27.06.2019 Ostatnia aktualizacja 10:53, 26.06.2019

Duże zmiany w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych miastu?

Autor:
marbus
Opublikowano: 22 Sty 2015
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Przegląd prasy

. Radni zlikwidują Straż Miejską, pod nóż idą Zarząd Zasobów Komunalnych i szkoły. Sytuacja finansowa Skarżyska-Kamiennej jest dramatyczna. Tak twierdzą prezydent Konrad Kronig i jego współpracownicy, bo przed wyborami prezydent Roman Wojcieszek określał ją jako stabilną. Ponad sto milionów złotych długów, w tym ponad trzy miliony zobowiązań wymagalnych, czyli rachunków, których termin uregulowania minął. Wierzyciele domagający się zapłaty, brak pieniędzy na pensje dla nauczycieli, o spłacie zaległości ZUSowi nie mówiąc - tak stan miasta przedstawiają nowi włodarze. I zapowiadają radykalne cięcia. Stosowne decyzje mają zostać podjęte w najbliższy poniedziałek. 

Tematem, który wzburzył skarżyską społeczność, jest plan likwidacji trzech szkół - gimnazjów nr 3 i 4, oraz Szkoły Podstawowej nr 9. Mimo swoich wcześniejszych deklaracji o niezamykaniu szkół i protestów części mieszkańców, prezydent zapowiada, że uchwały w tej sprawie poprze większość radnych. Pozytywnie do tych założeń odniósł się świętokrzyski kurator oświaty. Sprzeciwiają się działacze Prawa i Sprawiedliwości. Zamknięcie placówek ma skutkować oszczędnościami rzędu 1,5 miliona rocznie, pracę straci 25 do 27 nauczycieli. 

Kolejne oszczędności ma przynieść likwidacja Straży Miejskiej. Zamiast niej miasto wykupi od policji służby ponadnormatywne. Na sesji ma być podjęta uchwała intencyjna, dalszy krok to opinia Komendanta Wojewódzkiego Policji, która jest wymagana, choć nie wiążąca. Zwolnienia ma otrzymać 14 strażników. - Ta decyzja cieszy się poparciem większości nie tylko radnych, ale i mieszkańców - ocenia Konrad Kronig. Dodaje, że monitoring obsługiwać będą osoby niepełnosprawne. PiS i tej likwidacji jest przeciwny, poseł Andrzej Bętkowski nazwał go podnoszeniem ręki na bezpieczeństwo mieszkańców.

W poniedziałek zlikwidowany ma zostać również Zarząd Zasobów Komunalnych. Z ponad 30 zatrudnionych w nim osób zostanie zaledwie 12 - 13. Będą oni włączeni do jednego z miejskich wydziałów. Jak zapowiada prezydent, zarządzanie parkingiem przed dworcem kolejowym, oraz Targowiskiem Miejskim magistrat utrzyma w swoich rękach, lub powierzy podległemu sobie Centrum Integracji Społecznej. Inkubator Technologiczny prawdopodobnie trafi pod opiekę nowej miejskiej spółki, Centrum Obsługi Inwestora, której stworzenie Kronig od dłuższego czasu zapowiada.

Duże zmiany szykują się w miejskich jednostkach. Posady stracą dyrektorzy likwidowanych szkół, szefowie Straży Miejskiej, Zarządu Zasobów Komunalnych, Miejskiej Komunikacji Samochodowej, Wodociągów. Placówki sportu i kultury też prawdopodobnie będą miały wkrótce nowych szefów. - Na dniach ogłosimy konkursy na dyrektorów Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, Muzeum Orła Białego i Miejskiego Centrum Kultury. Prezes Stojek z wodociągów odchodzi na emeryturę, wysoko oceniam jego kwalifikacje. Nie będzie konkursu na stanowisko dyrektora biblioteki publicznej. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do pracy dyrektor Kowaleskiej - wyjaśnia prezydent. 

Konrad Kronig zapowiada też uszczuplenie liczby pracowników w magistracie. Osoby w wieku emerytalnym będą musiały odejść zarówno z urzędu, jak i jednostek podległych. Część kadry w magistracie zostanie wymieniona.

Czytaj więcej >>

Mateusz Bolechowski

Tytuł oryginalny: W Skarżysku zlikwidują Straż Miejską

echodnia


Komentarze

+3dyzio_sowizdrzał2015-01-25 11:47#6
Cytuję radnan:

Panie prezydencie a co z MOPS-em?
Przecież struktury zatrudnienia tam to czysta paranoja.Czyżby pan prezydent o tym nie wiedział?

Poszedłbym o krok dalej. Zweryfikował kto dostaje zasiłki. Czy ci co naprawdę tego potrzebują, czy ci co wyłudzają...Myślę, że i tu znalazłyby się oszczędności bądź inaczej rzecz ujmując, zasiłki poszłyby tam gdzie trzeba.
Cytuj
+16koral2015-01-23 09:38#5
Cytuję radnan:
Panie prezydencie a co z MOPS-em?
Przecież struktury zatrudnienia tam to czysta paranoja.Czyżby pan prezydent o tym nie wiedział?


MOPS to jedno. Jest jeszcze UP, ale ten jest w gestii Powiatu.
Obie jednostki mają swoich ludzi w RM i RP więc tam pewnie będzie ciężko o cięcia w etatach i oszczędności (powiat też zadłużony). Matematyki wyborczej nawet prezydent reformator nie pokona. Szkoda... może jednak kiedyś zaryzykuje ?

Jest jeszcze jedna kwestia. Metodologia zarządzania potencjalnym zyskiem miasta. Za przykład jako najprostszy wezmę kino w MCK. Świeci pustkami, a filmy często wyświetlane są dla kilku osób. Gdyby obniżyli cenę o połowę i zareklamowali się, zagwarantowaliby sobie wyższą frekwencję i co za tym idzie większy zysk. Koszty te same dla 10 czy 100 osób, a zysk nieporównywalny. Takich przykładów jest więcej.
Skarżysko to biedne miasto. Tu trzeba robić biznes, (ten publiczny to też forma biznesu) na minimalnych prowizjach i zwiększaniu obrotów przez otwieranie się na szerszy odbiór.

Szkoły generują konieczność tak olbrzymich dopłat, że bez reformy i zamknięcia kilku placówek nauczyciele przestaną dostawać pensje. Dramatycznie brakuje dzieci. Młodzież albo już wyjechała, albo skończy szkoły średnie i wyjedzie. Polki rodzą chętnie...ale w Wielkiej Brytanii, czy Niemczech.

Finansowo jest bardzo źle, ale jak się nie zacznie sprzątać to może być jeszcze gorzej. Po latach radosnej twórczości musiała nadejść pora zapłaty i tyle powiem.
Cytuj
+27baryton2015-01-22 21:36#4
Nie bez kozery mówi się, że Straż Miejska i ZZK to ostoja PISiorów, pewnie dlatego zaczęto od nich likwidację.

Ale te oszczędności (jeżeli wyliczenia są rzetelne) na Straży Miejskiej 1,2 mln zł i na ZZK 2 mln zł to kropla w morzu potrzeb i nie wystarczą nawet na dopłatę do szkół.
Obawiam się, że ciężar utrzymania nadmiaru szkół w naszym mieście doprowadzi Skarżysko do UPADKU.
Panie prezydencie - rób Pan te reformę szkół i to szybko.
Cytuj
+20sowa2015-01-22 21:33#3
Poseł Bętkowski to się z której choinki urwał?
A jakiż to wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców miała Straż Miejska?
Pracowało tam 14 osób?? Toż to jest jawne działanie na szkodę Miasta przez poprzednie władze. To samo dot ZZK.
30 osób.....
Cytuj
+44radnan2015-01-22 19:49#2
To że będą duże czystki w jednostkach podległych było wiadomo.Nie mogę napisać cięcia bo dziwnym trafem dotyczy to jednostek umownie mówiąc pisowskich.
Panie prezydencie a co z MOPS-em?
Przecież struktury zatrudnienia tam to czysta paranoja.Czyżby pan prezydent o tym nie wiedział?
A może zatrudnieni tam to zaplecze polityczne i koalicyjne nowego włodarza miasta.
Liczę,że na najbliższej sesji padną zapytania w tym temacie
Cytuj
+40brumbcik2015-01-22 18:29#1
Czy, może wiecie lub może redakcja portalu wie, ile osób z Urzędu Miejskiego nagle się rozchorowało po wyborze Kroniga na Prezydenta Miasta?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Planujesz wypoczynek nad wodą? Sprawdź, gdzie…

Opublikowano: 26.06.2019 12:15

Komentarzy: 1

30. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarn…

Opublikowano: 25.06.2019 20:56

Komentarzy: 0

Trwają zapisy do Turnieju Piłki Siatkowej Pla…

Opublikowano: 25.06.2019 13:05

Komentarzy: 0

Na ratunek desperatowi z Gdańska

Opublikowano: 25.06.2019 11:26

Komentarzy: 1

Egzamin na stopnie KYU w Skarżyskim Klubie Sp…

Opublikowano: 24.06.2019 17:18

Komentarzy: 0

Budżet Obywatelski: 30 czerwca kończy się cza…

Opublikowano: 24.06.2019 11:21

Komentarzy: 0

Spowodował kolizję, tłumaczył, że jest zmęczo…

Opublikowano: 24.06.2019 11:04

Komentarzy: 0

Piknik Czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 9

Opublikowano: 24.06.2019 09:33

Komentarzy: 0

79. Rocznica Rozstrzelania Polskich Patriotó…

Opublikowano: 22.06.2019 13:08

Komentarzy: 1

Skarżysko po ulewie. Zalane ulice, posesje, w…

Opublikowano: 21.06.2019 19:36

Komentarzy: 16

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.