Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
20°C
|
Jutro
18.82°C | 28.64°C
- Reklama -
Image

Przetarg na rozbudowę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie do powtórki?

Muzeum Wsi Kieleckiej unieważniło przetarg na dokończenie realizacji rozbudowy i modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Co dalej z ww. inwestycją?

Przypomnijmy - budowa Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie trwa od 2010 roku, a sam obiekt jest jednym z najbardziej oczekiwanych w naszym powiecie. Przez kilka ostatnich lat trwały poszukiwania źródła dalszego finansowania inwestycji - przede wszystkim finansowania wyposażenia obiektu (szacuje się, że na dokończenie prac potrzebne jest w sumie ponad 15 mln PLN).

W 2016 roku pojawiło się "światełko w tunelu" - pojawiła się bowiem informacja, że możliwe jest pozyskanie wsparcia na dokończenie inwestycji ze środków unijnych (PO IiŚ) i taką drogę pozyskania środków na dokończenie inwestycji wybrano ostatecznie (by zwiększyć szanse na otrzymanie dofinansowania w konkursie, inwestycję wpisano również do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego - co zapewniło projektowi uzyskanie preferencji w postaci dodatkowych punktów, przyznanych w trakcie oceny w procedurze konkursowej w PO IiŚ).

Projekt dot. rozbudowy i modernizacji mauzoleum przygotowano i złożono. W październiku ub. roku opublikowano listy rankingowe konkursu organizowanego w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na której projekt pn. "Rozbudowa i modernizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie" znalazł się na 4 miejscu, co oznaczało pewność otrzymania dotacji w wysokości ponad 10 mln PLN.

W ramach realizacji projektu przewidziano m.in. wykonanie robót wykończeniowych w budynku Mauzoleum, zakup i montaż wszelkich urządzeń ochrony i zabezpieczenia obiektu i zbiorów, zakup i montaż urządzeń audiowizualnych do celów ekspozycji, urządzenie ekspozycji (w tym wyposażenie wnętrz, uzupełnienie kolekcji eksponatów, zakup wszelkich urządzeń i wyposażenia służącego ekspozycji itp.), a także urządzenie ekspozycji zewnętrznej tj. konserwacja Krzyży Pamięci, ustawienie ich (Las Krzyży).

Na początku lutego Muzeum Wsi Kieleckiej (którego częścią jest mauzoleum) ogłosiło przetarg na wykonanie prac w ramach realizacji projektu nr POIS 08.01.00-00-0120/17 pn."Rozbudowa i modernizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich W Michniowie" (przedmiotem zamówienia jest wykonanie wszystkich niezbędnych prac budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu oraz urządzenie ekspozycji wewnętrznej i zewnętrznej w mauzoleum -  celem oddania obiektu do użytkowania oraz udostępnienia wykonanej ekspozycji stałej dla zwiedzających).

Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu miały czas na składanie ofert do 15 marca br., po otwarciu ofert okazało się jednak, że jedyną ofertę mieszczącą się w zakładanym budżecie trzeba było unieważnić, a oferta najwyżej oceniona przez komisję konkursową przekraczała możliwości Muzeum o 7 mln PLN. Przetarg ostatecznie w ub. tygodniu unieważniono.

Co dalej? Okazuje się, że problemem jest nie tylko brak dodatkowych środków na sfinansowanie zadania, problemem jest również to, że w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dotację, można realizować projekty, których wartość nie przekracza 5 mln EUR (a zwycięska oferta ten próg przekroczyła).

Jak informuje Radio Kielce - Muzeum Wsi Kieleckiej wystąpiło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (które nadzoruje przyznaną dotację) z wnioskiem o zmianę harmonogramu wykonania prac w Michniowie (do tej pory zakładano, że inwestycja zakończy się do czerwca przyszłego roku - w związku z problemami z przetargiem termin ten jest terminem nierealnym).

Wkrótce możemy spodziewać się ogłoszenia kolejnego przetargu na realizację ww. zadania - możliwe jednak, że zmniejszeniu ulegnie zakres projektu do realizacji i wymagania, które zostaną postawione przed potencjalnymi wykonawcami. 

Mauzoleum  (arch.)
Zdjęcia i wizualizacje są własnością: NIZIO DESIGN INTERNATIONAL Mirosław Nizio- Dziękujemy za udostępnienie
Idea utworzenia w Michniowie Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej narodziła się pod koniec lat siedemdziesiątych ub. wieku. Najpierw - w niewielkiej drewnianej chacie - zaaranżowano muzealną izbę, która w 1997 r. została zastąpiona bardziej okazałym Domem Pamięci. Wraz z upływem lat pojawił się pomysł na większą inwestycję, która uczciłaby te tragiczne wydarzenia - w 2009 r. ogłoszony został konkurs na projekt mauzoleum, w którym zwyciężyła utytułowana pracownia architektoniczna Nizio Design International. W roku 2010 rozpoczęła się realizacja projektu, który ma stać się miejscem upamiętniającym zbrodnie niemieckie podczas II wojny światowej i męczeństwo mieszkańców ponad ośmiuset polskich wsi.

Koncepcja obiektu oparta jest na tradycyjnym wzorcu tzw. domu-chaty (o powierzchni ponad 2000 m2), który ulega stopniowo deformacji i rozpadowi. Wydłużona zabudowa prezentować ma dzieje pacyfikacji Michniowa i męczeństwo innych wsi (obok historycznych pamiątek znajdą się tutaj również eksponaty w wersjach multimedialnych). Pierwsze segmenty budynku są zamknięte - znajdzie się w nich kaplica i sale ekspozycyjne, jego koniec otwarty będzie na miejsce pamięci - pole krzyży.

Budynek mauzoleum zaprojektowany przez Mirosława Nizio w 2015 roku znalazł się w zestawieniu 12 najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych z całego świata (obok rozbudowy londyńskiej galerii Tate Modern i San Francisco Museum of Modern Art) magazynu Dezeen - jednego z najważniejszych branżowych pism zajmujących się architekturą i wzornictwem.


Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie