10:02

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne