17.11.2018 Ostatnia aktualizacja 19:47, 17.11.2018

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” - poznaliśmy finalistów wojewódzkich

Z.B, info pras. Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 20 Paź 2018
1 1 1 1 1
W dniach 17-19 października, na Orliku przy ul. Sienkiewicza  w Skarżysku - Kamiennej odbyły się eliminacje powiatowe XIX Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.  Przez trzy dni chłopcy i dziewczęta rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych o awans do finałów wojewódzkich.

Jako pierwsi do do rywalizacji przystąpili chłopcy w kategorii U-12. W eliminacjach powiatowych wzięło udział dziesięć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej zagrały drużyny SP 7 Skarżysko, Orlik Bliżyn, SP Mroczków, SP 13 Skarżysko i SP 1 Skarżysko. W grupie drugiej znalazły się: SP 5 Skarżysko, SP 7 Skarżysko II, SP 3 Suchedniów, SP Prywatna Skarżysko i SP 3 Skarżysko. Zwycięscy gry zagrali w finale o awans do finału wojewódzkiego. W wyniku rozegranych spotkań grupę pierwszą wygrała reprezentacja SP 13 ze Skarżyska, w grupie drugiej zwyciężyła Prywatna Szkoła Podstawowa. Obie drużyny spotkały się w finale, które odbył się w piątek. W regulaminowym czasie gry padł remis 3:3. O tym kto pojedzie na finał wojewódzki zadecydowały rzuty karne, te lepiej wykonywali piłkarze z "Trzynastki", którzy wygrali 2:1

SP 13 Skarżysko - SP Prywatna Skarżysko 3:3, karne 2:1

W kategorii chłopców U-10 również zagrało dziesięć drużyn. W grupie I znaleźli się chłopy z SP 1 Skarżysko, SP 1 Skarżysko II, SP 5 Skarżysko, PAS Skarżysko  i SP 3 Suchedniów. W grupie II zagrali Orlik Ostojów, SP 7 Skarżysko, SP Mroczków, SP 13 Skarżysko i SP Łączna. Najlepszą drużyną w grupie I została reprezentacja SP 5, w drugiej grupie na pierwszym miejscu rywalizację zakończyła reprezentacja SP Łączna. W meczu finałowy "Piątka" ze Skarżyska pokonała Łączną 8:0.

Finał: SP 5 - SP Łączna  8:0

Do rywalizacji w kategorii chłopców U-8 zgłosiło się trzy drużyny PAS Skarżysko, SP Mroczków i SP 7 Skarżysko. Awans do finału wojewódzkiego uzyskali młodzi piłkarze Piłkarskiej Akademii Skarżyska, którzy pokonali Mroczków 5:0 i wygrali z SP 7 7:0.

Wyniki U-8 chłopcy

PAS Skarżysko - SP Mroczków 5:1
SP 7 Skarżysko - PAS Skarżysko 0:7
SP Mroczków - SP 7 Skarżysko 0:1

Dziewczęta U-10 i U-12

W kategorii dziewcząt U-12 Szkoła Podstawowa nr 13 ze Skarżyska pokonała w finale Szkołę Podstawową nr 5 4:0. "Trzynastka" była również górą w finale kategorii U-10, pokonała SP 5 2:0.

Koordynatorem i organizatorem rozgrywek w Skarżysku-  Kamiennej jest Rafał Sokołowski. Z ramienia Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach turniej nadzoruje Piotr Gadecki.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” istnieje od 18 lat. To największy Turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i w Europie, w którym do tej pory wzięło udział blisko 2 miliony dziewcząt i chłopców z całego kraju. Zakończenie Turnieju jest wyjątkowe, bo mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.
Do 2013 r. Turniej był Mistrzostwami Polski do lat 10, a od 2014 roku został rozszerzony o dodatkowe grupy wiekowe – w XIV edycji: U-10 i U-12, a od XV edycji (2015 r.): U-8, U-10, U-12. Nagrodą główną jest wyjazd na mecz Reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 12 lat firma Tymbark. W 2017 r. brązowym sponsorem została firma Electrolux. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Zmagania uczestników Turnieju podczas Finałów Wojewódzkich i Finału Ogólnopolskiego obserwują Selekcjonerzy Młodzieżowych Reprezentacji Polski. Najlepsi uczestnicy Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” regularnie biorą udział w Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów. Kolejnym krokiem na piłkarskiej ścieżce młodych adeptów futbolu jest powołanie do młodzieżowych Reprezentacji Polski.
Skala Turnieju oraz formuła i wysoki poziom sportowy rozgrywek sprawiają, że w Turnieju zagrało już ponad 50 Reprezentantów Polski, różnych kategorii wiekowych m.in. Arkadiusz Milik, Marcin Kamiński, Piotr Zieliński, Bartosz Salamon, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński oraz Paulina Dudek.