Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Po debacie kandydatów na Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej

W debacie udział wzięła cała szóstka kandydatów na Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej.

W poniedziałek 25 marca, w patio Miejskiego Centrum Kultury odbyła się debata kandydatów na Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej, zorganizowana przez redakcje: Telewizji Świętokrzyskiej i Echa Dnia. Chociaż z poziomem debat kandydatów w ostatnich latach różnie bywało, to ta dzisiejsza może być zapamiętana na dłużej - wszystko za sprawą kilku zaskakujących wypowiedzi jej uczestników. Kto chce budować spalarnię odpadów na "ulicy Akacjowej"? Kto chce zatrudniać w Skarżysku "ludzi z całej Polski"? Kto mówi o konieczności czerpania przez miasto garściami ze środków zewnętrznych, ale sam nie potrafi wymienić nazwy żadnego z programów? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

Scenariusz debaty zakładał jej podział na kilka rund.

W dwóch pierwszych rundach kandydaci mieli po 1 minucie na udzielenie odpowiedzi na pytania. W rundzie pierwszej kandydatów pytano o gospodarkę, demografie i politykę senioralną. Każdy z kandydatów miał minutę na przedstawienie swojego stanowiska. Pierwszą rundę można uznać za najłatwiejszą - kandydaci przedstawili najważniejsze punkty swojego programu, dotyczące rozwoju obszarów przemysłowych, polityki senioralnej, darmowej komunikacji, młodzieży, sportu czy zaplecza mieszkaniowego. Ta część debaty nie należała do najciekawszych - widać było, że kandydaci byli doskonale przygotowani - wszak te punkty już niejednokrotnie były przerabiane podczas publicznych wystąpień. 

Gospodarka, demografia, polityka senioralna

W rundzie drugiej kandydaci musieli się zmierzyć z pytaniami nadesłanymi przez widzów Telewizji Świętokrzyskiej i czytelników Echa Dnia. Większość z nich musiała się odnieść do swoich politycznych korzeni. I tak Karolinę Nowek zapytano o powiązania z PIS i Agatą Wojtyszek, Dariusza Zalegę o to, co zadecydowało o jego starcie, Jarosława Niziołka o wpływy Marzeny Okły-Drewnowicz na jego decyzję, a Mariusza Bodo o jego nagłe odcięcie się od PIS-u. Jedynie Adam Ciok i Arkadiusz Bogucki otrzymali pytanie spoza tej sztampy - pierwszy z kandydatów musiał opowiedzieć, z kim chciałby stworzyć koalicję, a drugi… kiedy znajdzie pracę w Skarżysku. Obaj dobrze wybrnęli - Adam Ciok zapewniając o chęci współpracy ze wszystkimi “od prawej do lewej”, a Arkadiusz Bogucki podkreślając, że praca poza Skarżyskiem, ale w jednostce samorządowej, daje mu szerszą perspektywę i możliwość porównania tych dwóch gmin. Wydawać by się mogło, że o te pytanie niespecjalnie zaskoczyły kandydatów - regularnie pojawiają się one w dyskusjach i komentarzach.

Pytania do kandydatów od czytelników TVŚ i ED

W rundzie trzeciej zaplanowano szybki quiz wiedzy o kompetencjach prezydenta Skarżyska-Kamiennej i o samym mieście. I tu naprawdę zaczęło się robić ciekawie - ewidentnie można było zaobserwować podział na lewą i prawą stronę sceny. Z jednej strony kandydaci: Bodo, Bogucki i Ciok, którzy bez problemu odpowiadali na pytania, czerpiąc z wieloletniego doświadczenia w pracy samorządowej, z drugiej strony - tzw. “świeża krew”, tj. Niziołek, Nowek i Zalega - kandydaci, którzy wzrokiem szukali pomocy wśród swoich komitetów. Wszyscy udzieli poprawnych odpowiedzi, chociaż p. Nowek powinna podziękować kolegom “z ławki” za pomoc przy pytaniu o 3 elementy herbu Skarżyska. 

Runda czwarta to dwie tury pytań "od kandydatów do kandydatów". W tym punkcie debaty zadający pytanie miał 15 sekund na zadanie pytania, wskazany do udzielenia odpowiedzi minutę na odpowiedź, a zadający pytanie mógł jeszcze na koniec skomentować udzieloną odpowiedź. I trzeba zauważyć, że tym momencie debata zaczęła się naprawdę rozkręcać.

Pierwsze pytanie skierował Arkadiusz Bogucki do Mariusza Bodo o to, czy będzie wspierał kolegów z PIS- u w poszukiwaniach nowej pracy. Ku zaskoczeniu wszystkich obecnych, kandydat “Projektu Skarżysko” zapewnił, że “troszczy się o wszystkie osoby, więc będzie pomagał”, więc jeśli zostanie prezydentem, będzie chciał się otoczyć osobami zaufanymi i merytorycznymi, które zamierza ściągać nie tylko z Kielc, ale z całej Polski. 

Adam Ciok pierwsze pytanie skierował do Jarosława Niziołka. Dotyczyło ono programów z KPO, które nie wymagają wkładu własnego. Mimo, że p. Ciok zapytał o nazwy konkretnych programów, żadna z nich nie pojawiła się w wypowiedzi p. Niziołka, czego nie omieszkał zauważyć autor pytania. 

Nie było wielkim zaskoczeniem to, że pierwsze pytanie Mariusza Bodo powędrowało do Adama Cioka i dotyczyło komunikacji z innymi jednostkami (Bodo odniósł się do jednego z wpisów na facebooku, w którym Ciok zwracał się do Zarządu Dróg Powiatowych). Dotyczyło ono upubliczniania dyskusji, która mogłaby (według Bodo) zostać przeprowadzona przecież bezpośrednio. Kandydat Adam Ciok w odpowiedzi podkreślił, że dla niego istotny jest rezultat, a nie forma. 

Jarosław Niziołek zapytał o projekt budowy nowych, tanich mieszkań: w pierwszej turze Karolinę Nowek, w drugiej Dariusza Zalegę. Niestety, ze strony żadnego z kandydatów nie padły jednoznaczne odpowiedzi skąd wezmą środki na ten punkt programu (po raz kolejny powoływano się na KPO oraz środki zewnętrzne).

Karolina Nowek odbiła piłeczkę w stronę Adama Cioka zarzucając mu, że mówiąc o zmianach, umieszcza na swojej liście kandydatów, którzy przez ostatnie lata aktywnie wspierali obecnego prezydenta. Adam Ciok nie pozostał dłużny kontrkandydatce, wypominając jej dwóch obecność radnych będących przez większość dwóch ostatnich kadencji zapleczem Konrad Kroniga (Kwaśniak i Krupa) na listach jej komitetu. Ta odpowiedź spotkała się z żywą reakcją widowni.

Dariusz Zalega pierwsze pytanie skierował do Arkadiusza Boguckiego. Dotyczyło ono oświaty i kiepskiej statystyk skarżyskiej młodzieży w egzaminach ogólnopaństwowych. Pytanie było wprost skrojone pod wieloletniego nauczyciela i dyrektora placówki, dlatego też nie stanowiło dla Boguckiego większego wyzwania. 

Drugą rundę pytań rozpoczął Adam Ciok, który odwdzięczył się Karolinie Nowek, żądając podania konkretnej lokalizacji zapowiadanej w programie wyborczym kandydatki  “budowy instalacji termicznej obróbki odpadów” oraz dokładnego wyjaśnienia podanej skali oszczędności, jakie taka inwestycja miałaby przynosić corocznie miastu (40 mln PLN). Kandydatka poległa na pierwszej części pytania, podając jako planowaną lokalizację... ulicę Akacjową (drugą ew. lokalizacją miały być tereny "przy elektrociepłowni"). Co ciekawe - tą deklaracją wydawali się być zaskoczeni nawet członkowie jej Komitetu. Informacja o budowie instalacji w centrum miasta spotkała się na dodatek z żywą reakcją publiczności, a kandydatka miała problemy z dokończeniem wypowiedzi. W kontrze Adam Ciok zarzucił Karolinie Nowek manipulację danymi przy wyliczeniach przedstawionych oszczędności, podkreślając, że 40 mln oszczędności przy budżecie miasta rzędu 220 mln PLN to czcze obietnice.

Jak można było przewidzieć, Karolina Nowek, nie pozostała dłużna Adamowi Ciokowi, atakując go pytaniem o nepotyzm w jednostkach miejskich. Kandydat zapewnił, że skoncentruje się na kompetencjach potencjalnych pracowników.

Dariusz Zalega skierował swoje pytanie do Karoliny Nowek - jak w praktyce chce dokonać zmniejszenia kosztów wywozu i składowania odpadów. Kandydatka po raz kolejny odniosła się do kwestii "instalacji termicznej obróbki odpadów", jednak w jej wypowiedzi słychać było, że kwestie techniczne, nie są jej najmocniejszą stroną.

Następnie Mariusz Bodo skierował pytanie do … pana Michała, co wywołało lekką konsternację wśród kandydatów. Po ustaleniu, jak p. Niziołek ma naprawdę na imię, Mariusz Bodo zapytał o to jaki dług posiada miasta (Niziołek podał konkretne kwoty).

Gdy przyszła pora na Arkadiusza Boguckiego, zwrócił się on do Adama Cioka - zarzucając mu brak jakiegokolwiek doświadczenia w zarządzaniu ludźmi. Ciok odpowiedział ,że ma doświadczenie samorządowe - był 4 lata radnym Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej i 5 lat członkiem Zarządu Powiatu Skarżyskiego. Argumenty Cioka nie przekonały Boguckiego, który w ripoście wypomniał np., że nieetatowy członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego posiada zakres kompetencji zamykający się "w trzech linijkach tekstu". Wywołało to żywą reakcję sali.

Wzajemnie pytania kandydatów

Runda 5 do pytania od publiki. Każdy z kandydatów otrzymał jedno pytanie z sali. Pytaniem, które wzbudziło najwięcej emocji, było to skierowane było do Adama Cioka, a dotyczące zasilenia z kasy miasta w ostatnich latach kwotą 300 tys. PLN firmy Spotted Media (z którą według pytającego związany jest kandydat). Ku zaskoczeniu zgromadzonych na sali osób, Adam Ciok wyparł się związków ze Spotted Media, podkreślając, że "nawet tam nie pracuje". Widownia wydawała się szczerze zaskoczona tym stwierdzeniem.

Pytania od publiczności

Na koniec debaty każdy z kandydatów miał po 2 minuty na swobodną wypowiedź - zachęcenie mieszkańców miasta do udziału w wyborach samorządowych i poparcie danej kandydatury. 

Na pierwszy rzut oka widać było, że kandydaci różnie radzą sobie ze stresem i niektóre pytania wzbudziły w nich takie emocje, których nie dało się ukryć pod płaszczykiem opanowania. W ostatecznym podsumowaniu tylko Bogucki i Ciok odnieśli się bezpośrednio do debaty - pozostali niestety zaprezentowali nam przygotowany przez sztabowców scenariusz, a ich prezentacje przypominały wyuczony tekst z ulotek. Mowy końcowe, które mogły przesądzić o przyszłości kandydatów, w 4 na 6 przypadków okazały się sztampowe i populistyczne. Czy tym samym debata wskazała kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze? Czas pokaże.

Autoprezentacja kandydatów

0102030405060708091011121314151617181920212223242527283031323334353738394041424344454751545556575860616263656667686970717273757678798081828384858687888990919295969799100101102103104105106108109111112113114116117118119120124126133

Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie