Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

„Skarżysko w PRL-U”- wyjątkowa wystawa w II LO

W poniedziałek w II Liceum Ogólnokształcącym odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Skarżysko w PRL-U”.  Towarzyszyły jej zdjęcia Skarżyska z lat 1945-1989 autorstwa Edwarda Krokowskiego.
 
Wystawa obejmuje blisko 1000 eksponatów z okresu PRL-u, m.in. telewizory, radia, adaptery, pralki, odkurzacze, aparaty fotograficzne, banknoty, kartki i talony, komputery, odznaczenia i medale, dokumenty i samochody oraz motocykle (eksponowane na placu przed szkołą).
 
Wystawa obfituje w unikaty. Są to m.in. łącznica MB-P20 z roku 1954, radio samochodowe ZRK Admirał z lat 60-tych, mechaniczny kalkulator Flying Fish z lat 50-tych, sumownik Predom Mesko z lat 80-tych, komputer osobisty „Meritum” , rowery Olimp i Olimpia wyprodukowane w Zakładach Metalowych  Mesko, przedwojenne narty, odkurzacz Elektrolux produkowany w latach 1937-1948 oraz wiele innych.
 
Przedmioty przekazane na wystawę pochodzą z różnych źródeł, m.in. od rodziców uczniów i nauczycieli ze szkół SP 2 i SP 3 oraz II LO.  Najwięcej eksponatów (tych najbardziej drogocennych) przekazał kolekcjoner Andrzej Gębski.
 
Za zorganizowanie wystawy odpowiadał nauczyciel Wiktor Geller, które zebrał wszystkie eksponaty, a następnie je uporządkował i podzielił na odpowiednie kategorie tematyczne.
 
- Przez wiele lat, kiedy omawiałem na lekcji historii czy wiedzy o społeczeństwie lata PRL uczniowie wiedzieli, że był Gomułka, że był Gierek, od kiedy do kiedy i co robili, jednak kiedy zaczynałem opowiadać o tym, że nie było papieru toaletowego, że były kartki i wiele innych rzeczy, widziałem pewne niedowierzanie na twarzach dzieci. Dlatego dyrektor zainspirował mnie do zorganizowania wydarzenia związanego ze 100-leciem Skarżyska, pomyślałem o wystawie na temat PRL. To czasy niezbyt odległe i są osoby, które jeszcze pamiętają tamten okres. Tak powstała właśnie ta wystawa. Gromadzenie eksponatów zajęło blisko 6 miesięcy - mówił Wiktor Geller.
 
Wystawa uzupełniona została zdjęciami Edwarda Krokowskiego z lat 1945-1989, którą przygotował Krystian Dróżdż.  Podczas spotkania pan Edward opowiadał młodzieży o swojej pasji do fotografowania oraz o tym jak przyjechał do Skarżyska i dokumentował rozwój naszego miasta.
 
Warto wspomnieć, że w dniach od 21 do 23 marca odbędą się warsztaty historyczne dla uczniów II LO i uczniów klas ósmych ze szkół podstawowych na temat czasów PRL.
 
Dla mieszkańców miasta wystawa będzie dostępna do zwiedzania już w najbliższą środę w godzinach od 10 do 17.

Zachęcamy do oglądania eksponatów!


Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie