Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl

Branżowe Centrum Umiejętności powstanie przy ZST-M w Skarżysku-Kamiennej. Umowy partnerskie podpisane

BCU powstanie przy ZST-M jako osobna jednostka, ale ściśle powiązana z działalnością tej szkoły i kierunkiem kolejowym. Foto: Jolanta Jagiełło

Jeszcze w tym roku w Powiecie Skarżyskim przy Zespole Szkół Transportowo - Mechatronicznych powstanie Branżowe Centrum Umiejętności. To jedno z dwóch centrów w Polsce, które będzie kształcić w dziedzinie eksploatacja i utrzymanie kolejowych środków transportu. Partnerami powiatu w tworzeniu centrum są - Polregio S.A. oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP oddział w Radomiu. Umowy partnerskie na rzecz realizacji projektu o wartości ponad 12 mln zł, z przedstawicielami przedsiębiorstwa i stowarzyszenia, podpisali reprezentujący Zarząd Powiatu Skarżyskiego – starosta Artur Berus oraz członek Katarzyna Bilska.

Umowy partnerskie na rzecz realizacji projektu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU) realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)” ze strony Powiatu Skarżyskiego podpisali - starosta Artur Berus oraz członek zarządu Katarzyna Bilska, ze strony Polregio S.A. - Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Zakładu w Kielcach, a ze strony Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oddział w Radomiu - prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch, prezes Oddziału Stowarzyszenia oraz sekretarz Oddziału Waldemar Fabirkiewicz, przy udziale dyrektor Zespołu Szkół Transportowo - Mechatronicznych Joanny Żurawki.    

- Powiat Skarżyski łączy ludzi. Tym projektem udowodniliśmy, że łączymy nie tylko ludzi, ale także instytucje – PKP i Stowarzyszenie Inżynierów. Mnie osobiście cieszy, że środki unijne trafiają do Powiatu Skarżyskiego. Taki projekt zaprocentuje nie tylko edukacyjnie, ale także infrastrukturalnie, gdyż przy okazji poprawi się też infrastruktura wokół szkoły. Ogromnie się cieszę, że mamy tak wspaniałych partnerów w naszym wspólnym projekcie. To pokazuje, że Samorząd Powiatu Skarżyskiego zawsze szuka partnerów, a nie wrogów, po to żeby poprawiać nasz Powiat Skarżyski, tu w tym przypadku w tej przestrzeni edukacyjnej – zaznacza starosta Artur Berus.

Celem głównym przedsięwzięcia jest utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności oraz stworzenie i rozwój kwalifikacji: specjalista układów rozruchowych i sterowania silnikami trakcyjnymi asynchronicznymi na potrzeby nowoczesnej branży transportu kolejowego. BCU w Powiecie Skarżyskim powstanie do 30 października 2024 r.. W ramach prowadzonej działalności BCU przeszkoli łącznie 600 osób, w tym 165 uczniów, 360 osób dorosłych oraz 60 nauczycieli. Centrum w Skarżysku będzie jednym z dwóch w Polsce w dziedzinie eksploatacja i utrzymanie kolejowych środków transportu

- Udało nam się, jako Powiatowi Skarżyskiemu, wygrać konkurs na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności. Jest to nowa jednostka w systemie oświaty o charakterze ogólnopolskim. Będzie to ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania, dostępny dla uczniów, studentów oraz pracowników. Dzięki BCU, ZST-M będzie miał dodatkowo dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie eksploatacja i utrzymanie kolejowych środków transportu, ido innowacji. Na terenie Polski będą tylko dwa ośrodki BCU w tej dziedzinie (jeden w Warszawie prowadzony przez Towarzystwo Salezjańskie, a drugi właśnie w Skarżysku-Kamiennej przy ZST-M). Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że Skarżysko wraca do chlubnej tradycji kształcenia zawodowego, gdzie kolejnictwo było wiodącym kierunkiem edukacyjnym i zawodowym – mówi członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska, podkreślając, że wartość projektu wynosi ok. 12 mln zł, z czego 10 mln 340 tys. zł to pozyskane środki unijne. Pozostałą kwotę stanowi wkład własny powiatu oraz Polregio. 

BCU powstanie przy ZST-M jako osobna jednostka, ale ściśle powiązana z działalnością tej szkoły i kierunkiem kolejowym.  

- Będziemy działać w dziedzinie edukacyjno – szkoleniowej, ale również w dziedzinie promocyjnej, wzmacniającej rozwój szkolnictwa zawodowego, informacyjnej oraz dziedzinie wspierającej. Planujemy powstanie czterech pracowni takich jak - pracownia mechatroniki i informatyki, pracownia automatyki i robotyki, elektrotechniki i transportu szynowego, a także pracownia mechaniki pojazdów kolejowych. Te wszystkie pracownie będą ściśle związane z eksploatacją i utrzymaniem kolejowych środków transportu, a więc dziedziną, która jest przynależna szkole. BCU pozwoli na wykształcenie nowych kadr dla kształcenia w zawodzie, ale również skorzystają uczniowie. Będzie to dobre nie tylko dla lokalnego rynku pracy, ale również dla regionalnego rynku pracy – mówi, nie ukrywając zadowolenia z nowo powstającej jednostki, dyrektor ZST-M Joanna Żurawka.

W ramach realizacji projektu zaplanowano także adaptację obiektu ZST-M na cele BCU, rozbiórkę budynku biurowego warsztatów szkolnych, zagospodarowanie terenu poprzez m.in. utworzenie parkingu na 50 miejsc, utworzenie 4 pracowni dydaktycznych, zakup wyposażenia pracowni dydaktycznych, realizację założonego innowacyjnego programu nauczania oraz zakup wyposażenia auli umożliwiającego organizację spotkań i konferencji; zgłoszenie nowopowstałej jednostki do ogólnopolskiej sieci BCU.

- Dzisiejsza umowa i podjęcie się w ramach takiego projektu dużego działania na rzecz w moim ukochanym obszarze - kolei – jest osobistym odczuciem i przyjemnością. Ten projekt ma trzy ważne aspekty. Po pierwsze – ten projekt łączy teorię z praktyką, po drugie - łączy rzeczy, które rzadko się przenikają – nauczycieli, specjalistów i praktyków. Po trzecie, według mnie najważniejsze, czyli jest szansa, że będzie to działanie trwałe, że rozwój przez wiedzę tworzy innowację, postęp. Myślę, że „po owocach nas poznacie”, a mam nadzieję, że to będą dobre owoce - podkreślił prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch, prezes Oddziału Stowarzyszenia.

Za zaproszenie do współpracy przy tworzeniu BCU, imieniu Zarządu Polregio S.A. oraz prezesa Adama Pawlika podziękował partnerom Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Zakładu Polregio S.A. w Kielcach.

- To jest kolejny przykład bardzo dobrych relacji, które staramy się utrzymać. Bardzo serdecznie dziękuję i za zaangażowanie się finansowo i kadrowo w ten projekt związany z uruchomieniem Branżowego Centrum Umiejętności. To sądzę, że zaowocuje przeszkoleniem niemal 600 pracowników w kwalifikacjach związanych z utrzymaniem i naprawami pojazdów kolejowych, co leży szczególnie w obszarze naszego zainteresowania – mówił dyrektor Robert Zaborski, podkreślając, że jako największy przewoźnik w kraju - Polregio chętnie włącza się w takie inicjatywy. Dodał również, iż dzięki temu, że z województwem świętokrzyskim Polregio ma podpisany ponad 10 – letni kontrakt na przewozy pasażerskie umożliwiło to przedsiębiorstwu w zeszłym roku sfinalizowanie dużej inwestycji w Skarżysku – budowę nowego zaplecza za ponad 50 mln zł.

Wartość projektu związanego z utworzeniem Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Transportowo - Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej wynosi 12 mln 139 tys. 938 zł, z czego 10 mln 344 tys. 665 zł stanowi dotacja unijna pozostałą kwotę stanowią środki własne Powiatu Skarżyskiego i Polregio S.A..   

podpisanie umów partnerzy projektu utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w Skarżysku-Kamiennej po podpisaniu umów starosta udziela wywiadu na terenie ZST-MK. Bilska omawia projekt BCU

Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie