Autor:
marbus
Opublikowano: 13 Lis 2015
Oceń:
.Wojsko Polskie wstrzymało zakup pocisków ćwiczebnych do czołgów Leopard. Wadliwa amunicja jest produkowana przez podlegający skarżyskiemu MESKO, zakład w Pionkach. Jeden z pocisków spowodował pożar, a w jego konsekwencji śmierć 23-letniego Michała Pawlicha, żołnierza 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Do tragedii doszło 17. września, na poligonie w Świętoszowie.
Jak czytamy w komunikacie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w tej sprawie prowadzone jest śledztwo. Po wstępnym zbadaniu sprawy zapadła decyzja o wstrzymaniu zakupów amunicji z MESKO, do czasu przeprowadzenia badań i wprowadzenia poprawek technologicznych, zapewniających bezpieczeństwo jej eksploatacji. "Żołnierze muszą być pewni, że amunicja którą dostają do ręki i stosują na poligonie jest dla nich bezpieczna"- powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego- podpułkownik Artur Goławski.
Wojskowi, którzy doprowadzili do wprowadzenia wadliwej amunicji do użytku zostali odwołani z zajmowanych stanowisk. Nad poprawą parametrów pocisków będą teraz pracowali niemieccy specjaliści, czytamy dalej w komunikacie.
czytaj więcej »Paweł Klepka
{fcomments}
Komentarze
Wadliwa amunicja 120mm pochodziła z Pionek.
w tym samym czasie:
Koncern Rheinmetall Defence otrzymał od nieujawnionego klienta zagranicznego kontrakt na dostawę szkolnej czołgowej amunicji podkalibrowej kalibru 120 mm, jaka może być używana między innymi w czołgach Leopard 2.
Zakres kontraktu obejmuje dostawę szkolnej amunicji podkalibrowej w wariantach DM-78A1 oraz DM-78A3, w dwóch transzach w okresie od 2016 do 2018 roku. Wartość umowy wynosi około 20 mln euro. Zamówienie zostało złożone przez nieujawnionego klienta zagranicznego.
a żeby Mesko S-ko nie płakało:
Inspektorat Uzbrojenia poinformował o złożeniu zamówienia na pociski przeciwlotnicze Grom, przeznaczone między innymi do wyrzutni przenośnych czy samobieżnych zestawów Biała.
Wartość umowy została określona na 73,99 mln złotych. Na jej podstawie Siły Zbrojne otrzymają 180 pocisków typu Grom. Wykonawcą będzie Mesko S.A. ze Skarżyska-Kamiennej. Zamówienie zostało udzielone w trybie z wolnej ręki. Celem zakupu było uzupełnienie zapasów oraz zabezpieczenie planowanych strzelań ćwiczebnych.
Może warto poszperać głębiej niż RK i podać czytelnikom szerszy zakres informacji...
W Sk-ku konstruowaną i produkowaną amunicję przekazywano do fabryk w Kielcach (f. Granat"), w Stalowej Woli, Kraśniku i in. produkowano bez zarzutu.
Szkoda, że odwołano wojskowych z odbioru
tech.,a nie kierownictwa i konstruktorów Mesko (o ile pamiętam, to nie pierwsza sprawa z jakością produkcji)