18.11.2019 Ostatnia aktualizacja 22:07, 17.11.2019

Przemówienie Prezydenta R.Wojcieszka inaugurujące Rok Staffowski.

Autor:
wikary
Opublikowano: 01 Cze 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Szanowni Państwo! Drodzy Goście!

Dziś 31 maja obchodzimy 50. rocznicę śmierci Leopolda Staffa.

Dlaczego akurat tu w Skarżysku obchodzimy ten dzień tak szczególnie?

Skąd to niewielkie, robotnicze miasteczko, „Rekonwalescentopol”, jak je w korespondencji do najbliższych nazywał Leopold Staff, znalazło się na mapie biografii znanego i cenionego poety polskiego?

Do tych chwil i do tego miejsca doprowadziła przyjaźń. Przyjaźń księdza rozmiłowanego w sztuce i literata rozmiłowanego w poezji. Po wędrówce i wygnaniu ze zburzonej w Powstaniu Warszawy, Staff z żoną Heleną dotarli transportem z Pruszkowa do Starachowic. Tu udręczonych uciekinierów przyjął w parafii św. Trójcy ks. wikariusz Antoni Boratyński. Ksiądz odstąpił im jeden ze swych niewielkich pokoików i zajął się nimi. Po miesiącu odjechali do Pławowic k/Krakowa. Ale przez ten miesiąc zawiązała się głęboka przyjaźń między poetą i księdzem.

Ks. Boratyński w 1953 r. objął probostwo w parafii św. Józefa w Skarżysku. Był w niej pięknie utrzymany ogród przy plebanii, a miasto urzekało przyrodą i zdrowym powietrzem. Zaprosił więc przyjaciół do siebie na wypoczynek od szumu i stukotu odbudowywanej stolicy, od trudnych przeżyć wojennych. W 1953 roku przyjechali tu i odtąd czynili to rokrocznie. Zachwycał ich nurt rzeki Kamiennej za oknem, błękitne świerki, padające cieniem na ulubioną ławeczkę, na której Staff lubił siadywać i rozmyślać. Nie chciał tu rozgłosu. Potrzebna mu była kameralność, cisza, spokój. I to miał w swoim Rekonwalescentopolu. Choć czasem narzekał na słabe zaopatrzenie, na niezdarność w doręczaniu przesyłek na prowincji, to miał tu wszystko, czego było mu najbardziej potrzeba.

Miłe, inteligentne towarzystwo w osobach księży: Antoniego Boratyńskiego, Feliksa Stradomskiego, Władysława Sadzy.
Zawsze przyjeżdzał do Skarżyska z żoną. Gdy wybrał się tui po raz ostatni, żona już nie żyła. Był sam.

Jadąc do Skarżyska zniszczył w Warszawie papiery, mówiąc do pielęgniarki, że ze Skarżyska może już nie wrócić. I tak się stało. Zgon stwierdził zaprzyjaźniony z ks. proboszczem lekarz Władysław Lewandowski. Miasto pożegnało Poetę nabożeństwem żałobnym. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Pozostało niewiele pamiątek i poezja do dziś mówiąca za niego. Pozostała pamięć miasta, które hołubi imię Staffa jak żadne inne i wiele zdarzeń kulturalnych z nim wiąże. Miasta w którym ma pomniki, ulicę, Centrum Kultury, konkursy ogólnopolskie jego imienia i Grupę Literacką „Wiklina”. Pozostał „pusty pokój” na plebanii, świerki i ulubiony drewniany kościółek w Parafii św. Józefa. I choć związek Staffa ze Skarżyskiem mało jest znany i choć w parafii są już inni księża, a w mieście nowi ludzie – to pamięć po zmarłym tutaj Poecie jest wciąż żywa. Pamiętał o nim ks. proboszcz Tadeusz Stańkowski, dumny, że urodził się 14 listopada, tak samo jak Staff, tyle że w innym roku. Pamięta obecny proboszcz ks.dziekan Tadeusz Skrzypczak, w którego parafii odprawiana jest w maju Msza św. w intencji obu przyjaciół: Leopolda Staffa i ks. Antoniego Boratyńskiego.

Pamiętamy i my - prezydenci, którzy rok 50-tej rocznicy śmierci Poety w Skarżysku-Kamiennej ogłaszamy ROKIEM STAFFOWSKIM, po to by utrwaliła się pamięć o nim wśród młodego pokolenia skarżyszczan.Szanowni Państwo!

Dziś podczas inauguracji tych obchodów chciałbym przedstawić Państwu skład Komitetu Organizacyjnego, który zajmie się ich organizacją. Przewodzić mu będzie wiceprezydent Grzegorz Małkus. A w jego skład wchodzą Cezary Ciosk, członek zarządu powiatu skarżyskiego; Krzysztof Myszka, naczelnik oświaty, Jerzy Tambor, dyrektor skarżyskiego MCK, Elżbieta Rokita, dyrektor PSM, Bożena Piasta, Ewa Baińska, Antoni Urban, Sławomir Kowalik, Marta Ziomek, Jolanta Jagiełło i Beata Wojciechowska.

Główne obchody rocznicowe odbędą się na przełomie września i października bieżącego roku, na które już dziś Państwa zapraszam.

Pragnę powiedzieć, że już ogłosiliśmy konkurs na koncepcję zagospodarowania skweru Staffa ujmujący m.in. oświetlenie nocne i dzienne, płytę skweru, zieleń, ławki, lokalizację pomnika z uwzględnieniem amfiteatru, przesunięcie i modernizacją pomnika. Mamy nadzieję, że uda nam się go rozstrzygnąć i najlepszy projekt pokazać na głównych obchodach zaplanowanych na jesieni. Wówczas to mieszkańcy Skarżyska będą mogli obejrzeć projekt planszowy i jego cyfrową wizualizację. Ponadto zaplanowaliśmy sympozjum popularno-naukowe dotyczące twórczości L. Staffa. Z tej okazji zostaną wydane dwa zeszyty poświęcone twórczości Leopolda Staffa. Chcielibyśmy bardzo zamontować na terenie parafii Św. Józefa ławeczkę z tablicą upamiętniającą autentyzm miejsca pobytu L.Staffa. Stanie ona pod świerkiem, w miejscu, gdzie poeta często przesiadywał ze swoją żoną podczas pobytu w Skarżysku.

Natomiast na sesji Rady Miasta zostanie podjęta uchwała w sprawie nadania nazwy skweru upamiętniającego Staffa.

Obchody rocznicowe zakończymy w 2008 roku. Mam nadzieję, że już wówczas uda nam się zrealizować projekt zagospodarowania skweru. We wrześniu 2008 roku umieścimy tam okolicznościową tablicę, a całe miejsce nazwiemy Skwerem Staffa.


Szanowni Państwo!

Pozwolicie, że na koniec mojego wystąpienia przeczytam wiersz pani Bożeny Piasty o naszym poecie. Niechaj klimat tego wiersza wprowadzi nas w czas pamięci o poecie.
W ROK STAFFOWSKI

to był trzydziesty pierwszy maja
wracać nie miałeś dokąd
puste mieszkanie, spalone kartki
muszki nie miał kto zapiąć

jak wtedy i z tej uciekłeś pożogi
od życia szukać przystani
koił plusk rzeki za oknem
kościoła firmament

zaplątane w wikliny
trzepotały się dni
z kalendarza spływały wiosną
to był trzydziesty pierwszy maja
data żadna – koniec miesiąca

wstałeś właśnie z ławki pod świerkiem
w ogrodzie pachniał bez
zapomniało się serce

Foto. UM Skarżysko-Kamienna

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i…

Opublikowano: 17.11.2019 22:28

Komentarzy: 0

Konfrontacje Amatorskich Widowisk Kabaretowyc…

Opublikowano: 17.11.2019 21:34

Komentarzy: 0

O działalności PSZOK raz jeszcze. Jest pierws…

Opublikowano: 17.11.2019 20:05

Komentarzy: 6

Trwa remont dworca PKP. Prace przy modernizac…

Opublikowano: 17.11.2019 18:00

Komentarzy: 3

Zespół Żywiołak wystąpił w Semaforze

Opublikowano: 17.11.2019 00:29

Komentarzy: 0

Doradcy metodyczni otrzymali powierzenia

Opublikowano: 17.11.2019 00:00

Komentarzy: 0

Obchody 30-lecia powstania Sanktuarium Matki …

Opublikowano: 16.11.2019 19:58

Komentarzy: 4

Remis Granatu w meczu z liderem

Opublikowano: 16.11.2019 17:04

Komentarzy: 0

"Czas na gitarę" - warsztaty gitar…

Opublikowano: 15.11.2019 22:08

Komentarzy: 0

"Trzynastka" mistrzem Skarżyska w m…

Opublikowano: 15.11.2019 21:32

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +