Akademia Honorowych Dawców Krwi Klubu SHDK RP "Dar Serca"
W sobotę 23 listopada, w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbyła się Akademia Honorowych Dawców Krwi Stowarzyszenia HDK Kolejarskiego Klubu SHDK RP "Dar Serca" w Skarżysku - Kamiennej. Spotkanie było okazją do wręczenia członkom klubu honorowych odznaczeń.
Akademia HDK to szczególne spotkanie ludzi dobrej woli, jakimi są Honorowi Dawcy Krwi. Jest znakomitą okazją do złożenia im podziękowań za swoją szczególną misję oraz wręczenia odznaczeń, medali, dyplomów. Podczas sobotniego spotkania obecni byli członkowie Stowarzyszenia HKS Kolejarskiego Klubu SHDK RP "Dar Serca" w Skarżysku - Kamiennej oraz zaproszeni goście wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, starosta powiatu skarżyskiego Artur Berus, prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej Arkadiusz Bogucki, przedstawiciel Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Kielcach Renata Klepko, przedstawiciel Rady Głównej Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP, wiceprezes Marek Roman.
- W dniach 22 - 27 listopada obchodzimy Dni Honorowych Dawców Krwi. W tym tygodniowym okresie organizacje związane z honorowym oddawaniem krwi organizują spotkania, akademie i inne uroczystości po to, by spotkać się w gronie koleżanek i kolegów krwiodawców, jak również z ludźmi, którym ratowanie życia i zdrowia drogiego człowieka nie jest obojętne. W tych dniach jako zarząd klubu Stowarzyszeń pragniemy podziękować przede wszystkim honorowym dawcom krwi za dar życia, za cząstkę siebie, za oddaną krew, bez której nie można byłoby wykonywać wielu podstawowych zabiegów ratujących zdrowie i życie ludziom potrzebującym tego najcenniejszego i niczym niezastąpionego leku ludzkiej krwi – zaznaczał Prezes Kolejarskiego Klubu SHDK RP "Dar Serca" Stanisław Pisarczyk- Honorowe oddawanie krwi to wielkie zaangażowanie rozłożone na długie lata, to poświęcenie dla pomocy ludziom chorym, to wolontariat, który trwa niekiedy od uzyskania pełnoletniości do wieku 65 lat, o ile zdrowie nam na to pozwala. To niejednorazowe wydarzenie angażujące kogoś do wykonania zadania i na tym poprzestanie, lecz wieloletnie dbanie o to, by ludziom chorym potrzebującym najcenniejszego leku naszej krwi nigdy jej nie zabrakło – mówił Stanisław Pisarczyk
- Bez względu na ilość oddanych krwi, wszystkim krwiodawcom składam gorące podziękowanie, za dar życia, za cząstkę siebie. Jako zarząd klubu stosujemy różne formy podziękowania za dar życia, dar krwi. Organizujemy spotkania, ogniska, wycieczki, akademie, jak również staramy się wręczać upominki zasłużonym honorowym dawcom krwi i należne im odznaczenia – podkreślał Stanisław Pisarczyk
Za zasługi działalności na rzecz Honorowego Krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej złotym krzyżem zasługi oznaczony zostaje
- Janusz Mariusz Krzeszowski
Srebrnym krzyżem zasługi oznaczeni zostają:
- Jan Kuncio
- Mariusz Zięba.
Brązowym krzyżem zasługi oznaczeni zostają:
- Michał Nowak
- Paweł Sylwester Pałgan
- Paweł Edward Stępień
Na wniosek Rady Głównej Stowarzyszenia Honorowego Dawca Krwi Rzeczpospolitej Polskiej Minister Zdrowia wyróżnił odznakom Honorowy Dawca Krwi zasłużony dla zdrowia narodu
- Alicję Seweryn
- Mariusza Sykulskiego
Rada Główna Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej nadała tytuł i odznaczenie Zasłużony Działacz Stowarzyszenia dla:
- Anna Nowek
- Józef Dzida
- Krzysztof Ciuk,
- Leszek Wacławik
Polski Czerwony Krzyż nadał odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia dla
- Damian Wziątek
- Jest mi bardzo miło, że mogłem wręczyć odznaczenia państwowe. To dla mnie zaszczyt, ale to przede wszystkim honorowanie tego, co Państwo robicie przez lata. My Polacy mamy taką cechę, że gdy się coś dzieje, jednoczymy się, podejmujemy wyzwanie, stajemy razem, ale to często bywa taki jednorazowy zapał. Wy, szanowni Państwo, w swoim działaniu przede wszystkim jesteście systematyczni. To jest cecha, która charakteryzuje Was, która podkreśla to wszystko, co robicie, ponieważ oddawanie krwi jest rzeczą systematyczną. Bardzo dziękuję za to, co robicie, że dzielicie się sobą z wszystkimi innymi. Krwiodawstwo jest taką rzeczą, że wtedy, gdy się dzielisz, to mnożysz. Czyli gdy Państwo się dzielicie swoim największym darem krwią, czyli czymś, co się nie da zastąpić w sposób sztuczny, to jednocześnie mnożycie. Mnożycie to poprzez mnożenie dobra, poprzez mnożenie zdrowia. Umożliwiacie przeprowadzanie często trudnych operacji ratujących życie, ale również dzięki Państwa darowi możemy również produkować leki – zaznaczał wicewojewoda Michał Skotnicki.
- Poprzez Waszą postawę ratujecie drugiego człowieka. Piękne słowa powiedział Pan Wojewoda, dzieląc mnożycie dobro. Szanowni Państwo, myślę, że takie Akademie to też taka dobra okazja do promowania tego zachowania, godnego, szlachetnego. Gratuluję wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i życzę Państwu dużo zdrowia, wszystkiego najlepszego – starosta Artur Berus,
- Jesteście takimi cichymi bohaterami. Zwykle kiedy jest potrzeba oddania krwi, tak naprawdę dowiadujemy się, że ta potrzeba wynika z tego, że komuś z naszych najbliższych ta krew jest potrzebna.I wtedy rozumiemy, że Wasza pomoc jest dla nas niezbędna. Ja bym chciał życzyć Państwu tylko tego, żeby nie tylko od święta, ale na co dzień Wasze poświęcenie, Wasza praca, Wasze dzielenie się, a jednocześnie mnożenie dobra było dostrzegane. Żeby wszyscy mogli powiedzieć tak, to są honorowi krwiodawcy, to są ludzie, którzy bardzo często ratują nasze życie – mówił Arkadiusz Bogucki, prezydent Skarżyska-Kamiennej








Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.
Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.