21.09.2020 Ostatnia aktualizacja 11:42, 21.09.2020

Dla kogo jest edukacja?

Autor:
Monter
Opublikowano: 14 Maj 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
„Analfabetąmi w 21 wieku nie będą ci, którzy nie potrafią czytać i pisać, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć, dokształcać, przekwalifikowywać”
Alvin Toffler
Dla kogo jest edukacja?
Wróciłem niedawno z tygodniowej wizyty studyjnej w Glasgow i Edynburgu w Szkocji odbytej w ramach programu Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego. Grupa składała się z 13 osób z Anglii, Austrii, Belgii, Cypru, Czech, Holandii, Litwy, Niemiec, Szkocji, Szwecji, Węgier, Włoch i Polski, z których wszystkie biorą czynny udział w procesie kształcenia zawodowego w swoich ojczyznach. Głównym celem wyjazdu była wymiana doświadczeń pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za kształcenie i doskonalenie zawodowe w krajach UE. Wyjazd był dobrą okazją do spotkań z partnerami społecznymi, w przedsiębiorstwach, z władzami publicznymi, w organizacjach z obszaru szkolenia zawodowego, w instytutach badawczych i poznania miejsc istotnych dla kształcenia zawodowego.

Bez względu na kierunek kształcenia zawodowego uczniowie i słuchacze w Szkocji zobowiązani są do opanowania wspólnych bazowych umiejętności. Problem solving - umiejętności myślenia z uwzględnianiem realnej sytuacji, decydowania co należy zrobić i jak to należy w danej sytuacji zrobić, organizowania warunków do osiągania celu, myślenia jak dobrze zostało działanie zaplanowane i wykonane, oceniania wykonanej pracy i tworzenie zaleceń do lepszej roboty w przyszłości. Communication - umiejętności mówienia, słuchania, czytania i pisania, posługiwania się telefonami, bankomatami, brania udziału w dyskusji, formułowania wniosków, pisania listów, raportów, rozumienia informacji z gazet, ulotek, ogłoszeń.

Numeracy - umiejętności liczenia oraz posługiwania się liczbami, wykresami, tabelami, diagramami, symbolami graficznymi, posługiwania się pieniędzmi, dokumentami bankowymi, czytania sprawozdań finansowych, rozumienia kursów walut i giełdowych. Using IT - umiejętności poszukiwania informacji w Internecie oraz jej prezentowania, posługiwania się komunikatorami i pocztą elektroniczną, opracowywania publikacji internetowych, multimedialnych, grafiki komputerowej. Working with Others – umiejętności pracy w grupie, rozdzielania zadań i odpowiedzialności przed innymi za wykonywanie swoich, bycia operatywnym, asertywnym, empatycznym, określania swojego niezbędnego wkładu w pracę zespołu. Wszystkie te umiejętności definiowane są w zależności od poziomu kształcenia zarówno dla poziomu podstawowego, poprzez zaawansowany, do najwyższego z możliwych. Z powodu konieczności stałego zbliżania umiejętności nauczycieli do aktualnych potrzeb uczniów na rynku pracy, a także celem umożliwienia im dodatkowego zarobku mają oni możliwość, równolegle do wykonywanych czynności dydaktycznych, być zatrudniani w swoich szkołach na etatach ekonomistów, administratorów sieci komputerowych, konserwatorów, terapeutów, doradców zawodowych, masażystów, trenerów i innych.

Jakie wnioski wynikają z tej wizyty dla nas?

System Edukacji wypełni swoją rolę, jeśli zaangażowani zostaną w jego funkcjonowanie przedsiębiorcy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe, rodzice i oczywiście uczniowie. Polska szkoła nie może funkcjonować poza rynkiem pracy i wbrew potrzebom, zainteresowaniom dzieci, młodzieży, dorosłych. Wiele osób w Polsce posiada dyplomy nawet wyższych uczelni, ale jeśli je uzyskali kilka, czy kilkanaście lat temu, to ich wartość rynkowa jest praktycznie zerowa, jeśli ich właściciele nie doskonalili dalej swoich umiejętności, nie przekwalifikowywali się, nie dokształcali.

Powszechna komputeryzacja, możliwość pracy w domu, przenikanie się życia prywatnego z pracą, stały się naszą codziennością. Uzyskanie konkurencyjności absolwentów naszych szkół, polskich pracowników oraz ich wytworów w świecie będzie osiągalne, jeżeli nie zaprzepaścimy szansy zdobywania środków pomocowych UE oraz będziemy podejmować rozsądne decyzje restrukturyzujące naszą oświatę i naszą rolę w niej, tak w skali indywidualnej, jak i samorządu lokalnego.

Upowszechnienie kształcenia ustawicznego w tym poprzez e-learning jest jednym z warunków wypełnienia ogromnej luki edukacyjnej w wykształceniu Polaków. Alternatywą jest doprowadzenie do naszej marginalizacji na otwartym obecnie rynku pracy. Kształcenie ustawiczne w przypadku ludzi trzeciego wieku ma też za zadanie stymulowanie umysłu do wysiłku, co przekłada się na lepsze zdrowie ludzi starszych. Człowiek potrzebuje możliwości odnalezienia się w zmieniającym się świecie. Możliwość tę oferować może jedynie posiadanie wiedzy, narzędzia umożliwiającego jak żadne inne na zrozumienie otaczającej rzeczywistości. Nową więc rolą szkoły jest zaopatrzenie ucznia w umiejętności niezbędne do sprawnego poruszania się w naszym i przyszłym świecie, ale także w zdolność rozumienia siebie i innych w nieustannej zmianie.

W hotelu Jury’s Inn Glasgow, w którym przez tydzień mieszkałem, widoczna część pracowników obsługi i serwisu hotelowego, w tym pracownicy restauracji, recepcji i służb technicznych, byli Polakami. Widać było gołym okiem, że doskonale radzą sobie z obowiązkami im przydzielonymi. I mógłbym ze spokojnym sumieniem wystawić im za tę pracę szóstki, ale bardziej praktyczną od tej belferskiej dla nich oceną, jest rynkowa ocena wystawiana im codziennie przez pracodawców, poprzez zainteresowanie dalszym ich zatrudnianiem, podnoszeniem stawek płacy itp. Do zadań naszego państwa należy jednak zbudowanie takich warunków w naszym kraju, aby tacy jak przedstawieni Polacy mogli nie zagranicą, a w swojej ojczyźnie na dłuższą metę wykorzystywać swoje umiejętności i zdobyte doświadczenie, tu żyć i zakładać rodziny. Zmieniająca się ciągle rzeczywistość, niespotykane dotąd problemy społeczne, a także olbrzymie możliwości, jakimi dysponuje współczesna technika, czynią nasz świat bardzo dynamicznym. Efektem tego jest zanik starych zawodów, powstawanie nowych, zmiana relacji pracodawca-pracownik, edukacja-praca.

Jest to jak widać niełatwe dla wielu, gdyż przez dziesięciolecia tkwiliśmy na uboczu rozwijających się społeczeństw i ich gospodarek.

Na pytanie w tytule jest tylko jedna odpowiedź: edukacja dotyczy młodych i starszych, mających braki w wykształceniu i dobrze wykształconych, mających pracę i jej poszukujących, nas wszystkich.

Zdzisław Kobierski
Długoletni były nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej, Politechniki Świetokrzyskiej, nauczyciel i dyrektor CKP, aktualnie działacz społeczny zainteresowany problematyką oświaty.

Artykuł został publikowany w Tygodniku Skarżyskim 12.XII-18.XII. 2005 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Poszukiwani sprawcy kradzieży sklepowej

Opublikowano: 21.09.2020 13:40

Komentarzy: 0

Dzień otwarty w Szkole Tańca Respect Dance ju…

Opublikowano: 21.09.2020 13:06

Komentarzy: 0

W Skarżysku powstanie Dzienny Dom Opieki Medy…

Opublikowano: 21.09.2020 11:58

Komentarzy: 0

Uwierzyła oszustom i straciła oszczędności

Opublikowano: 21.09.2020 10:15

Komentarzy: 0

Strażacy z powiatu skarżyskiego pielgrzymowal…

Opublikowano: 20.09.2020 19:33

Komentarzy: 0

XVI Suchedniowski Rajd Rowerowy

Opublikowano: 20.09.2020 19:12

Komentarzy: 0

„Jeszcze będzie wspaniale” - koncert w Muzeu…

Opublikowano: 19.09.2020 22:42

Komentarzy: 2

Trzybramkowe zwycięstwo Granatu z Neptunem Ko…

Opublikowano: 19.09.2020 21:11

Komentarzy: 0

"Charytatywne kółko dla Jaśka" - zb…

Opublikowano: 18.09.2020 20:39

Komentarzy: 4

#Sadzimy drzewa z Lasami Państwowymi, w Skarż…

Opublikowano: 18.09.2020 15:47

Komentarzy: 4

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne