02.06.2020 Ostatnia aktualizacja 17:19, 01.06.2020

(NIE)Pamięć?

Autor:
wikary
Opublikowano: 30 Maj 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Ostatnio nasz kraj poruszyła dyskusja dotycząca usuwania pomników totalitaryzmu. Społeczeństwo wyraźnie się podzieliło w tej kwestii.

Pomijając istotę tego sporu, w trakcie całej tej awantury wydaje się, że wszystkim umknął jeden istotny fakt. Pęd do usuwania pomników przypominających nam o zniewoleniu, przysłonił całkowicie problem pomników znajdujących się poza kręgiem zainteresowań potencjalnej „komisji prawdy historycznej” – tych „słusznych ideologicznie”.

Te upamiętniające istotne chwile w naszej historii, które powinny być świadectwem naszej narodowej dumy niszczeją i wydają się być opuszczone.

Nie inaczej jest w Skarżysku.

Pomnik ufundowany przez kolejarzy zrzeszonych w Lidze Morskiej i Kolonialnej - „witający” przybywających do naszego miasta koleją z Krakowa i Kielc (upamiętniający odzyskanie dostępu do morza – odsłonięty w XV rocznicę odzyskania niepodległości) niszczeje i jest przedmiotem nieustannego zainteresowania wandali i … zbieraczy złomu.

Od długiego czasu trwa dyskusja kto, jak i czy w ogóle powinien przeprowadzić remont tego pominka..

Do pomnika przyznają się oficjalnie związkowcy z PKP, problem w tym, że wielokrotnie podnoszona sprawa jego renowacji nie spotkała się z żadnym odzewem z ich strony. Okazuje się więc, że związkowcy kochają historię, ale też i skrupulatnie liczą pieniądze.

Niedawno – a konkretnie 16 marca podczas sesji Rady Miasta - nieoczekiwanie kwesti ww. pomnika powróciła za sprawą p. H.Czecha - Przewodniczącego Światowego Związku Żołnierzy AK, który poinformował że Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podjął specjalną uchwałę skierowaną do Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej w sprawie pomnika (zaapelowano o jego przeniesienie na teren przed NSJ, i przywrócenie mu należytego wyglądu).

Okazało się, że i w tym przypadku pojawił się problem, ponieważ UM nie czuje się adresatem tego pisma (twierdząc, że losy pomnika leżą w gestii PKP).

Co ciekawe zarówno magistrat, jak i związkowcy uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie pomnika na obecnym miejscu – i niestety na tym zgoda się kończy.

Nie ma bowiem żadnej wspólnej koncepcji na finansowanie renowacji pomnika, czy też zagospodarowania terenu na którym stoi.

Nie milkną jednocześnie głosy, że nawet hipotetyczne wydawanie pieniędzy na remont pomnika i zagospodarowanie terenu w obecnej lokalizacji jest mocno chybione. Pomnik stoi bowiem na uboczu i w krzakach, stąd poważne obawy – czy odnowiony pomnik w krótkim czasie nie będzie wyglądał jak obecnie.

Portal skarzysko24.pl również postanowił się włączyć w debatę dot. dalszych losów pomnika. Uważamy, że w obliczu niekończących się sporów dotyczących tej sprawy to nasz obowiązek.

Od niedzieli możecie wziąć udział w sondzie dot. dalszych losów pomnika.

Oprócz dwóch wymienionych wcześniej pomysłów lokalizacji zaproponowaliśmy nowy - według nas najracjonalniejszy pod kątem finansowym – a przez to najłatwiejszy w realizacji.

Plac pomiędzy DH Bartek i DH Stempo niedawno przeszedł metamorfozę – zniknął jeden ze skalniaków, ułożono nową nawierzchnię, postawiono nowe latarnie. Właśnie to miejsce proponujemy jako miejsce potencjalnego przeniesienia pomnika.

Miejsce to jest bezpieczne, dostępne dla ludzi, w przyszłości (po remontach obu domów handlowych i zmianach przy dworcu PKP ) reprezentacyjne.

Przeniesienie pomnika w to miejsce, które (przynajmniej w teorii) jest sercem miasta - byłoby gestem wręcz symbolicznym. Pomnik ten byłby pierwszym z jakim stykałby się przyjeżdżający koleją do naszego miasta i jednocześnie czytelnym świadectwem historii miasta.

Sam pomysł mógłby być wzmocniony nadaniem samemu skwerowi nazwy.

Idealnym "kandydatem" jest E. Kwiatkowski (współautor koncepcji COP) czyli osoba której imię nosił przedwojenny skwer znajdujący się w miejscu, gdzie aktualnie stoi pomnik (to znowu byłoby piękne nawiązanie do początków miasta i źródła jego sukcesu w dwudziestoleciu międzywojennym).

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie i do wyrażania Waszych opinii – pokażmy, że los tego pomnika nie jest nam obojętny.

KW
Foto: Monter s24 

Komentarze

0HAQ2007-05-31 17:19#1
Sprawa wraca jak bumerang, ale za każdym razem z innej strony. Pierwsze pomysły przeniesienia pomnika pojawiły sie w roku 1998 i ich pomysłodawcą był właśnie UM. Wtedy przeniesieniu sprzeciwiali się kolejowi związkowcy z p. Jerzym Stopą na czele. Pamiętam nawet parę doraźnych akcji polegających na sprzątaniu terenu wokół. Pomnik miał byc przeniesiony w sąsiedztwo SP nr 1 skrzyżowania Piłsudskiego i Krasińskiego. na pomysłach się skończyło. Następna odsłona był pomysł przeniesienia na skwer przed kościół NSJ - można powiedzieć, że miejsce jest w miarę przygotowane, ale nic poza tym. Trochę dziwi mnie zmienne podejście UM. Według mnie dobrym rozwiązaniem mogłoby być nowe zagospodarowanie terenu na osi kościoła NSJ od ul. Niepodległości do skweru przed pomnikiem w formie alei z oświetlenie latarniami i schodami do pomnika i placyk przed pomnikiem również oswietlony i może z kamerą monitoringu. Do tego jakby dołozyć nawierzchnię na ul. Brzozowej.... Myslę, że koszt realizacji zamknął by się w 300.000 zł łącznie z renowacją. myslę, że teren powinien zostać przejęty przez miasto od kolei - może wykupiony lub zamieniony na inny.
Druga ewentualność to właśnie plac przed kościołem NSJ. Miejsce obok Bartka niestety jest fatalne nawet mimo ostatnich zmian. Trzeba także sobie powiedzieć, że żadne miejsce w naszym mieście nie gwarantuje bezpieczeństwa takim obiektom, ale to już inna bajka. I to by było na tyle. Dobranoc Państwu jak mawiał niegdyś Jan Kobuszewski kończąc Bajki na dobranoc (bo moja wizja to trochę taka.. bajka)
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wojewoda unieważnił uchwałę rady powiatu doty…

Opublikowano: 01.06.2020 19:18

Komentarzy: 5

Coraz bliżej do rozpoczęcia II etapu przebudo…

Opublikowano: 01.06.2020 15:36

Komentarzy: 1

Areszt dla rozbójników

Opublikowano: 01.06.2020 09:50

Komentarzy: 0

W Muzeum im. Orła Białego świętowano Dzień Ma…

Opublikowano: 31.05.2020 16:53

Komentarzy: 0

Miasto wyemituje obligacje na kwotę 16 mln PL…

Opublikowano: 31.05.2020 08:54

Komentarzy: 10

Dzień Dziecka, Matki i Samorządowca. Liczne a…

Opublikowano: 30.05.2020 17:06

Komentarzy: 1

Sprawozdania, uchwały i koronawirus na XX ses…

Opublikowano: 29.05.2020 15:35

Komentarzy: 0

Dwa dni po zwolnieniu znów ukradł samochód

Opublikowano: 29.05.2020 13:34

Komentarzy: 0

Samorządowcy z powiatu przed obliczem Matki B…

Opublikowano: 28.05.2020 20:04

Komentarzy: 14

Powiat pozyskał ponad 2 mln 850 tys. złotych …

Opublikowano: 28.05.2020 15:22

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +