23.02.2018 Ostatnia aktualizacja 18:37, 23.02.2018
  • c6

Na Mostkach rywalizowano o Puchar Powstańców Styczniowych

Opublikowano: 28 Sty 2018
5 1 1 1 1 1
Ponad 300.  zawodników z całej Polski wzięło udział w Zawodach o Puchar Powstańców Styczniowych, który odbył się w dniach 27 - 28 stycznia, w Mostkach k/Suchedniowa. Organizatorem imprezy było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Kolarstwa Górskiego MTBCross i Biegacz Świętokrzyski.

Jak najlepiej uczcić pamięć Polskich Patriotów, którzy w styczniową noc 1863 roku wyruszyli walczyć o wolność narodu? Tak jak oni - w styczniowy dzień uczczono ich pamięć biegiem i na rowerze. Pogoda nie rozpieszczała zawodników i zawodniczek, mimo to, taki sposób spędzenia weekendu wybrało blisko 300 zawodników z całego kraju.

Celem imprezy było upamiętnienie Patriotów Powstania Styczniowego, popularyzacja biegania i jazdy na rowerze jako aktywnego wypoczynku w terenie, promowanie regionalnych szlaków i miejscowości turystycznych regionu Świętokrzyskiego, propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnej rekreacji.

W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników kilka wariantów tras. Do wyboru był: Nordic Walkin, Dyszka (bieg na 8,5 km), Półmaraton (ok.22 km) oraz Crosduathlon (dyszka-bieg/około 21 km-rower MTB)). W pierwszym dniu zawodów odbył się Nordic Walking (na dyst.7 km) oraz zimowe MTB na dyst.30 km. W niedzielę uczestnicy wzięli udział w Półmaratonie ,Dyszce oraz CrossDuathlonie

W Nordic Walkingu wzięło udział 8 osób. Zwyciężył Mariusz Krawczyk ze Skarżyska - Kamiennej (czas 01:28:46), na drugie miejsce zajął Tomasz Fronczyk (01:38:03), trzeci był Damian Krawczyk (01:38:3). W kategorii kobiet zwyciężyła Marzena Krawczyk ze Skarżyska - Kamiennej (01:37:46), druga była Katarzyna Wnuk (01:37:47).

W MTB wystartowało 64 zawodników. Zwyciężył Dawid Lniany (Baran Cycling Team, 01:27:33), drugi był Rafał Rymarczyk (Metrobikes.pl, 01:27:25), trzeci Marcin Drzewiecki (Loyalty Point Raceing Team, 0 1:37:50. W kategorii kobiety pierwsza była Justyna Tarnowska (Go Sport AK Speer Team, 1:35:44), drugie miejsce zajęła Ewa Maciejewska (02:12:49), trzecie Kamila Maziarek (Kamaro Sport Line Skarżysko-Kamienna,02:17:06).

W Dyszce pobiegło 139. zawodników. Jako pierwszy linię mety przekroczył Tomasz Biskupski (LKB Rudnik, czas 00:40,08), drugie miejsce zajął Piotr Jaśtal (LKB Rudnik, 00:41:03), trzeci był Piotr Chmiel (Nurt Mostki, 00:43:37). Wśród pań najlepsza okazała się Kinga Kacuga (00:52:22), drugie miejsce zajęła Wioleta Jończyk (00:54:11), trzecia była Monika Gruszczyńska (00:54:22).

Do Półmaratonu zgłosiło się 78, zawodników. Zwyciężył Rafał Czarnecki (STS Skarżysko, 01:17.00), drugi był Sylwester Lepiarz (LKB Rudnik, 01:19:27), trzeci Dawid Kubiec (01:23:40). W kategorii kobiet zwyciężyła Lidia Czarnecka (STS Skarżysko Kamienna, 01:35:36), druga była Olga Pierzak (Biegnę, Żeby Bartek Mógł Biegać, 01:37:48), na trzecim miejscu uplasowała się Wioletta Kierczyńska (Biegnę, Żeby Bartek Mógł Biegać, 01:47:02)

W CrossDuathlonie wzięło udział 22 zawodników. Wygrał Krzysztof Celary (Bikeboard, 01:46:20), drugi był Kamil Marczak (Kamkosport.pl, 01:46:51), trzeci Grzegorz Mazur (Kamkosport.pl, 01:58:11). Wśród pań zwyciężyła Izabela Cieniuszek (Kamkosport.pl, 02:30:19), na drugim miejscu linię mety przekroczyła Agnieszka Siciarz (Biegnę, Żeby Bartek Mógł Biegać, 02:40:09), trzecia była Paulina Opoka (Bikeboard, 02:40:17).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy poszczególnych biegów puchary i nagrody. Start i meta usytuowane były koło Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach. Na mecie czekał na zawodników ciepły posiłek i punkt energetyczny, który obsługiwali wolontariusze z Ochotniczego Hufca Pracy w Skarżysku - Kamiennej.