Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” - Powiat Skarżyski aktywnie upamiętni zagładę wsi Michniów. Ruszyły zapisy

Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie oraz Nadleśnictwo Suchedniów zapraszają mieszkańców powiatu skarżyskiego do wzięcia udziału 27 maja (sobota) w wydarzeniu pn. „Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie”. Wydarzenie o charakterze historycznym i edukacyjno-rekreacyjnym będzie okazją do bezpłatnego zwiedzenia z przewodnikiem Mauzoleum w Michniowie, do aktywnego spaceru leśnymi duktami oraz wysłuchania spektaklu słowno-muzycznego „Cena wolności” w wykonaniu młodzieży szkół ponadpodstawowych. Spacer upamiętniający 80. Rocznicę Zagłady Wsi Michniów organizowany jest w ramach wydarzeń towarzyszących Jubileuszowi 25-lecia Powiatu Skarżyskiego. Zapisy na spacer pamięci prowadzone będą w starostwie powiatowym od 15 do 22 maja.

Historyczne ramy tego edukacyjno-rekreacyjnego przedsięwzięcia wpisują się w 80. rocznicę – masowego mordu na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i podpalenia, dokonane przez okupantów niemieckich w dniach 12-13 lipca 1943 r. we wsi Michniów.

Edukacyjno-rekreacyjny charakter spaceru natomiast wpisuje się w cykl wydarzeń towarzyszących Jubileuszowi 25-lecia Powiatu Skarżyskiego. Ponadto poprzez to wydarzenie Powiat Skarżyski wspólnie z Mauzoleum oraz Nadleśnictwem Suchedniów włączają się wydarzenia organizowane na terenie województwa świętokrzyskiego w ramach obchodów 80. Rocznicy Zagłady Wsi Michniów.

„Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie” odbędzie się 27 maja 2023 r. w godz. 10:00 – 15:00

Harmonogram spaceru:
  • Wyjazd (godz. 10.00) - organizatorzy zapewniają uczestnikom spaceru dojazd do Mauzoleum w Michniowie oraz powrót po zakończeniu wydarzenia. Autokary wyruszą spod Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej o godz. 10:00. Powrót ze spaceru planowany jest w godz. 14.30 – 15.00.
  • Zwiedzanie Mauzoleum (godz. 11:00) – podczas zwiedzania uczestnikom wydarzenia towarzyszyć będą przewodnicy – pracownicy Mauzoleum w Michniowie, którzy zadbają o przekaz historyczny zarówno miejsca jakim jest mauzoleum, jak i wydarzeń związanych z martyrologią wsi polskich.
  • Spacer z Mauzoleum do pobliskiej Polany Leśników (godz. 12:00) – Uczestnicy spaceru po zwiedzeniu mauzoleum zostaną poprowadzeni przez przedstawicieli Nadleśnictwa Suchedniów leśnymi duktami oraz ścieżką przy stacjach Leśnej Drogi Krzyżowej do pobliskiej Polany Leśników.
  • Spektakl słowno-muzycznym pt. „Cena wolności" (godz. 13:00) w wykonaniu uczniów szkół ponadpodstawowych.
  • Po odbytym spacerze na Polanie Leśników czekać będzie na wszystkich ciepły posiłek, który przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich Michniowianki.
Osoby, które chcą upamiętnić pomordowanych mieszkańców wsi mogą zabrać ze sobą znicz,, aby zapalić go przed tablicą pamięci znajdującą się przed Mauzoleum.

Zapisy na „Spacer pamięci” odbywać się będą w dniach 15-22 maja 2022 r. w godz. 8.00-15.00. Swój udział w wydarzeniu można zgłosić na trzy sposoby:
- osobiście w Starostwie Powiatowym - pok. 311
- telefonicznie - pod numerem tel. 41 39 53 033
- elektronicznie za pośrednictwem pformularza dostepnego TUTAJ ( kliknij)


Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie