Granat Skarżysko ma 95 lat. Kibice i piłkarze uczcili jubileusz
22 maja 2023 roku przypada 95. rocznica założenia klubu Granat Skarżysko-Kamienna. Tak piękny Jubileusz nie mógł przejść bez echa. W niedzielę 21 maja na Placu Staffa z okazji 95 urodzin Granatu kibice odpalili race i wywiesili okolicznościowy baner „95 lat Granat Skarżysk” oraz „Stadion dla Granatu”. W poniedziałek 22 maja piłkarze i działacze lampką szampana świętowali urodziny.
Z inicjatywy najwierniejszych kibiców Granatu w niedzielne południe sympatycy „trójkolorowych” spotkali się, żeby uczcić 95. rocznicę założenia klubu. Na spotkaniu stawiło się około 50 kibiców w tym delegacja Staru Starachowice. Wywieszono okolicznościowy baner „95 lat Granat Skarżysko” oraz transparent „Stadion dla Granatu”. Została również odpalona pirotechnika. Kibice głośnymi okrzykami zakomunikowali miastu, że są z Granatem na dobre i na złe. Następnie na boisku Orlik przy Zespole Szkół Technicznych odbył się mecz piłkarski między kibicami.
W poniedziałek jubileusz świętowali piłkarze i trenerzy. Po treningu dyrektor sportowy klubu Rafał Gołofit zaprosił piłkarzy na lampkę szampana, kilka słów o powstania Granatu powiedział niezastąpiony Zenon Zep.
Na początku roku z okazji 95. rocznicy powstania klubu odbyły się dwa duże turnieje drużyn młodzieżowych. Po zakończeniu rozgrywek klub planuje zorganizować turnieju dla seniorów.
Granat Skarżysko jest jednym z najstarszych klubów Kielecczyzny. Oficjalną datą powstania jest rok 1928, ale źródeł należy upatrywać kilka lat wstecz. Powstająca Państwowa Fabryka Amunicji spowodowała sporą migrację ludności do Skarżyska. Pracownicy, szczególnie w miesiącach letnich często grywali w piłkę na okolicznych łąkach, a składy drużyn kompletowali właściciele piłek. Naprędce organizowane zawody sportowe zaczęły przyciągać starszych pracowników, którzy do Skarżyska przybyli z większych miejscowości jak Warszawa, Łódź, a pragnęli również mieć styczność ze sportem.
Z ich inicjatywy w październiku 1927 roku powstały koła sportowe: pierwsze przy stowarzyszeniu robotniczym "Promień" i drugie z inicjatywy pracowników umysłowych ze stowarzy¬szenia "Ognisko". Oni to w październiku 1927 roku w obecnym Zakładzie Chemicznym utworzyli koło sportowe "Elaboracja". Już kilka miesięcy później, wiosną 1928 roku do koła sportowego "Elaboracja" należało 140 pracowników. Ze względu na fatalną sytuację finansową podjęto próbę rozszerzenia działalności na całą PFA. Zmieniono nazwę z "Elaboracja" na "Granat". Podczas walnego zebrania prezesem został inż. Władysław Pacak. Bardzo szybko, bo już 22 maja 1928 roku doszło do formalnego połączenia "Granatu" z "Promieniem".
skomentowany przez: Zdziwiony
skomentowany przez: Ola
skomentowany przez: Ola
skomentowany przez: Ola
skomentowany przez: WUD
skomentowany przez: tropiciel