Skarżysko-Kamienna kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Wieczór poezji Kobierskiego (audio+foto)

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 2 (Bór) z inicjatywy Stowarzyszenia "Nasz Bór" zorganizowano wieczór poezji "Nie posłuchałem"  Zdzisława Kobierskiego do niedawna I Zastępcy Prezydenta Miasta, obecnie z-cą Dyrektora Zarządu EC Skarżysko-Kamienna. Poezja Kobierskiego ilustrowana była fotografiami Agnieszki Brodniewicz (Miernik), śpiewem - Magdaleny Kalety i muzyką -  Moniki Walczak, a także w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Z.Noskowskiego.

Sala gimnastyczna szkoły po brzegi wypełniła się mieszkańcami Boru, Skarżyska, przyjaciółmi.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich przybyłych, wystąpiły dwie niezwykle utalentowane Panie - mieszkanki Skarżyska: Magdalena Kaleta  - sopran i  Monika Walczak - fortepian, które przedstawiły swoją interpretację "Życzenia"  F.Chopina (w dalszej części wieczoru prezentowały  m.in. : „Mów do mnie jeszcze”, „Z nową wiosną”, „Pod jaworem” - M. Karłowicza, „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My fair lady” F.Loewe i Czardasza z opery „Miłość cygańska” F.Lehara).

Później przyszła pora na poezję... a ta (ponad 40 wierszy) prezentowana była w pięciu blokach tematycznych - "Daleko od domu", " W nieba stronę", "Na szlaku", "W ścianach codzienności" i "Mój świat" - m.in przez autora, ale też i Agnieszkę Brodniewicz (Miernik),  Barbarę Dudę, Barbarę Jankowską, Karinę Ziębę, Weronikę Salwę i Sylwię Kulińską.

Podczas wieczoru prezentowano wiersze o różnym ciężarze gatunkowym i tematyce. Od wiersza o intrygującym tytule  "Samorządowe tango", po wiersze nagradzanych lub wyróżnionych w ogólnopolskich konkursach, jak ten pt. "Nowy Rok".
Nowy Rok

Zbliżał się w  szronie na szybach
w ciemnych porankach
w szaleństwie zakupów, karpiu, pierogach
w rodzinnym spotkaniu, kolędach, Pasterce.

Przyszedł w szumie oblodzonego  strumyka
w huku petard i racach jak gwiazdy
w tańczących kobietach, szampanie
w życzeniach, uściskach, koncercie.

Chciałbym zbudować go z uśmiechu żony,
z muzyki, poezji, życzliwości i marzeń
z radości pracy dla siebie i ludzi
 z podróży, przyjaciół i Boga.
Nie zabrakło również osobistych refleksji dotyczących otaczającej rzeczywistości. - Każdy z nas zadaje sobie pytania - co jest w życiu ważne, a co nie, co warto robić, a co nie warto?  Telewizja dostarcza każdego dnia rzekę informacji o wybuchach, strzelaninach, wojnach. Trudno to ogarnąć, coraz więcej ludzi czuje się takim świecie zagubionych, odtrąconych. A życie płynie i warto myślę docenić ten świat najprostszy i najbliższy: rodzinę, osiedle w którym się mieszka, sąsiadów, przyjaciół - mówił autor. I autor chyba to docenia, wiele z jego wierszy poświęconych jest żonie - Annie i rodzinie...
Czy to możliwe ?
Znam wszystkie Twoje marzenia
przyzwyczajenia i radości
pamiętam przeżyty wspólnie
las dni i lat
znam nasze kłopoty i troski
znam datę  bliskiego srebrnego wesela
i myślę o tym,
że Cię wcale nie znam.
W przerwach pomiędzy kolejnymi blokami występowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Z.Noskowskiego - m.in. Joanna Mańturz (flet) w  Allegro (J.Haydna), Paweł Niziołek (flet)  z Wariacjami F.Chopina,, Emilia Pietras (klarnet) z Pastorale (Z.Fibicha),  Martyna Bilska (flet)  z Orfeuszem i Eurydyką (W. Glucka ),   Andrzej Pietras    (akordeon) z Hiszpańską pchłą (Opr. W.Dimitriewa), Mateusz Uciński (akordeon) z Wiedeńską krwią (Johan Straussa), Martyna Bilska (flet) z Czardaszem  (V. Montiego) i Emilia Pietras (klarnet)  w Polce (G.Vraneka).

Jeszcze przed  samą imprezą, wiele emocji i domysłów wzbudzał jej tytuł. Zdzisław Kobierski odniósł się do tego na zakończenie wieczoru.  - Kiedy lokalni samorządowcy, urzędnicy miejscy i powiatowi dowiedzieli się, że ten wieczór poezji dzisiaj będzie miał miejsce i będzie odbywał się pod wspólnym tytułem "Nie posłuchałem" uznali, że ma to wydźwięk polityczny....Ale tytuł przedstawionego państwu zbioru wierszy nie ma nic z tym wspólnego. Otóż pewien literat powiedział mi kiedyś: widzi pan, znacznie bezpieczniej jest jedynie czytać wiersze niż je pisać. A ja co zrobiłem?  Nie posłuchałem. Ocena czy rację w mojej sytuacji miał literat ,czy ja, należy do publiczności, która tak licznie przybyła na dzisiejsze spotkanie - stwierdził Kobierski...








Zdzisław Kobierski:




Czyta Barbara Duda:


Barbara Janowska:




Stefan Siewierski:








Czyta Sylwia Kulińska:




Czyta Weronika Salwa:





Czyta Karina Ziemba:


Oraz Weronika i Karina:



Ostatnie wiersze i tłumacznie tytułu wyjaśnia Zdzisław Kobierski:




To był wieczór!

KW Foto: M.Cegliński
pierwsin.png

wikary

Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.

Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.

Informacja! Informujemy, że w trosce o jakość dyskusji każdy komentarz przechodzi proces moderacji. Twoja wypowiedź pojawi się na stronie po zatwierdzeniu przez administratora – zazwyczaj trwa to nie dłużej niż 24 godziny. Dziękujemy za cierpliwość!
Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie