Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Tradycja budowy grobów pańskich: Wielkanocne dziedzictwo wiernych

Grób pański w parafii pw. NSJ , Foto: Mariusz Busiek

W okresie Wielkanocy, gdy chrześcijanie na całym świecie celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, wiele parafii ożywa dzięki wyjątkowej tradycji budowy grobów pańskich przez wiernych. Ta praktyka, żywa od wieków, jest nie tylko sposobem na uczczenie zmartwychwstania Chrystusa, ale także wyrazem wspólnotowego zaangażowania i wiary.

Tradycja budowy grobów pańskich sięga głęboko w historię Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Jej korzenie tkwią w pragnieniu wiernych by uczcić miejsce pochówku Jezusa Chrystusa, jak również w potrzebie symbolicznego wyrażenia radości z Jego zmartwychwstania.

Początkowo, groby pańskie budowane były jako repliki grobu Jezusa, kompletnie z figurami przedstawiającymi Maryję, Józefa z Arymatei, Marię Magdalenę i inne postaci związane z biblijną opowieścią o zmartwychwstaniu. Obecnie, ta tradycja przybiera różne formy, ale jej istota pozostaje niezmienna - wierni, z determinacją i oddaniem, tworzą symboliczne miejsce zmartwychwstania.

Budowa grobów pańskich jest nie tylko sposobem na praktyczne zaangażowanie wiernych w przygotowania do Wielkanocy, ale także na wyrażenie ich głębokiej wiary i oddania. Jest to moment, w którym cała parafia może wspólnie celebrować tajemnicę zmartwychwstania, budując coś symbolicznego i pięknego jako wyraz swojej wiary.

Ta tradycja również przypomina o wspólnotowym charakterze Kościoła, gdzie każdy członek parafii ma swój wkład i jest ważny dla całej społeczności. Poprzez wspólną pracę nad budową grobów pańskich, wierni wzmacniają więzi międzyludzkie i duchowe, jednocześnie kultywując ducha wspólnoty.

Budowa grobów pańskich przez wiernych jest starożytną tradycją, która nadal kwitnie w wielu parafiach na całym świecie. Jest to nie tylko sposób na przygotowanie się do Wielkanocy, ale także wyraz wiary, oddania i wspólnotowego zaangażowania. Ta piękna praktyka przypomina nam o głębokich tajemnicach naszej wiary i o sile, jaka tkwi w jedności wspólnoty kościelnej.

Jak co roku prezentujemy zdjęcia grobów pańskich, które wykonaliśmy w skarżyskich parafiach i nie tylko.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

212426

Parafia MB Częstochowskiej646566676869Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła7072

Parafia MBNP w Skarżysku Kamiennej (osiedle Bór) 020202

 

Parafia Świętego Józefa Oblubieńca NMP03 04 05
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego
02040506

06 07 08

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej

09 10 11 12 13
353740
Parafia św. Brata Alberta

14 16
5253
Parafia Św. Ludwika w Bliżynie 

17

Parafia św. Alojzego Orione w Ostojowie

18 19

Parafia pw św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie

20 21 22
Parafia Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym

24

Redakcja's Avatar

Redakcja

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie