24.09.2021 Ostatnia aktualizacja 09:36, 24.09.2021

Monitoring w szkołach?

Autor:
wikary
Opublikowano: 25 Lip 2007
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Miasto Skarżysko - Kamienna przystąpi do rządowego programu wspierania w latach 2007-2009 samorządów w zapewnianiu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach.

Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających na terenie szkół i placówek oraz zapobieganie zjawiskom patologicznych w środowisku szkolnym. Dotacja z budżetu państwa obejmie szkoły, zespoły szkół,i placówki publiczne, w których uczy się (lub przebywa) nie mniej niż 200 uczniów lub wychowanków, a także młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze.

Program  zakłada, że szkoły, które dotychczas nie instalowały urządzeń do monitorowania zostaną wyposażone w standardowe zestawy do monitorowania wejść, to jest: dwie kamery umożliwiające rejestrację zdarzeń od wewnątrz i na zewnątrz wejścia, kolorowy monitor oraz urządzenia dodatkowe niezbędne do zainstalowania zestawu. W ramach dotacji możliwa jest  także modernizacja i rozbudowa funkcjonujących już obecnie w niektórych szkołach systemów monitorowania wizyjnego.

 W tym roku na realizację programu rząd przeznaczył 40 mln zł. Podobne środki rząd zamierza wygospodarować w 2008 i 2009 roku. Pieniądze zostaną podzielone proporcjonalnie do liczby publicznych szkół i placówek w poszczególnych województwach. Jak szacują projektodawcy, minimalny koszt zakupu standardowego zestawu do monitorowania pojedynczego wejścia szkolnego oraz jego instalacji wynosi 8 tys. zł. Program nie przewiduje zwrotu kosztów eksploatacji systemu. Koszty w tym zakresie obciążać będą organy prowadzące.KW

Komentarze

0Monter2007-09-14 03:01#2
:
Kamery w szkołach będą dofinansowane przez państwo

Kamery w szkołach będą dofinansowywane przez budżet państwa zdecydował rząd przyjmując uchwałę i wydając rozporządzenie w tej sprawie. O decyzji Rady Ministrów poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie internetowej.

Jak czytamy w zamieszczonym tam liście wiceministra edukacji Sławomira Kłosowskiego, dotyczącym decyzji rządu, wdrożenie programu 'Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach' powinno bezpośrednio wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób przebywających na terenie szkół i placówek oświatowych, a co za tym idzie, zmniejszenie rozmiarów zjawisk patologicznych w środowisku szkolnym.

'Doświadczenie innych krajów, a także niektórych szkół polskich wskazuje, że monitoring wizyjny jest skutecznym, a zarazem najprostszy sposobem podniesienia bezpieczeństwa uczniów i wychowanków, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z liczną rzeszą młodzieży, tj. w szkołach i placówkach z dużą liczbą oddziałów, w zespołach szkół, a także w placówkach, w których wymagane jest stosowanie specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Już teraz na poziomie lokalnym podejmowane są przedsięwzięcia związane uruchamianiem i rozbudową miejskich i osiedlowych sieci monitoringu wizyjnego' - napisał Kłosowski.

Jak poinformowała Anna Żdan z biura informacji i promocji MEN Rada Ministrów podjęła uchwałę i wydała rozporządzenie w sprawie monitoringu w środę. W liście wiceministra była umieszczona błędna data, z której wynikało, że decyzje podjęto w poniedziałek.

Według szacunków rządu, jeżeli z dofinansowani skorzystają wszystkie uprawnione szkoły publiczne, będzie to kosztowało budżet państwa ponad 100 mln zł.

Według załącznika do uchwały, szkoła może liczyć na pokrycie 80% kosztów zakupu i instalacji monitoringu wizyjnego w wersji standardowej lub w wersji z dodatkowym wyposażeniem albo 90% kosztów modernizacji lub rozbudowy zestawu kamer już działających w szkole.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie organy prowadzące szkoły, czyli jednostki samorządu terytorialnego, inne osoby prawne, osoby fizyczne oraz ministerstwa prowadzące szkoły branżowe czyli np. ministerstwo środowiska prowadzące szkoły leśne lub ministerstwo kultury prowadzące szkoły artystyczne.

Monitoring będzie dofinansowywany w szkołach, do których chodzi ponad 200 uczniów oraz w mniejszych placówkach, w których na bezpieczeństwo musi być położony specjalny nacisk, np. w szkołach przy zakładach poprawczych.

Standardowy zestaw monitorujący musi się składać z co najmniej dwóch kamer, umożliwiających rejestrację tego, co się dzieje przy wejściu do szkoły od wewnątrz i z zewnątrz. Kamery muszą rejestrować obraz w kolorze i w rozdzielczości wystarczającej do identyfikacji osób. Do stałej obserwacji obrazu przekazywanego przez kamery szkoła musi mieć też kolorowy monitor. Nagrania z kamer szkoła musi przechowywać przez co najmniej 30 dni.

Taki zestaw do monitoringu powinien ponadto umożliwiać włączenie szkoły lub placówki do lokalnej sieci monitoringu w danej miejscowości.

Dofinansowanie monitoringu jest częścią rządowego programu wspierania bezpieczeństwa w szkołach. Uchwały głosi, że rząd będzie wspierał szkoły w zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom w latach 2007-2009. Jeżeli program będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, rząd nie wyklucza kontynuowania go w następnych latach.

W tym roku instytucja ubiegająca się o dotację musi złożyć wniosek o dofinansowanie monitoringu do 21 września. (js)
PAP
Cytuj
0Harnaś2007-08-13 17:12#1
Rada Ministrów nie rozpatrywała dotychczas projektów aktów prawnych w tym temacie. Ukazały się informacje, że pierwotne terminy ulegną przesunięciu.
http://samorzad.pap.com.pl/?bez_id=707311239390835&dzial=&poddzial=&d=707311239390835
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Marsz Różowej Wstążeczki - rozstrzygnięcie ko…

Opublikowano: 24.09.2021 10:46

Komentarzy: 0

Druga odsłona XIII Memoriału im. Krzysztofa W…

Opublikowano: 23.09.2021 17:52

Komentarzy: 0

Nieudana pielęgnacja stóp

Opublikowano: 23.09.2021 12:46

Komentarzy: 0

Nietypowa interwencja skarżyskich strażaków

Opublikowano: 23.09.2021 12:00

Komentarzy: 2

"Bieg Westerplatczyków 1939" w Szko…

Opublikowano: 22.09.2021 21:34

Komentarzy: 0

7 miejsce drużyny Erbla w Ogólnopolskich Mist…

Opublikowano: 22.09.2021 20:18

Komentarzy: 0

Turniej Gier i Zabaw dla klas III szkół podst…

Opublikowano: 22.09.2021 16:18

Komentarzy: 0

Skradziona przyczepa wróciła do właściciela

Opublikowano: 22.09.2021 14:06

Komentarzy: 0

Trwa nabór wniosków o uzyskanie stypendiów dl…

Opublikowano: 22.09.2021 10:02

Komentarzy: 0

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o histo…

Opublikowano: 22.09.2021 07:56

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne