16.06.2019 Ostatnia aktualizacja 12:23, 16.06.2019

Wnętrze smartfona ma znaczenie. Wybieraj świadomie

Obecnie głównym zastosowaniem telefonu są praktycznie wszystkie czynności poza… samym dzwonieniem. W przyszłości trend ten zostanie zachowany, dlatego tak ważnym jest, aby nasze urządzenie było maksymalnie wydajne. Sprawdźmy na co zwracać uwagę.

Wydajność naszego smartfona to kluczowa sprawa. Oczywiście nie każdy potrzebuje prawdziwego demona szybkości w kieszeni, lecz komfort zawsze będzie miał wpływ na efektywność pracy. Sprawdźmy na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia, które będzie nam towarzyszyć na co dzień.

Budowa smartfona

Wnętrze smartfona skrywa standardowe komponenty, charakterystyczne dla tradycyjnych komputerów: procesor, pamięć operacyjna RAM, miejsce na dane oraz układ graficzny, którego zadaniem jest wyświetlanie zaawansowanej grafiki trójwymiarowej. Dodatkowo współczesne smartfony charakteryzuje m.in. przekątna ekranu (i jego rodzaj), jak również system operacyjny i komponenty poboczne (np. Bluetooth, IrDA, żyroskop, GPS). Jaki smartfon kupić? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, w jakim celu sięgamy po ten rodzaj telefonu. Jeśli planujemy intensywnie zarządzać danymi, korzystać z arkuszy oraz dokumentów, a po godzinach pracy chcemy obejrzeć film, wtedy musimy zwrócić uwagę na szybkość procesora i przekątną ekranu. Największą popularnością cieszą się wyświetlacze o rozmiarze nie przekraczającym pięciu cali. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo wysoka ergonomia pracy - według badań, na powierzchni o przekątnej wynoszącej minimalnie 4 i maksymalnie 5 cali nasza dłoń czuje największy komfort. Pracownicy biurowi z pewnością docenią większy rozmiar – łatwiej wtedy przeglądać różnego rodzaju dokumenty.

Procesor, system operacyjny, pamięć - wybieraj świadomie

Szybkość procesora ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy. Obecne trendy wskazują na wielowątkowy kierunek rozwoju architektury mobilnej. Co to znaczy? W ciągu ostatnich lat producenci skupiali się na szybkości pojedynczego układu, zwiększając ilość megaherców. Wadą było nadmierne nagrzewanie się procesora, nie idące w parze ze wzrostem wydajności. Architekci kolejnych chipsetów postanowili skupić swoją uwagę na zwiększeniu ilości rdzeni - podobne rozwiązanie znajdziemy w tradycyjnych komputerach osobistych. Wielowątkowość pozwala na efektywniejszą obsługę kilku zadań na raz. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się czterordzeniowce. W tym segmencie liderem jest 64-bitowy Qualcomm Snapdragon 810. Wyższa półka - dysponująca aż ośmioma rdzeniami - została zdominowana przez układ Samsung Exynos 5433, Starsze konstrukcje, takie jak Snapdragon 600, również stanowią dobrą i tańszą alternatywę. W przypadku wyboru Apple, warto sięgnąć po smartfona z procesorem A8 bądź A7. Pamięć to kolejny ważny element układanki. Obecne konstrukcje oferują od 2 do 4 gigabajtów pamięci. Starsze urządzenia wyposażone zostały w maksymalnie 1,5 gigabajta pamięci. Aby móc korzystać z kilku aplikacji jednocześnie, należy posiadać możliwie najwięcej RAM-u. Uwaga - pamięć RAM i pamięć na dane to dwa, zupełnie oddzielne cechy smartfona! Ta druga pozwala nam na przetrzymywanie zdjęć, filmów i wszelkich plików. Najkorzystniejszym wyborem są wersje 32-gigabajtowe.

Na rynku dostępne są cztery rodzaje systemów operacyjnych: Android, iOS, BlackBerry oraz Windows Mobile. Największą popularnością cieszy się Android - kontroluje on znaczną część rynku. Jego zaletą jest ogromna liczba dostępnych aplikacji i pełne wsparcie producenta - Google. Warto sięgnąć do internetowej wiedzy, gdzie znajdziecie różnice pomiędzy poszczególnymi systemami.

Jeszcze jednym istotnym komponentem, który znajdziecie we współczesnych smartfonach, jest aparat fotograficzny. Czołowe konstrukcje oferują matryce od 8 do 16 megapikseli. Jeśli planujecie porzucić klasyczną lustrzankę to ostrzegamy - jedynie najdroższe słuchawki są w stanie zrobić wysokiej jakości zdjęcia, przy niedostatecznym oświetleniu.
 
Warto świadomie wybierać smartfona, aby służył nam podczas codziennej pracy i zabawy. Jeśli panujecie zakup tego rodzaju urządzenia, polecamy sięgnąć do promocji różnych polskich operatorów. Najlepsze oferty sieci komórkowych na Komorkomat.pl umożliwiają zakup “flagowców” (urządzeń będących czołowymi komórkami każdego producenta) za naprawdę przystępną cenę.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

SC2019: Turniej PSP Kobiet na początek wakacy…

Opublikowano: 15.06.2019 21:41

Komentarzy: 0

Ogólnopolska Konferencja Osób Represjonowanyc…

Opublikowano: 15.06.2019 14:56

Komentarzy: 2

Teatr będzie Ich oknem na świat

Opublikowano: 14.06.2019 22:54

Komentarzy: 0

Wernisaż wystawy prac Młodzieżowej Akademii S…

Opublikowano: 14.06.2019 21:23

Komentarzy: 0

Finał X edycji konkursu "Najlepszy czyte…

Opublikowano: 14.06.2019 16:59

Komentarzy: 1

Dzień Europejski w I LO - Euro Erblo 2019

Opublikowano: 14.06.2019 12:15

Komentarzy: 0

Finał siatkarskiego turnieju Świętokrzyskie M…

Opublikowano: 14.06.2019 12:00

Komentarzy: 0

Co dalej z budową mini ronda na Kamiennej?

Opublikowano: 13.06.2019 20:29

Komentarzy: 7

Weź udział w warsztatach "Budżet Obywate…

Opublikowano: 13.06.2019 19:55

Komentarzy: 0

Jakub Martys i Mateusz Orynek, pięściarze Ska…

Opublikowano: 13.06.2019 13:54

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.