Skarżysko-Kamienna kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Kolejne dofinansowanie dla Skarżyska – powstaną mieszkania treningowe i wspomagane

Skarżysko-Kamienna pozyskało kolejne znaczące wsparcie finansowe na rozwój usług społecznych. Miasto otrzymało 800 tysięcy złotych dofinansowania na utworzenie mieszkań: treningowego i wspomaganego dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz procesie usamodzielniania się. Wkład własny gminy wyniesie 200 tysięcy złotych.

Inwestycja zostanie zrealizowana w należącym do gminy budynku przy ul. Akacjowej 1. Obiekt przejdzie przebudowę i adaptację, dzięki czemu powstanie nowoczesna, funkcjonalna i dostępna przestrzeń odpowiadająca potrzebom mieszkańców wymagających wsparcia.

– To kolejne ważne dofinansowanie pozyskane przez nasze miasto i jednocześnie kolejny krok w konsekwentnym rozwoju usług społecznych w naszym mieście. Chcemy tworzyć mieszkańcom warunki do godnego, bezpiecznego i możliwie samodzielnego życia. Mieszkania treningowe i wspomagane to nowoczesna forma wsparcia, która pomaga osobom potrzebującym odzyskiwać samodzielność, budować pewność siebie i funkcjonować jak najdłużej w lokalnym środowisku, a nie w dużych placówkach instytucjonalnych – podkreśla Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Arkadiusz Bogucki.

– Takie miejsca mają ogromne znaczenie zarówno dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, jak i tych, którzy potrzebują wsparcia w procesie usamodzielniania. To nie tylko mieszkania, ale przede wszystkim przestrzeń do nauki codziennego funkcjonowania, budowania relacji społecznych i wzmacniania niezależności – dodaje Zastępca Prezydenta ds. społecznych Iwona Jeziorska.

MIESZKANIE TRENINGOWE DLA OSÓB UCZĄCYCH SIĘ SAMODZIELNOŚCI

W ramach projektu utworzone zostanie mieszkanie treningowe składające się z czterech jednoosobowych pokoi (dla trzech mieszkańców oraz opiekuna). Lokale będą posiadały osobne wejścia i znajdą się na parterze budynku. Do dyspozycji mieszkańców będą również wspólne pomieszczenia: kuchnia, łazienka oraz część wspólna służąca codziennemu funkcjonowaniu i realizacji działań wspierających proces usamodzielniania.

Mieszkanie treningowe będzie miejscem, w którym osoby potrzebujące wsparcia będą mogły rozwijać kompetencje niezbędne do samodzielnego życia: od prowadzenia gospodarstwa domowego, planowania wydatków i robienia zakupów, po przygotowywanie posiłków czy organizację dnia codziennego. Ważnym elementem projektu będzie także rozwój kompetencji społecznych i komunikacyjnych, nauka współpracy i budowania relacji.

To rozwiązanie ma pomóc ograniczać ryzyko wykluczenia społecznego, bezdomności czy długotrwałej instytucjonalizacji, a jednocześnie zwiększać szanse mieszkańców na aktywność społeczną, zawodową i przyszłe samodzielne zamieszkanie.

WSPARCIE DLA SENIORÓW I OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Projekt zakłada również utworzenie mieszkania wspomaganego przeznaczonego dla jednej osoby. Powstanie lokal składający się z pokoju, kuchni, łazienki i korytarza, dostosowany do potrzeb osób starszych, przewlekle chorych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Mieszkanie wspomagane zapewni możliwość życia w warunkach zbliżonych do samodzielnych, przy jednoczesnym dostępie do indywidualnie dopasowanego wsparcia. Dzięki temu osoby wymagające pomocy będą mogły jak najdłużej funkcjonować w swoim środowisku lokalnym, zachowując poczucie niezależności i bezpieczeństwa.

INWESTYCJA BEZ BARIER

Zakres inwestycji obejmuje nie tylko prace budowlane i adaptacyjne, ale również zakup i montaż niezbędnego wyposażenia oraz likwidację barier architektonicznych. Przy budynku powstanie podjazd zapewniający pełną dostępność dla osób o ograniczonej mobilności.



Urząd Miasta's Avatar

Urząd Miasta

Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.

Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.

Informacja! Informujemy, że w trosce o jakość dyskusji każdy komentarz przechodzi proces moderacji. Twoja wypowiedź pojawi się na stronie po zatwierdzeniu przez administratora – zazwyczaj trwa to nie dłużej niż 24 godziny. Dziękujemy za cierpliwość!
Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie