19.01.2022 Ostatnia aktualizacja 21:19, 19.01.2022

 

Rozmawiali o budowie zbiornika wodnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej

Autor:
Urząd Marszałkowski
Opublikowano: 08 Gru 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
We wtorek, 7 grudnia odbyło się pierwsze robocze spotkanie zespołu koordynacyjno-eksperckiego ds. budowy zbiornika wodnego Bzin na rzece Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej. Tematem spotkania było omówienie kwestii zachodzenia terenów Natury 2000 w obrębie zaplanowanego zbiornika wodnego. W spotkaniu wzięli udział m.in. Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i Sławomir Neugebauer, zastępca przewodniczącego Zespołu Koordynacyjno-Eksperckiego ds. budowy zbiornika Bzin, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

Zbiornik Bzin to inwestycja o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa hydrologicznego naszego województwa. Budowa zbiornika retencyjnego została uwzględniona w głównych założeniach „Programu rozwoju retencji na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030” i znalazła się wśród 120 obiektów hydrotechnicznych oraz renaturyzacji rzek i powinna zostać zakończona do 2027 roku.

– Inwestorem budowy zbiornika jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wpisanie inwestycji do Programu Rozwoju Retencji powoduje, że będzie ona mogła być finansowana ze środków Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Drugie źródło finansowania to środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, jak i programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obcenie koszt wybudowania zbiornika Bzin szacuje się na około 70-80 mln złotych. W kontrakcie programowym w nowej unijnej perspektywie finansowej Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zarezerwował na ten cel prawie 12 mln euro – poinformował podczas spotkania członek Zarządu Województwa Marek Jońca.
Zbiornik retencyjny Bzin ma zajmować około 96 ha. Pod jego budowę zostało już wykupionych 30 hektarów gruntów.

Podczas wtorkowego posiedzenia zespołu koordynacyjno-eksperckiego ds. budowy zbiornika poruszano przede wszystkim kwestię zachodzenia terenów Natury 2000 w obrębie zaplanowanego zbiornika. Związane z tym zagadnienia zreferowała Agnieszka Oleszczak,  naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.


Komentarze

+5Tedi2021-12-09 16:49#4
Cytuję cała prawda:
Kiedy? Tyle jeszcze do zrobienia m.in. wykup gruntów.Obecny prezydent nie robił NIC przez tyle lat swoich kadencji.Jeśli powstanie to zasługa rządu i władz wojewódzkich.

Zaraz, zaraz a to zbiornik Bzinski to inwestycja miejska?
Grunt pod autostrady i ekspresówki też gminy wykupiły?
Gdzieś ty rozumek zgubił?
Cytuj
+6cała prawda2021-12-09 13:06#3
Kiedy? Tyle jeszcze do zrobienia m.in. wykup gruntów.Obecny prezydent nie robił NIC przez tyle lat swoich kadencji.Jeśli powstanie to zasługa rządu i władz wojewódzkich.
Cytuj
+6cesarskie cięcie2021-12-08 14:17#2
Moimi oczami to krynig nadal biega z ręcznikami w ,, sts Skórzani,,
Cytuj
+23Ełzebiusz2021-12-08 11:47#1
Tylko patrzeć jak Brzeziński i bobas będą biegać i pozować do fotek w kamizelkach i kaskach jako wielcy budowniczy.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne