26.06.2019 Ostatnia aktualizacja 10:53, 26.06.2019

Wisła Kraków

Autor:
marbus
Opublikowano: 01 Gru 2018
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Sport
Piłka nożna to najpopularniejsza gra zespołowa na świecie. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zrzesza ponad dwieście federacji. Również w Polsce futbol jest niezwykle popularny. Propagatorami tej dyscypliny sportu były klubu sportowe, a najstarszym w naszym kraju jest Wisła Kraków.
 
Wszelkie zachowane dokumenty wskazują na rok 1906, czyli ten, kiedy z połączenia dwóch drużyn Niebieskich i Czerwonych powstał klub i Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. Jednak, niektórzy twierdzą, że w czasach zaborów, kiedy nie dbano o archiwizowanie wydarzeń, zaczątki tego klubu sięgają czasów wcześniejszych.
 
Faktem jest, że przebogata historia dziejów tego klubu splata się nierozłącznie ze zmieniającymi się systemami politycznymi w naszym kraju. To one warunkowały funkcjonowanie klubu, decydowały o wielu istotnych kwestiach związanych typowo z działalnością sportową klubu, zmieniały nazwy, wprowadzały inną symbolikę.
 
Zawodnicy i działacze Wisły od samego zarania wykazali się niezłomnością i zasadami, których nigdy nie złamali. Wspierani przez wiernych kibiców nie utracili swojej tożsamości i do dziś, po wielu zawirowaniach są nadal Wisłą Kraków z białą pięcioramienną gwiazdą na koszulce. Warto wspomnieć, że poczynania Wisły śledzą kibice z całej Polski i świata, czego dowodem jest choćby ponad 50 tysięcy użytkowników na forum wislakrakow.com.
 
Ponadto zawodnicy klubu zawsze stosowali zasady gry „fair play”. Sportowa rywalizacja, uczciwe postępowanie w stosunkach z ludźmi, to coś co wyróżnia ten klub na tle pozostałych. To wszystko zaowocowało docenieniem klubu i w maju 2006 roku Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków otrzymało nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego za promocję wartości fair play oraz szczególnie aktywne działanie w zakresie ich wdrażania i upowszechniania. Takie uhonorowanie najstarszego klubu stanowi o jego wartości i wspaniałych tradycjach, które należy kultywować.
 
Swoimi występami zawodnicy Wisły Kraków przez ponad sto lat propagowali polską piłkę nożną w kraju i na świecie. Ich sukcesy były sukcesami zagorzałych i wiernych kibiców. Dzięki sukcesom Wiślaków kibice przeżywali wielkie sportowe emocje, a trzeba zaznaczyć, że w swojej historii Wisła ma znaczący dorobek.  13 razy zdobywała Mistrzostwo Polski, 13 razy Wisła zdobywała tytuł Wicemistrza Polski, 4 razy sięgała po zwycięstwo w Pucharze Polski, a 5 razy zagrała w finale Pucharu Polski. Ponadto w jej dorobku sportowym znajdziemy zwycięstwo w Pucharze Ligi i Superpucharze Polski. Warto również wspomnieć o występach na boiskach europejskich np. w IV rundzie Pucharu UEFA i wielu innych spotkaniach o prestiżu międzynarodowym.
 
Obecnie, po zmianach społeczno-politycznych w naszym kraju zmieniły się zasady finansowania sportu. Wycofywanie się czołowych firm z finansowania klubów, zmniejszenie środków finansowych na rozwój sportu ze strony państwa, sprowadziły trudności finansowe, z którymi muszą sobie radzić kluby sportowe. Taka sytuacja trwa do dziś, a kluby sportowe, pozostawione samym sobie, muszą szukać sposobów na dalsze funkcjonowanie.
 
W obliczu różnych trudności zawsze można szukać racjonalnego rozwiązania, a na pewno Wisła Kraków - wizytówka polskiej piłki nożnej w kraju i za granicą, będzie nadal chlubą naszych kibiców i całego kraju.
 
 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Planujesz wypoczynek nad wodą? Sprawdź, gdzie…

Opublikowano: 26.06.2019 12:15

Komentarzy: 0

30. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarn…

Opublikowano: 25.06.2019 20:56

Komentarzy: 0

Trwają zapisy do Turnieju Piłki Siatkowej Pla…

Opublikowano: 25.06.2019 13:05

Komentarzy: 0

Na ratunek desperatowi z Gdańska

Opublikowano: 25.06.2019 11:26

Komentarzy: 1

Egzamin na stopnie KYU w Skarżyskim Klubie Sp…

Opublikowano: 24.06.2019 17:18

Komentarzy: 0

Budżet Obywatelski: 30 czerwca kończy się cza…

Opublikowano: 24.06.2019 11:21

Komentarzy: 0

Spowodował kolizję, tłumaczył, że jest zmęczo…

Opublikowano: 24.06.2019 11:04

Komentarzy: 0

Piknik Czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 9

Opublikowano: 24.06.2019 09:33

Komentarzy: 0

79. Rocznica Rozstrzelania Polskich Patriotó…

Opublikowano: 22.06.2019 13:08

Komentarzy: 1

Skarżysko po ulewie. Zalane ulice, posesje, w…

Opublikowano: 21.06.2019 19:36

Komentarzy: 15

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.