17.08.2019 Ostatnia aktualizacja 09:15, 17.08.2019

Wisła Kraków

Autor:
marbus
Opublikowano: 01 Gru 2018
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Sport
Piłka nożna to najpopularniejsza gra zespołowa na świecie. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zrzesza ponad dwieście federacji. Również w Polsce futbol jest niezwykle popularny. Propagatorami tej dyscypliny sportu były klubu sportowe, a najstarszym w naszym kraju jest Wisła Kraków.
 
Wszelkie zachowane dokumenty wskazują na rok 1906, czyli ten, kiedy z połączenia dwóch drużyn Niebieskich i Czerwonych powstał klub i Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. Jednak, niektórzy twierdzą, że w czasach zaborów, kiedy nie dbano o archiwizowanie wydarzeń, zaczątki tego klubu sięgają czasów wcześniejszych.
 
Faktem jest, że przebogata historia dziejów tego klubu splata się nierozłącznie ze zmieniającymi się systemami politycznymi w naszym kraju. To one warunkowały funkcjonowanie klubu, decydowały o wielu istotnych kwestiach związanych typowo z działalnością sportową klubu, zmieniały nazwy, wprowadzały inną symbolikę.
 
Zawodnicy i działacze Wisły od samego zarania wykazali się niezłomnością i zasadami, których nigdy nie złamali. Wspierani przez wiernych kibiców nie utracili swojej tożsamości i do dziś, po wielu zawirowaniach są nadal Wisłą Kraków z białą pięcioramienną gwiazdą na koszulce. Warto wspomnieć, że poczynania Wisły śledzą kibice z całej Polski i świata, czego dowodem jest choćby ponad 50 tysięcy użytkowników na forum wislakrakow.com.
 
Ponadto zawodnicy klubu zawsze stosowali zasady gry „fair play”. Sportowa rywalizacja, uczciwe postępowanie w stosunkach z ludźmi, to coś co wyróżnia ten klub na tle pozostałych. To wszystko zaowocowało docenieniem klubu i w maju 2006 roku Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków otrzymało nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego za promocję wartości fair play oraz szczególnie aktywne działanie w zakresie ich wdrażania i upowszechniania. Takie uhonorowanie najstarszego klubu stanowi o jego wartości i wspaniałych tradycjach, które należy kultywować.
 
Swoimi występami zawodnicy Wisły Kraków przez ponad sto lat propagowali polską piłkę nożną w kraju i na świecie. Ich sukcesy były sukcesami zagorzałych i wiernych kibiców. Dzięki sukcesom Wiślaków kibice przeżywali wielkie sportowe emocje, a trzeba zaznaczyć, że w swojej historii Wisła ma znaczący dorobek.  13 razy zdobywała Mistrzostwo Polski, 13 razy Wisła zdobywała tytuł Wicemistrza Polski, 4 razy sięgała po zwycięstwo w Pucharze Polski, a 5 razy zagrała w finale Pucharu Polski. Ponadto w jej dorobku sportowym znajdziemy zwycięstwo w Pucharze Ligi i Superpucharze Polski. Warto również wspomnieć o występach na boiskach europejskich np. w IV rundzie Pucharu UEFA i wielu innych spotkaniach o prestiżu międzynarodowym.
 
Obecnie, po zmianach społeczno-politycznych w naszym kraju zmieniły się zasady finansowania sportu. Wycofywanie się czołowych firm z finansowania klubów, zmniejszenie środków finansowych na rozwój sportu ze strony państwa, sprowadziły trudności finansowe, z którymi muszą sobie radzić kluby sportowe. Taka sytuacja trwa do dziś, a kluby sportowe, pozostawione samym sobie, muszą szukać sposobów na dalsze funkcjonowanie.
 
W obliczu różnych trudności zawsze można szukać racjonalnego rozwiązania, a na pewno Wisła Kraków - wizytówka polskiej piłki nożnej w kraju i za granicą, będzie nadal chlubą naszych kibiców i całego kraju.
 
 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Finałowy koncert warsztatów muzycznych "…

Opublikowano: 17.08.2019 01:25

Komentarzy: 0

Moc atrakcji na Powiatowym Marszobiegu Letnim…

Opublikowano: 16.08.2019 16:12

Komentarzy: 0

XI Parafialny Festyn Rodzinny pod hasłem …

Opublikowano: 15.08.2019 22:27

Komentarzy: 0

Zwycięstwo Granatu z MKS Zdrój Busko

Opublikowano: 15.08.2019 20:12

Komentarzy: 0

Jedna osoba poszkodowana w zderzeniu dwóch au…

Opublikowano: 15.08.2019 18:48

Komentarzy: 0

Na os. Zachodnie powstaje "Pumptrack…

Opublikowano: 15.08.2019 14:53

Komentarzy: 0

Święto Wojska Polskiego w Muzeum im. Orła Bia…

Opublikowano: 15.08.2019 13:40

Komentarzy: 1

Bezpłatne badania kolonoskopowe wraz ze zniec…

Opublikowano: 15.08.2019 11:36

Komentarzy: 3

Druga porażka Orlicza, beniaminek z Rudek wyg…

Opublikowano: 14.08.2019 22:02

Komentarzy: 0

Starosta Skarżyski powołał nową Powiatową Spo…

Opublikowano: 14.08.2019 16:28

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.