20.08.2018 Ostatnia aktualizacja 16:40, 20.08.2018

Uliczny skandal

Autor:
wikary
Opublikowano: 18 Lis 2008
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Przegląd prasy
„Szary”, legendarny partyzant spod znaku AK nie będzie miał ulicy swego imienia w Skarżysku. Tak zadecydowała nowa koalicja w Radzie Miasta. Zmarły niedawno bohater wsławił się m.in. uwolnieniem w 1945 roku politycznych więźniów z kieleckiego Urzędu Bezpieczeństwa.

Nowa, większościowa koalicja w skarżyskiej Radzie Miasta, odrzuciła projekt uchwały zmierzającej do nadania jednej z ulic na osiedlu Bór imienia Antoniego Hedy. Legendarny „Szary” ( w jego partyzanckim oddziale walczyło również wielu skarżyszczan), który od kilku lat jest honorowym obywatelem Skarżyska musi poczekać aż pojawi się nadarzająca okazja, kiedy jakaś nowo projektowana uliczka w mieście może łaskawie nazwana zostanie jego imieniem.

Prezydent Roman Wojcieszek wystąpił z propozycją zmiany nazwy obecnej ul. 17 Stycznia na ul. Antoniego Hedy „Szarego”. Ale ta sugestia nie uzyskała wymaganej większości w skarżyskiej Radzie Miasta. A przy okazji wywiązała się dyskusja, która delikatnie mówiąc mogła wzbudzić co najmniej zdziwienie. I tak m.in. zdaniem byłego prezydenta miasta Waldemara Mazura jest wiele godnych postaci, które nie mają w Skarżysku ulicy swego imienia. A jakie to osobistości były magistracki włodarz zabierając głos na sesyjnym forum nie raczył wyjaśnić...

Dotychczasowa ul. 17 Stycznia na Borze upamiętnia rzekome wyzwolenie miasta spod hitlerowskiej okupacji. Ale tak naprawdę, jest to jedynie data wkroczenia Armii Czerwonej do Skarżyska w 1945 roku i rozpoczęcia sowieckiej okupacji – twierdzą zwolennicy zmiany nazwy tej ulicy. A ich przeciwnicy nie przyjmują tych argumentów, czemu dali zdecydowany wyraz na ostatniej sesji Rady Miasta.

Radni nowej, większościowej koalicji, w której dominują lewicowi miejscy rajcowie, wspierani przez cześć przedstawicieli Platformy Obywatelskiej w sesyjnym głosowaniu odrzucili prezydencki projekt uchwały zmierzającej do zmiany nazwy ul. na Borze i nadania jej imienia Antoniego Hedy „Szarego”. Mimo to, „urzędowy inicjator” tego odrzuconego projektu, czyli prezydent Roman Wojcieszek nie zamierza się poddawać. Projekt uchwały zmierzającej do nadania wspomnianej wcześniej ulicy imienia „Szarego” ma być ponownie przedstawiony pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta.

(Max.)


Głosowali przeciwko

Przeciwko projektowi uchwały Rady Miasta o zmianie nazwy ul. 17 Stycznia na ul. Antoniego Hedy „Szarego”głosowali: Robert Bodo, Bogusław Ciok, Krystyna Górnaś-Salata, Halina Karpińska, Andrzej Kazanowski, Paweł Krupa, Marek Miernik, Waldemar Mazur, Józef Pisarczyk, Jarosław Tarasiński i Andrzej Zbrożek.

Chwała bohaterom

Radni miejscy przeminą, a pamięć o prawdziwych bohaterach nie przeminie. A takim był generał Antoni Heda, który zmarł w br.  To przykre, że do takiego afrontu (żeby nie powiedzieć dosadniej - ewidentnego skandalu w skarżyskiej Radzie Miasta) wobec tego bohaterskiego rodaka, wywodzącego się z naszej świętokrzyskiej ziemi, doszło niemalże tuż przed Świętem Niepodległości. Wstyd i hańba!!!
tygskarz.png

Komentarze

0Monter2008-11-20 08:23#8
Też jakoś szczególnie nie widzę powodów do zmiany nazwy tej ulicy, wchodzenie w koszty z tym związane.

Skandalem to była wypowiedź byłego byłego członka PZPR Pana Radnego Waldemara Mazura na temat zasług śp. Pana Hedy. Kiedy ten człowiek przestanie kompromitować nasze miasto?
Cytuj
0agiko2008-11-19 19:49#7
Podobny problem pojawia się w innych miastach.Zaledwie jeden na dziesięciu mieszkańców Gliwic, którzy wzięli udział w ogłoszonych przez władze miasta konsultacjach, jest za zmianą nazw 20 ulic w tym mieście, nawiązujących do okresu PRL. http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slaskie/news/mieszkancy-gliwic-wola-gomulke-i-lenina,1213849
Konsultowanie inicjatyw takich jak zmiany nazw ulic z mieszkańcami to m.in. zalecenie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.Okazuje się,że niewielu mieszkańcom nazwy te przeszkadzają.Większość traktuje je jako 'adres' i nie zajmuje się dorabianiem ideologii.
Cytuj
0siette2008-11-19 19:19#6
Niestety, faktem jest że nadając polityczne nazwy ulic lub innych instytucji można sobie zapewnić zajęcie na sesję.To jest łatwe i proste. Następna władza może je zmieniać i znów jest łatwe zajęcie. Interes się kręci. Mieszkańcy tych ulic za to płacą i podatnicy. Każda taka zmiana powinna przedstawiać całkowite koszty operacji i winna być w całości pokryta z diet radnych.
Cytuj
0piotrek2008-11-19 18:24#5
Widzę, że znowu jest wałkowany ten temat. I znowu tendencyjnie. Bandzie prawicowych ortodoksów w radzie miasta umyśliło się zmienić nazwę ulicy 17 Stycznia bo ich kole w oczy. I choć mogliby nazwać imieniem Hedy Szrego nowo powstałą ulicę to tego nie zorbią. Bo oni umyślili sobie, że zlikwidują tą hańbiocą ich zdaniem miasto nazwę ulicy. Jest to decyzja wybitnie polityczna i chyba tylko slepy tego nie widzi. I to jest w tym najsmutniejsze, nie mysli się żeby mieszkańcom ulicy nie robić kłopotu tylko dalej na siłę zmieniać nazwę. Śmiem twierdzić, że owi radni tak naprawdę mają w nosie Ś.P. Antoniego Hedę Szarego wybitnego partiotę a chcą poprostu zlikwidować nazwę 17 Stycznia. Gdyby zależało im na nadaniu nazwy jakiejś ulicy to zrobili by to bez problemu bo właśnie nadażyła się okazja. Zresztą podstawówka w Skarżysku ( nie pamiętam która) ma nosić imię bohatera. Bardzo przykre jest to że w Polsce rządzący mają w tyłku społeczeństwo a liczą się tylko ich interesy prywatne bądż partyjne.
Cytuj
0Romeo572008-11-19 10:08#4
proszę radę miasta przysłowiowo olać i nazwać nową uliczkę przy szkole Muzycznej ul.Szarego. Będzie wilk syty i owca cała,wprawdzie uliczka mała ,ale ładna, nowa.myślę ,że tym razem sprzeciwu nie będzie .Z poważaniem .
Cytuj
0Fernando2008-11-18 22:05#3
:
11-go listopada na uroczystościach pod pomnikiem - podczas przedstawiania uczestników - największe oklaski otrzymała córka gen. Hedy. Następnie po wzniosłych, pełnych patriotycznego uniesienia przemowach ustawiły się delegacje do złożenia wiązanek. To zastanawiające, ale w pierwszych szeregach była większość tych wymienionych w powyższym artykule.

O przepraszam. Ludzie mówili że do Promienia po uroczystościach pod pomnikiem przyszła p. radna Karpińska, emerytowana nauczycielka i wychowawca uczniów i śpiewała pieśni patriotyczne siedząc w odległości 5 metrów od córki Szarego. A że głosowała przeciw nazwaniu ulicy imieniem ojca tej pani gen. Szarego? Co, że to Himalaje HIPOKRYZJI, a gdzie tam to tylko dialektyka tej formacji.
Cytuj
0Grzecho2008-11-18 21:55#2
11-go listopada na uroczystościach pod pomnikiem - podczas przedstawiania uczestników - największe oklaski otrzymała córka gen. Hedy. Następnie po wzniosłych, pełnych patriotycznego uniesienia przemowach ustawiły się delegacje do złożenia wiązanek. To zastanawiające, ale w pierwszych szeregach była większość tych wymienionych w powyższym artykule.
Cytuj
0M.S2008-11-18 15:18#1
Przykro to powiedzieć ale tytuł jest tendencyjny. Prawda jest taka, że nie było jakiegokolwiek skandalu. Była propozycja, która w odczuciu wielu Radnych nie była dobra. Form upamiętnienia legendarnego Partyzanta może być wiele ale zabieranie jednej nazwy ulicy aby w to miejsce nadać inną  nie było dla wielu raczej pomysłem szczęśliwym, w tym konkretnym przypadku.

Więcej pokory przy wyborze tytułów nigdy nie zaszkodzi.... Jest demokracja, każdy ma prawo głosować zgodnie ze swoją wolą i przekonaniem, nigdy nie jest to jakikolwiek skandal.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Po LIX sesji Rady Miasta

Opublikowano: 20.08.2018 17:35

Komentarzy: 0

Ruszyła IX edycja Letniej Akademii Karate

Opublikowano: 20.08.2018 12:37

Komentarzy: 0

Pożar domu przy ulicy Warszawskiej. Nie żyje …

Opublikowano: 20.08.2018 07:39

Komentarzy: 0

Kenijczycy i Ukraińcy na podium XVIII Półmara…

Opublikowano: 19.08.2018 14:45

Komentarzy: 2

O krok o tragedii na zalewie w Mostkach

Opublikowano: 19.08.2018 11:41

Komentarzy: 7

Charytatywnie dla Kacpra i Kai

Opublikowano: 19.08.2018 10:23

Komentarzy: 0

Druga edycja pikniku żeglarskiego TSK SAILING

Opublikowano: 19.08.2018 10:01

Komentarzy: 0

Pierwsze zwycięstwo Granatu

Opublikowano: 18.08.2018 20:47

Komentarzy: 0

BS Construction Kielce zwycięzcą Turnieju Kos…

Opublikowano: 18.08.2018 15:05

Komentarzy: 0

Zderzenie skutera z osobówką na ul. Krasiński…

Opublikowano: 17.08.2018 16:35

Komentarzy: 10

  • hum1
  • hum2
  • hum3

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum