24.09.2020 Ostatnia aktualizacja 11:53, 24.09.2020

Duży pożar łąk wzdłuż wałów przy torach kolejowych i rzece Kamiennej

Autor:
Z.B, PSP, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 23 Mar 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Kronika policyjna
Już po raz kolejny w ciągu ostatnich dni Straż Pożarna wyjeżdżała do pożaru łąk . Tym razem paliły się łąki wzdłuż torów kolejowych (okolice ul. Ekonomii) oraz na wałach przy rzece Kamiennej. 
 
W poniedziałek wtorek po godzinie 15  strażacy brali udział w gaszeniu pożaru łąk na wałach przy rzece Kamiennej oraz w okolicach torów przy "żelaznym" moście.  Na miejsce przybyły  jednostki straży PSP ze Skarżyska-Kamiennej oraz Ochotnicze Straże Pożarne (OSP Skarżysko, OSP Lipowe Pole, OSP Grzybowa Góra). Natychmiast przystąpiono do akcji gaśniczej. 

Sytuacja powtarza się wiosną od wielu lat. Niestety nie skutkują apele strażaków i przyrodników. Nie dają nic również ostrzeżenia policji, że to czyn karalny. Pożary niosą ze sobą nie tylko niebezpieczeństwo dla podpalaczy, pobliskich gospodarstw i lasów, ale też niszczą owady i zwierzęta żyjące w trawach.

Pożar na szczęście został opanowany.  

Czy wiesz, że ...

Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów. Dzieje się tak, ponieważ niestety w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to „najtańszy herbicyd” do zwalczania chwastów. Nic bardziej błędnego! Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Przywrócenie po takich „praktykach” właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga często pracy wielu pokoleń leśników i rolników!

 
Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi i niektórych obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennym wiatrem powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu i użytków ekologicznych).

Ponadto gęsty dym, jaki powstaje podczas wypalania traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność. Sytuacja taka może stać się przyczyną wielu kolizji i wypadków komunikacyjnych.

Każdy pożar, a co za tym idzie każda interwencja straży niesie za sobą koszty. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z budżetu państwa. Oznacza to, że wszyscy ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami traw.

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

 Pamiętajmy:

Kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, gdzie trzeba ratować życie, gdzie trwa wyścig z czasem, gdzie o życiu człowieka decydują minuty.

 Wypalanie traw jest surowo zabronione! Co roku w Polsce w trakcie takich pożarów ginie od kilku do kilkunastu osób.Komentarze

0co vid2020-03-25 08:01#4
oczywiście była to anegdota przyznaję
Cytuj
+9e-milka2020-03-24 10:04#3
Mam nadzieję, że powyższy komentarz to jakiś nietrafiony żart. Idąc tym tropem myślenia, zaraz znajdzie się ktoś, kto podpali mieszkania, sklepy, ławki w parku - przecież tam też jest wirus.
A wypalanie traw jest jednym z najokrutniejszych działań współczesnego troglodyty: ginie mnóstwo stworzeń, młodych zajęcy, saren, psy, koty... zagrożeni są ludzie i ich domy, angażowane siły i publiczne środki do gaszenia. A wszystko przez jednego lub kilku prostaków, żądnych chwilowego poczucia kontroli i bezkarności.
Najpierw trzeba sobie w mózgu wirusy wyleczyć a dopiero potem brać się za "użyźnianie gleby" lub "walkę z wirusem" ogólnym.
Cytuj
+7do co vid2020-03-24 09:28#2
Skąd wypala tego wirusa ? Z trawy ? A nie zastanowisz się nad zwierzętami które spłonęły żywcem bo nie były w stanie uciec tylko dlatego że jakiś idiota podłożył ogień ? Można prosić, błagać, powtarzać do znudzenia ale bezmózgie [edit] nigdy tego nie pojmą, nie mówiąc o tym że wypalanie traw jest prawnie zakazane !
Cytuj
-13co vid2020-03-24 05:47#1
szaleniec działa na naszą korzyść-wypala covida
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Audi w ogrodzeniu, 1,7 promila u kierowcy

Opublikowano: 24.09.2020 13:53

Komentarzy: 0

Ruszyły zapisy do 2. edycji Amatorskiej Ligi …

Opublikowano: 24.09.2020 10:31

Komentarzy: 0

XII Memoriał im. K. Wolińskiego - ruszył zap…

Opublikowano: 24.09.2020 10:07

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 23.09.2020 15:16

Komentarzy: 0

Pożegnanie z drogeriami – areszt dla 30-latki

Opublikowano: 23.09.2020 15:06

Komentarzy: 2

Młodzi piłkarze PAS-u Skarżysko najlepsi w tu…

Opublikowano: 22.09.2020 21:30

Komentarzy: 0

Zbierał grzyby, znalazł wysyp…granatów

Opublikowano: 22.09.2020 14:02

Komentarzy: 0

Jakub Bilski w podwójnej koronie

Opublikowano: 22.09.2020 12:41

Komentarzy: 0

Pewna wygrana tenisistów Global Pharma Orlicz…

Opublikowano: 21.09.2020 21:20

Komentarzy: 0

Zwycięstwo ESKI Skarżysko z Victorią Pińczów …

Opublikowano: 21.09.2020 20:49

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne