12.08.2022 Ostatnia aktualizacja 15:28, 11.08.2022

5 kwiatów w doniczkach, które każdy powinien mieć w domu

Istnieją takie rośliny, jakie każdy z nas powinien mieć w swoim domu – a przynajmniej chociaż jedną z nich. Niektóre kwiaty w doniczkach znane są ze swoich zbawiennych właściwości, jeżeli chodzi o oczyszczanie powietrza czy też pochłanianie niektórych szkodliwych substancji z otaczającego nas środowiska. Warto więc zainwestować w kwiaty ozdobne i rozstawić je w mieszkaniu. Rośliny pokojowe najlepiej filtrują powietrze – a chyba nie chcesz mieć problemów z… swoim oddychaniem? Poznaj popularne kwiaty doniczkowe w Polsce!
Kwiaty w doniczkach – jakie warto mieć?
  1. Storczyki
Są to jedne z najbardziej popularnych rodzajów kwiatów doniczkowych w Polsce. Wyróżniają się niesamowitym pięknem i różnorodnością w barwie. Doskonale wyglądają skomponowane z korzeniami, skałkami, kolorowym żwirkiem czy korkowymi pniami. Zazwyczaj powinno się podlewać owe kwiaty ozdobne po całkowitym wyschnięciu ich gleby – co 3 do nawet 16 dni. Nie zapomnij, że gliniana doniczka może przyspieszyć schnięcie ich podłoża – zatem lepiej będzie trzymać storczyki w plastikowych donicach.
Jak je podlewać? Najlepiej poprzez ich… zanurzenie. Wstaw doniczkę do naczynia z wodą i zostaw ją tam na czas, aż gleba całkowicie się nawodni. Oczywiście, ostateczny czas nawadniania zależeć będzie od wielkości posiadanej doniczki. Podlewaj te kwiaty wodą o temperaturze pokojowej – może być to woda destylowana albo przefiltrowana. Więcej na temat pielęgnacji storczyków przeczytasz tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/storczyki-_t/ .
  1. Geranium
Rośliny pokojowe, które wymagają minimum opieki. Geranium jest bardzo łatwe w uprawie – stąd też kwiaty te są bardzo popularne w Polsce. Dobrze znoszą suszę, a najlepiej podlewać będzie je od dołu. Podobnie jak w przypadku storczyków, należy jednak poczekać z podlewaniem do momentu, aż gleba całkowicie wyschnie. Zimą staraj się podlewać je już nieco mniej.
Geranium może swobodnie rosnąć w domu nawet cały rok, ustawione na parapecie okiennym albo tam, gdzie jest dość dużo światła. Idealna temperatura dla kwiatów to między 16 a 25 st. C. Nie zapomnij, że wyrośnięty kwiat może mieć problem, gdy nie będzie dostatecznie blisko naturalnego dojścia światła.
Które kwiaty w doniczkach kupić?
  1. Hoja
To kwiat pnący, który można hodować w… wiszącej doniczce. Nie dość, że zachwyca swoim pokrojem i liśćmi, to posiada pięknie pachnące kwiaty! Mało tego, niewiele wymaga w pielęgnacji. Mimo, że kwiaty doniczkowe hoja należą do egzotycznych, nie mają wygórowanych oczekiwań jeżeli chodzi o ich uprawę. Zupełnie wystarczają im podstawowe warunki – poradzą sobie zatem dosłownie w każdym mieszkaniu.
Jeżeli chcesz cieszyć się ich urodziwymi pnączami przez wiele kolejnych lat, zapewnij kwiatom dobre warunki wzrostu oraz rozwoju. Nie narażaj hoi na niską temperaturę w domu – najlepiej, by utrzymywać ją powyżej 15 st. C. Ważne jest także światło i woda – ostre słońce może bowiem… poparzyć hoję! Lepiej hodować więc ją w półcieniu.
  1. Paprocie
To klasyka w polskich domach, która wraca do łask! Paproć nie przepada za ostrym słońcem czy przesuszonym powietrzem. Woli za to rozproszone światło. Nie zapomnij też o jej odpowiednim nawilżeniu – staraj się opryskiwać liście letnią wodą, a także co jakiś czas zraszaj roślinę prysznicem. Warto będzie również ustawić roślinę blisko nawilżacza powietrza, jeżeli taki posiadasz.
Zatroszcz się o to, by woda nie stała w doniczce – już lepsze będzie krótkie przesuszenie ziemi. Pamiętaj też o tym, że niska wilgotność powietrza może spowodować zasychanie końcówek liści paprotki albo jej brunatnienie. Jeżeli będziesz jednak przestrzegać zasad co do jej pielęgnacji, paproć z całą pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem!
  1. Zamiokulkas
Owa roślina naturalnie występuje na wyspie Zanzibar. Przypomina nieco paprotki albo sagowce. Charakteryzuje się dość wysoką odpornością na niesprzyjające warunki uprawowe. Zamiokulkas bardzo łatwo przystosowuje się do atmosfery w mieszkaniu, błyskawicznie się aklimatyzując i nie wołając o wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Wyróżnia się jasnobrązowym kłączem, z którego wyrastają piękne liście.

Roślina ceni światło rozproszone, więc najlepiej będzie hodować ją w półcienistym stanowisku. Źle znosi promienie słoneczne, powodujące pojawianie się na jej liściach plam. Odpowiednia temperatura dla kwiatu to ok. 20 st. C, jednak małe wahania jej nie zaszkodzą. Więcej na temat owej rośliny przeczytasz tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/zamiokulkas-zamiolistny-porady-ogrodnicze-_rosliny-ogrodowe/ .


 

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl