Recital Natalii Sikory i Piotra Proniuka na inaugurację 43. Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego
Do rywalizacji o ,,Gałązkę Wikliny" przystępuje kilkunastu recytatorów z całej Polski. Koncert galowy, w którym wystąpią laureaci odbędzie się w niedzielę o godzinie 12.00 w MCK.
Recytatorów oceniać będzie Komisja Artystyczna w składzie: Grażyna Matyszkiewicz (Warszawa)- profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, Natalia Sikora (Słupsk)-wokalistka, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie oraz Waldemar Barwiński (Warszawa)-aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Celem Turnieju jest kultywowanie i propagowanie piękna języka polskiego, doskonalenie warsztatu artystycznego i konfrontacja dokonań twórczych. Turniej przeprowadzony będzie w trzech kategoriach : konkurs recytatorski, poezja śpiewana, wywiedzione ze słowa.
Na inaugurację zmagań recytatorów publiczność wysłuchała recitalu Natalii Sikory i Piotra Proniuka pt. "MUZYKA".
Natalia Sikora to Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Aktorka Teatru Polskiego w Warszawie. Laureatka wielu prestiżowych konkursów i przeglądów wokalno-aktorskich. Od 2007 współpracuje z pianistą i kompozytorem Piotrem Proniukiem. Razem tworzą bluesowy projekt Sikora Proniuk Duo. Wspólnie nagrali płytę Absurdustra–Próba Norwida wydaną przez Polskie Radio w 2011 roku. Oprócz tego jest wokalistką zespołu Mięśnie.
W 2013 wygrała II edycję programu The Voice of Poland. 14 czerwca 2013 została laureatką konkursu SuperDebiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas którego za wykonanie utworu „Konie” (muzyka: Włodzimierz Wysocki, słowa: Agnieszka Osiecka) zdobyła główną nagrodę przyznawaną przez widzów, nagrodę Programu I Polskiego Radia oraz nagrodę biura podróży Itaka.
Podczas piątkowego koncertu publiczność usłyszała autorskie piosenki duetu Sikora&Proniuk oraz przeboje takich artystów jak: Janis Joplin, Mira Kubasińska, Czesław Niemien i innych. Nie zabrakło wykonań poezji śpiewanej m.in Zbigniewa Herberta czy Cypriana Kamila Norwida.
Piosenkarce na fortepianie akompaniował Piotr Proniuk- wielokrotny laureat konkursów pianistycznych organizowanych przez słupską PSM, uczestnik Makroregionalnych Warsztatów Pianistycznych Szczecin 2008. Laureat nagrody TV Kultura w II Ogólnopolskim Festiwalu im. Cz. Niemena "Niemen NON-Stop" w Słupsku z zespołem "Threonine". Finalista Studenckiego Festiwalu Twórczości "Łódźstock 2008" w Łodzi.
O godzinie 20 przyszedł czas na zmagania recytatorów. W pierwszym dniu turnieju zaprezentowali się: Zuzanna Dąbrowska (Skarżysko-Kamienna), Konrad Dzik (Ostrowiec Świętokrzyski), Marlena Śliwa (Skarżysko-Kamienna), Bartosz Sałapski (Ostrowiec Świętokrzyski) i Nina Biel (Lublin).
Jury oceniać będzie między innymi: dobór repertuaru, interpretację utworów,kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
W sobotę kolejny dzień zmagań recytatorów. Od godziny 11.00-18.00 w MCK odbędą się kolejne prezentacje konkursowe.
Organizatorem turnieju jest Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej
Sponsorzy 43. Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego: PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna, Urząd Marszałkowski w Kielcach, WTÓRPOL, Starostwo Powiatowe, Suchedniowski Bank Spółdzielczy, Kaufland, LIBRA-Katarzyna Woźniak, Andrzej Kazanowski (Społeczna Akademia Nauk) oraz Andrzej Kozłowski-rzeźbiarz.






























MB, inf.pras, Foto: Mariusz Busiek

{fcomments}

{fcomments}








Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.
Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.