Niezwykły koncert w Skarżysku, wystąpiła pianistka Aleksandra Świgut oraz Janusz Wawrowski grający na skrzypcach Stradivariego z 1685 roku!

W Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej w sobotnie popołudnie odbył się koncert muzyki klasycznej pt. „Z klasyką przez Polskę”, dla skarżyskiej publiczności zagrali utytułowani polscy artyści: pianistka Aleksandra Świgut oraz Janusz Wawrowski grający na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 roku!
Projekt „Z klasyką przez Polskę” jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby kontaktu z muzyką klasyczną na żywo w mniejszych miastach i miejscowościach. Artyści przyjechali do Skarżyska-Kamiennej na zaproszenie skarżyskiej Szkoły Muzycznej. Wszystkich zebranych przywitał dyrektor PSM Włodzimierz Sojka. O koncercie kilka słów opowiedział Marcin Gorayski, kierownik Polskiego Impresariatu Muzycznego.
- Dziękuję Panu dyrektorowi za zaproszenie, ponieważ w Skarżysku-Kamiennej jesteśmy po raz pierwszy. Witam szczególnie tych z Państwa, którzy na koncercie muzyki klasycznej są po raz pierwszy. Witam również młodzież muzyczną i niemuzyczną. Projekt koncertu, zatytułowany z klasyką przez Polskę jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tej inicjatywie docieramy z muzyką klasyczną w najwybitniejszych wykonaniach do najdalszych zakątków polskich miast, miasteczek i wsi. Do tych miejsc, gdzie odległość do najbliższej filharmonii jest bardzo daleka i nie zawsze jest okoliczność, żeby na koncert pojechać, dlatego niejako wykradamy tych artystów z sali harmonicznych i przywozimy ich do Państwa. Poprzez kontakt z tą najpiękniejszą sztuką, z żywym artystą na scenie, bez nagłośnienia, z brzmieniem żywego instrumentu staramy się przybliżyć świat muzyki klasycznej i pozyskać nowych entuzjastów – mówił Marcin Gorayski.
- Nasze zaproszenie do wykonania dzisiejszego koncertu przyjęli znakomici artyści Janusz Wawrowski, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, dający recitale i koncerty z orkiestrami na całym świecie, jest laureatem Nagrody Fryderyk w 2017 i 2019 roku. Z jego inicjatywy powstała szczególna rekonstrukcja koncertu skrzypcowego Ludomira Różyckiego zaginionego podczas powstania warszawskiego w 1944 roku. Z tym koncertem artysta jeździ po Polsce, ale również po świecie rozsławiając tego znakomitego naszego kompozytora z początku XX wieku – podkreślał Marcin Gorayski.
- Przy fortepianie Januszowi Wawrowskiemu towarzyszyć będzie Aleksandra Świgut. ale nie tylko towarzyszyć, bo w pewnym fragmencie koncertu będzie ona również solistką. Pianistka, solistka, kameralistka, laureatka XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edwarda Griga w Bergen. Jako propagatorka wykonawstwa na fortepianach historycznych zdobywa laur drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w 2018 roku w Warszawie. Była również półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz uczestniczką 18. Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Według krytyków jedna z najbardziej wyrazistych osobowości sceny muzyki klasycznej. Koncertuje również na całym świecie. Wykonuje koncerty z najlepszymi orkiestrami – zaznaczał Marcin Gorayski.
- Przedstawiłem pokrótce artystów, ale muszę powiedzieć jeszcze o instrumencie, który dzisiaj dla Państwa tutaj zabrzmi. Będzie to Stradivarius, powstały w roku, kiedy urodził się Jan Sebastian Bach. Jak dobrze policzyłem, to ma 339 lat. Antonio Stradivarius podczas swojego długiego wieku życia, bo żył prawie 94 lata, zbudował około 1500 instrumentów. Głównie skrzypiec, ale również altówki i wiolonczele. Jeden z takich instrumentów, dzisiaj dla Państwa zabrzmi – mówił Marcin Gorayski .
- Myślę, że od pierwszych brzmień usłyszycie Państwo niebiański dźwięk, który te skrzypce traktuje z niezwykłym krytyzmem, ale również wykorzystuje je w pełnym spektrum od subtelności największych, jakie można na tym instrumencie wydobyć po wirtuozerię w pełnej krasie – dodał Marcin Gorayski.
Na uczestników tego wydarzenia czekała prawdziwa uczta muzyczna, ze sceny było słychać kompozycje min. Edwarda Griega, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, ale i Astora Piazzola.
skomentowany przez: mieszkaniec
skomentowany przez: KW
skomentowany przez: No nie wiem
skomentowany przez: Henio
skomentowany przez: Sąsiad
skomentowany przez: Jarek