Autor:
JG (KPP Skarżysko-Kamienna)
Opublikowano: 06 Kwi 2020
Oceń:
Pierwszy słoneczny weekend kwietnia upłynął w powiecie skarżyskim pod znakiem niemalże pustych ulic, skwerów i miejsc, które chętnie na co dzień odwiedzają mieszkańcy. Większość skarżyszczan stosowała się do zakazów obowiązujących w walce w epidemią koronawirusa. Niestety miejscowi policjanci odnotowali także kilkanaście przypadków nieodpowiedzialności. Sprawcy łamania prawa zostali ukarani mandatami.
Zdecydowana większość mieszkańców powiatu zastosowała się do zaleceń, i poza niezbędnymi sytuacjami pozostała w miniony weekend w swoich mieszkaniach. Niestety w beczce miodu nie zabrakło także łyżeczki dziegciu. Skarżyscy stróże prawa odnotowali kilkanaście przypadków braku rozwagi i braku odpowiedzialności. Negatywnym przykładem błysnęli m.in. czterej mieszkańcy Suchedniowa, którzy spotkali się w niedzielę w celach towarzyskich. Na pochwałę nie zasługuje również para, która urządziła sobie randkę nad zalewem w Skarżysku. 19-latka i jej 23-letni adorator podobnie jak pozostali, ukarani zostali mandatami. Taki sam los spotkał miejscowego 38-latka. Mężczyzna postanowił pójść na stację paliw po zakup alkoholu.
Łącznie w miniony weekend funkcjonariusze wystawili 19 mandatów na kwotę przeszło 6000 złotych.
Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i prosimy o pozostanie w domu. Od naszej odpowiedzialnej postawy zależeć może życie i zdrowie naszych bliskich i nas samych!!!
Komentarze
Darku, ja też nie jestem prawnik ;) Właśnie w ostatnim czasie brakuje "normalnej" dyskusji i wymiany poglądów zamiast udowadniania prawdy "mojszej od twojszej" ;) Pozdrawiam serdecznie !
Art. 31 ust. 3. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U.1997.78.483)
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
W Konstytucji RP nigdzie nie ma mowy o konieczności wprowadzenia stanu wyjatkowego, stanu wojennego czy stanu klęski żywiołowej.
Ustawa, która zgodnie z powyższym art Konstytucji dawała możliwość wprowadzenia ograniczeń :
Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2008 Nr 234 poz. 1570 ze zm.)
Art. 2 Użyte w ustawie określenia oznaczają:
22) stan epidemii – sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii;
W tej Ustawie są zawarte możliwości ograniczeń z którymi mamy do czynienia - art. 46 i kolejno art. 46a i b (w zależności od wielkości obszaru mowa o rozporządzeniu Wojewody, Ministra Zdrowia, bądź Rady Ministrów)
Szczegółowo nakazy i zakazy zostały wprowadzone przez par. 18 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 Poz. 566 ze zm.)
Z pozdrowieniami,
A
Jednocześnie składam konkretną propozycję dla właścicieli myjni: " czy podczas mycia samochodu korzystając z ostatniego kroku, jakim jest "spłukanie wodą demineralizowaną" można liczyć na wprowadzenie do tej wody środka odkażającego, oczywiście za drobną odpłatnością?
Zrealizujemy w ten sposób jeszcze jeden punkt ochrony naszego zdrowia. Pozdrawiam.