21.09.2020 Ostatnia aktualizacja 11:42, 21.09.2020

Minister Polaczek w Skarżysku

Autor:
wikary
Opublikowano: 17 Maj 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Dziś w Miejskim Centrum Kultury obyło się spotkanie mieszkańców Skarżyska z ministrem transportu Jerzym Polaczkiem.

Na spotkanie z ministrem przybyła spora grupa mieszkańców, niestety zabrakło jednego z zaproszonych gości - wicepremiera P.Gosiewskiego. Spotkanie w głównej mierze, dotyczyło więc zagadnień transportu i modernizacji infrastruktury drogowo - kolejowej  w regionie.

Minister Polaczek był pytany min. o projekty dot. lini kolejowych i przyjętą przez rząd strategię modernizacji lini (Strategia dla transportu kolejowego do 2013 roku).

Polaczek : Zostały nam nam przedstawione projekty, które w swojej istocie mają też charakter komercyjny i nie da się zadekretować w tym sensie, że mamy pewność, że one się obronią na tym konkurencyjnym rynku. Dzisiaj jesteśmy na etapie takim, w którym albo Polska miała wybór, żeby zrealizować jeden projekt kolejowy szybkich prędkości za całą kwotę, która by była wtedy dostępna dla Polski, czyli ponad te 4,5 miliarda euro jeszcze nie będąc pewnym, że czy to wystarczy albo podjąć decyzję modernizacji ponad tysiąca kilometrów infrastruktury kolejowej modernizacji systemu zarządzania ruchem kolejowym, systemu łączności kolejowej. Myśmy wybrali ten drugi wariant, wybraliśmy również ten wariant w pakiecie z ofertą dla milionów pasażerów poprzez modernizacje, poprzez program modernizacji zakupu taboru. Rok 2006 był pierwszym rokiem od 90 roku, w którym wzrosła liczba przewożonych towarów towarów i przewożonych pasażerów.

Pytania dotyczyły również  idei utworzenia w Skarżysku (wzorem podobnego rozwiązania w Jędrzejowie) kolejowego terminalu kontenerowego i o ewentualne źródła finansowania tej inwestycji.

Polaczek : Ja zachęcam do współpracy i inicjatywy wewnątrz PKP i władz regionalnych, żeby takie projekty były wsparte również środkami europejskimi jak najbardziej. Jeśli chodzi o program transportu intermodalnego to przecież my rozpoczynamy ten projekt nareszcie od pewnych konkretów, gdzie zostały dopiero w ubiegłym roku przeze mnie stworzone podstawy formalne do wsparcia tego programu przewożenia części ładunków transportem kolejowym przenosząc ten transport z dróg. Tutaj trzeba też sobie wyraźnie powiedzieć, że w państwach europejskich Unii, u naszych sąsiadów, ta część transportu jest wyraźnie dotowana przez państwo i to w takiej skali, gdzie moglibyśmy tylko pomarzyć. Efektem z kolei tego układu transportowego dzisiaj w Polsce jest to, że globalnie łączny udział przewożonych towarów w Polsce segmentami jest taki, że 25% tego ruchu odbywa się koleją przy średniej europejskiej około 17% a w większości czasami nawet jeszcze niżej.

Pytany o  cele w kolejowej polityce transportowej, i o to jakie ta polityka będzie miała skutki któtkoterminowe i długofalowe, minister Polaczek stwierdził:

My po prostu musimy obronić tą konkurencję i przede wszystkim również dać ofertę dla pasażerów po to, żeby poprzez szybsze połączenia, poprzez modernizowane składy, poprzez zakupy inwestycyjne oni dostawali lepszą ofertę połączeń  od tego, się dzieje dzisiaj na naszych oczach. Jakie są skutki uboczne no najpierw takie, że przy modernizacji sieci drogowej i kolejowej występują również potężne utrudnienia w transporcie towarów. No jeśli przez wiele lat się nie inwestowało na infrastrukturę kolejową nic a teraz skala tego jest kilkakrotnie albo więcej niż kilkakrotnie wyższa od tego co było kilka lat temu, to wiadomo, że ilość tych punktów gdzie jest prowadzona modernizacja albo inwestycje wpływa również na płynność tego ruchu, no ale ten ciężki okres musimy wszyscy przejść z pełną świadomością, że z roku na rok będziemy się poruszać po prostu szybciej i bardziej komfortowo i na infrastrukturze kolejowej na polskich drogach na autostradach i drogach ekspresowych.

Minister również zrecenzował największy jego zdaniem problem przy przygotowywaniu procesu  i prowadzeniu modernizacji infrastruktury w Polsce.

To jest taki - ja bym powiedział -  trudny okres, który wymaga odpowiedzialności i żelaznej konsekwencji i taką postawę prezentujemy. Miejmy nadzieje, że jak najwięcej sojuszników do tego wspólnego programu będziemy uzyskiwać i to również jest apel właśnie do społeczności regionalnej, do władz wojewódzkich do radnych wojewódzkich, aby stworzyli również te podstawy w regionalnych programach operacyjnych przy okazji wielkich projektów modernizacyjnych. Jeśli ja niejednokrotnie spotykałem się z oczekiwaniami wobec resortu transportu, władz regionalnych, aby uzyskać dodatkowe środki np. na modernizację dróg wojewódzkich czy powiatowych w obszarach gdzie będą przyszłe węzły autostradowe czy ekspresowe, to ja się również spotykałem z przykładami zupełnie odwrotnymi, że wam to jest w ogóle nie potrzebne to nam powinno państwo zmodernizować dać nam po prostu to, a nam nic do tego. Mimo, że są wyznaczeni przez prawo kompetentni zarządcy dróg samorządowych. Nie ma całe szczęście takiego negatywnego przykładu z województwa świętokrzyskiego, ale to świadczy tylko o tej aktywności, o której wspomniałem na samym początku.

Przygotowały: kejti & Magness

Po lewej stronie MT, Pan Jacek Bojarowicz, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych
i Autostrad.Pan Jerzy Polaczek, Minister Transportu

Pani Teresa Jakutowicz, Dyrektor Biura Informacji i Promocji, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Transportu


Foto: Szpileczka s24


Komentarze

0Szpileczka2007-05-21 12:23#5
Spotkanie Ministra Jerzego Polaczka z mieszkańcami Skarżyska Kamiennej

Uczestniczyłem dziś w otwarciu najważniejszego wydarzenia dla firm drogowych w Polsce, a nawet w Europie . Skala wystawiennicza na tegorocznych targach AUTOSTRADA POLSKA 2007 nie ma precedensu. Fakt, że zabrakło powierzchni wystawienniczej jest dobrym przykładem tego, co aktualnie dzieje się w Polsce. Zwiększenie finansowania inwestycji drogowych sprawiło, że Polska stała się dziś jednym wielkim placem budowy  powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek zwracając się 16 maja br. do mieszkańców Skarżyska Kamiennej.

Ministrowi towarzyszył Z-ca Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarowicz.

W ramach uzgodnień z Ministerstwem Finansów wkrótce 10 powiatów województwa świętokrzyskiego uzyska dodatkowe środki z rezerwy ogólnej w wysokości 9 mln 330 tys. zł na budowę i przebudowę dróg - poinformował Minister Jerzy Polaczek. Powiat Skarżyski otrzyma środki na Przebudowę drogi Suchedniów  Parszów.

Pozytywnym przykładem dla regionu i Skarżyska Kamiennej jest wydanie decyzji lokalizacyjnej dla budowy S7 na odcinku Skarżysko-Kamienna  Występa oraz przygotowanie raportu o oddziaływaniu środowiskowym, potrzebnego do wydania decyzji lokalizacyjnej dla odcinka od granicy woj. świętokrzyskiego do Skarżyska.
Na podkreślenie zasługuje dobra współpraca władz samorządowych województwa świętokrzyskiego ze spółkami grupy PKP. Aktualnie wchodzimy w fazę przygotowań i realizacji modernizacji linii kolejowej nr 8  powiedział Minister.

Minister zwrócił uwagę na konieczność powiększania potencjału firm pracujących na rynku drogowym i kolejowym w związku z wciąż wzrastającymi zadaniami w tym zakresie.

Samorządowcy zainteresowani byli sprawami modernizacji linii kolejowej Kraków  Warszawa, budową węzłów logistycznych oraz rozwojem transportu intermodalengo.

Źródło: www.mt.gov.pl, Ministerstwo Transportu
Cytuj
0Szpileczka2007-05-17 13:29#4
Podobnież w tym samym czasie co zaplanowano konferencję w Skarżysku, wicepremier G. miał wystąpienie w kieleckich mediach, a ponieważ jest ewidentnie 'medialny' to wybrał massmedia o szerszym zasięgu. Tu conajwyżej pokazałaby go TV Dami w 2 minutowej relacji ze spotkania.
Cytuj
0Robert2007-05-17 13:16#3
Chętnie dowiem się czemu niby miało służyć to spotkanie ? Prezentacji żenująco nieprzygotowanego i chaotycznego wystąpienia (naszego?)pana Prezydenta, czy też może była to tylko okazja do pokazania się u boku władzy... a tu skucha, Edgar nie zaszczycił swą obecnością. Czy tak trudno było postawić rzutnik i pokazać chociażby planowany przebieg trasy S7? Moim zdaniem spotkanie to było kompletną porażką wszystkich zaangażowanych w nie osób - gadające głowy...poraszszszszka!!!
Cytuj
0Szpileczka2007-05-17 11:49#2
Edgar Alan G. został wezwany przez 'Prezia' na dywanik. A co do newsów na temat infrastruktury, to nic ciekawego nie dowiedziałam się ponadto co wiedziałam :>, a nawet jeszcze więcej ;-)Ogólnie takie śniadanie na trawie z tego wyszło. No concret no cry ;-)
Cytuj
0Agnieszka2007-05-17 11:00#1
Ku memu wielkiemu rozczarowaniu, Przemo Edgar średnie G. nie zaszczycił zacnego grenium swą obecnością na owej konferencji. Najwybitniejsze persony skarżyskiej ziemi jak i prosty lud musiały zadowolić się mało finezyjną sylwetką ministra Polaczka. czemu odmawiam temu panu polotu? Wnikliwie analizując jego bulgoto-bełkot można było doszukać się zdawkowych odpowiedzi na interesujące nas pytania... Ponad to ów Bardzo Uprzejmy Człowiek zniesmaczył mnie swym zachowaniem. Kiedy to pewna szara mieszkanka Skarżyska (jak sama się określiła)prosiła o solidne wykonywanie nawierzchni, pan minister bezczelnie konwersował z sąsiadem... Atmosfera bardziej sprzyjałaby refleksjom typu: 'Budować czy nie budować...świateł na E7' (w miejscu skrzyżowania z ul.Paryską) gdyby nie chrząkający i bezustannie odbierający MVP's telefony od Wilq'a, tudzież innego superbohatera, panowie Zdzisiu, Wiesiu, Gienek oraz ich team zajmujący gangsterskie, ostatnie rzędy na sali, których sam Vince Vega by się nie powstydził...
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Poszukiwani sprawcy kradzieży sklepowej

Opublikowano: 21.09.2020 13:40

Komentarzy: 0

Dzień otwarty w Szkole Tańca Respect Dance ju…

Opublikowano: 21.09.2020 13:06

Komentarzy: 0

W Skarżysku powstanie Dzienny Dom Opieki Medy…

Opublikowano: 21.09.2020 11:58

Komentarzy: 0

Uwierzyła oszustom i straciła oszczędności

Opublikowano: 21.09.2020 10:15

Komentarzy: 0

Strażacy z powiatu skarżyskiego pielgrzymowal…

Opublikowano: 20.09.2020 19:33

Komentarzy: 0

XVI Suchedniowski Rajd Rowerowy

Opublikowano: 20.09.2020 19:12

Komentarzy: 0

„Jeszcze będzie wspaniale” - koncert w Muzeu…

Opublikowano: 19.09.2020 22:42

Komentarzy: 2

Trzybramkowe zwycięstwo Granatu z Neptunem Ko…

Opublikowano: 19.09.2020 21:11

Komentarzy: 0

"Charytatywne kółko dla Jaśka" - zb…

Opublikowano: 18.09.2020 20:39

Komentarzy: 4

#Sadzimy drzewa z Lasami Państwowymi, w Skarż…

Opublikowano: 18.09.2020 15:47

Komentarzy: 4

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne