Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl

Ochrona wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika

.Pani Teresa: W dniu 20 lutego 2012 roku pożyczyłam swemu znajomemu kwotę 20 000 zł. Zgodnie z umową, którą zawarliśmy na piśmie, pan Tomasz miał zwrócić mi pożyczkę do 10 września 2012 r. Pomimo wielokrotnych wezwań do zapłaty, nie odzyskałam swoich pieniędzy. W lutym tego roku uzyskałam już wyrok względem pana Tomasza, ale komornik umorzył egzekucję z powodu braku majątku dłużnika. Jednak, jak dowiedziałam się ostatnio od znajomej, w październiku 2012 roku pan Tomasz przekazał swoje mieszkanie w darowiźnie pewnej osobie. Gdyby je sprzedał, miałby pieniądze na to, żeby zwrócić mój dług. Czy takie jego działanie jest zgodne z prawem? Czy mogę jeszcze odzyskać swoje pieniądze?

Pani Tereso,

Zgodnie z regulacją kodeksu cywilnego, w sytuacji, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika, dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela, osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, wierzyciel może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Czynność prawna dłużnika jest uznawana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli na jej skutek dłużnik stał się niewypłacalny albo też stał się niewypłacalny w stopniu wyższym niż był przed jej dokonaniem. Opisane przez Panią zachowanie pana Tomasza może zostać ocenione jako działanie dłużnika podejmowane z pokrzywdzeniem wierzycieli, gdyż jego niewypłacalność z pewnością uległa pogłębieniu na skutek dokonanej darowizny. Co więcej, kodeks cywilny wprowadza domniemanie, zgodnie z którym przyjmuje się, że działanie dłużnika nastąpiło ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, jeżeli dłużnik stał się niewypłacalny na skutek dokonania darowizny albo jeśli był już niewypłacalny w chwili jej dokonania.

Przez niewypłacalność dłużnika należy rozumieć nie taki stan, w którym dłużnik po prostu odmawia spełnienia naszego żądania, ale raczej sytuację, w której nie jest on w stanie spełniać swoich zobowiązań. Fakt, iż komornik umorzył postępowanie egzekucyjne względem pana Tomasza z pewnością przemawia za istnieniem takiej niewypłacalności.

Zasadniczo, dla skutecznego wystąpienia z opisywaną skargą niezbędnym jest, aby osoba trzecia, na rzecz której dokonywane jest przysporzenie majątkowe, miała świadomość co do działania dłużnika z pokrzywdzeniem wierzyciela. Jeżeli jednak przysporzenie miało charakter bezpłatny, wykazanie przesłanki świadomości osoby trzeciej nie jest konieczne dla skutecznego żądania uznania czynności za bezskuteczną.

Dla realizacji opisanej wyżej skargi powinna Pani wystąpić z powództwem przeciwko osobie, na rzecz której dokonano darowizny. Na skutek uwzględnienia takiej skargi przez sąd, możliwe będzie przeprowadzenie egzekucji bezpośrednio z mieszkania będącego przedmiotem darowizny. W ten sposób, będzie Pani mogła uzyskać spłatę długu pomimo obecnie istniejącej niewypłacalności dłużnika.

Chociaż wyjaśnienia dotyczące tej instytucji mogą wydawać się nieco zawiłe, z niewielką pomocą prawnika można uzyskać tą drogą realizację swoich roszczeń.
(Podstawa prawna: art. 527 – 534 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)


Dzięki współpracy portalu skarzysko24.pl z Kancelarią Radcy Prawnego Andrzeja Krajewskiego - IURIS PRUDENTIA (ul. Powstańców Warszawy 8), czytelnicy naszego portalu mogą przesyłać (pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) pytania dot.interpretacji przepisów, prośby o porady prawne itp.. Odpowiedzi na te pytania (oczywiście bez podawania danych personalnych pytającego) będą publikowane w portalu skarzysko24.pl.

{fcomment}

Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie