Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

'Norweskie' pieniądze dla Skarżyska



Urząd Miasta otrzymał bardzo dobrą wiadomość – pomyślny dla nas raport z Biura Mechanizmów Finansowych z Brukseli.

Raport dotyczy projektu "Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Skarżysku-Kamiennej" (dot. modernizacji budynku MCK i SP nr 1) złożonego przez Urząd Miasta 28.11.2005 roku w Ministerstwie Środowiska w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Miasto ubiegało się w nim o dofinansowanie ocieplenia dwóch głównych budynków użyteczności publicznej w Skarżysku – Kamiennej:

- Miejskie Centrum Kultury
- Zespół Szkół Publicznych nr 1 wraz z przyległym Przedszkolem nr 16

Wysokość dofinansowania o które ubiegało się miasto wynosiła 860.398 euro lub 85% kosztów całkowitych.


Celem projektu jest „polepszenie jakości powietrza na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej”.

Projekt zawiera zastosowanie automatyki okresowo – pogodowej w źródle ciepła, budowę nowej instalacji centralnego ogrzewania, montaż przygrzejnikowych zaworów energostatycznych, ocieplenie zewnętrznych ścian (12cm styropian), wymiana stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych oraz remont węzła cieplnego.

Wniosek złożony przez Urząd Miasta został bardzo wysoko oceniony we wszystkich obszarach.

Jak możemy przeczytać w raporcie:

Wniosek projektu został sprawdzony przez Punkt Kontaktowy i uzyskał pierwszeństwo do dalszej oceny.

Wniosek „Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej w Skarżysku-Kamiennej” stanowi element całkowitej strategii rozwoju gminy Skarżysko-Kamienna. Dlatego też wniosek, zdaniem agenta ds. oceny jest projektem zgodnym z większością celów ustalonych zarówno przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego jak i Unię Europejską jak również przepisy narodowe w obrębie ochrony środowiska i Programu Struktury Narodowej dla RTD.

Projekt jest rozpatrywany gruntownie. Główne cele projektu uzupełniają się wzajemnie i realizują ogólny cel projektu - ochronę środowiska i zmniejszenie zużycia energii. Projekt zostanie wykonany przez doświadczony zespół, co daje dużą pewność, że cele projektu zostaną osiągnięte a rezultaty będą wdrożone dla korzyści społeczeństwa.

Według agenta do spraw kosztorysów rekomendowane jest, aby wniosek o dofinansowanie został zatwierdzony.


Powyższa pozytywna opinia kończyła 3 etap oceny wniosku (etap I – weryfikacja przez Instytucję Pośredniczącą ,etap II – prace Komitetu Sterującego, etap III – rola Krajowego Punktu Kontaktowego), przekazano ją do Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli.

Pozytywna decyzja instytucji darczyńców wobec danego wniosku aplikacyjnego staje się podstawą do podpisania dwóch umów finansowych. Pierwsza umowa finansowa będzie podpisywana pomiędzy Komitetem Mechanizmu a Krajowym Punktem Kontaktowym, druga umowa - pomiędzy Instytucją Pośredniczącą a Urzędem Miasta.

Wypada więc już w tym momencie pogratulować urzędnikom. Cieszy fakt, że oprócz tradycyjnych źródeł finansowania z funduszy UE , miasto postanowiło starać się o finansowanie alternatywne.

Jest to nie bez znaczenia – wkrótce miasto będzie aplikować o środki na remont budynku wnętrza gmachu MCK – w jesiennej turze aplikacji do Regionalnego Programu Operacyjnego. A wiadomo, że łatwiej broni się projekt komplementarny.








Czym jest Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Głównym celem utworzonego przez państwa-darczyńców (Norwegia, Islandia i Liechtenstein) Mechanizmu Finansowego EOG jest realizacja przedsięwzięć prorozwojowych przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ponadto realizacja przedsięwzięć za służyć zacieśnieniu współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami.

Realizowane projekty powinny być zgodne z priorytetami polityki społeczno-gospodarczej kraju, jak też celami odpowiednich polityk Unii Europejskiej.

Podejmowane w ramach Mechanizmów działania powinny ponadto obejmować różne aspekty horyzontalne, które podnoszą jakość realizowanych projektów, a tym samym zwiększają wpływ na osiągnięcie spójności społeczno-gospodarczej.

Do głównych aspektów horyzontalnych zalicza się:

-zrównoważony rozwój, integrujący wymiar środowiskowy, ekonomiczny i społeczny,

-równość szans kobiet i mężczyzn,

-dobre zarządzanie, które określa udział szerokiej grupy partnerów w procesie podejmowania decyzji, podejmowanie decyzji zgodnie z prawem oraz przejrzystymi zasadami,

-współpracę wielostronną.

W Polsce wykorzystanie środków Mechanizmów Finansowych pełni funkcje uzupełniające w stosunku do działań wspieranych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności UE.

Przyznana Polsce kwota w wysokości 533,51 mln euro bedzie wykorzystywana w latach 2004-2009.



wikary

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie